سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۳۵۶۶۶۴
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۰- ۰۴: ۱۱
فرمانده نداجا با اشاره به اجلاس «آیونز»، گفت: در این اجلاس، بسیار صریح اعلام کردیم که چه کسانی چه خطا‌هایی را در منطقه مرتکب می‌شوند و ممکن است به آن‌ها و کسانی که میزبان آن‌ها هستند، آسیب برسد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، امیر دریادار «حسین خانزادی» در برنامه نگاه یک شبکه سیما اظهار داشت: در حالی که آمریکایی‌ها از آب‌های ما ۱۲ مایل فاصله دارند، اما از ناوگروه ارتش جمهوری اسلامی ایران در اقیانوس اطلس که پنج هزار مایل با آن‌ها فاصله دارد به وحشت افتاده‌اند.

وی افزود: ناوبندر «مکران» ۱۱۰ هزار تن سوخت با خودش حمل می‌کند و می‌تواند ۱۰ سال بدون سوختگیری در دریا بماند و آب‌شیرین‌کن بسیار پیشرفته‌ای دارد؛ بنابراین حضور مستمری را برای ناوگروه در دریا فراهم می‌کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: ناوشکن «سهند» نیز که همراه ناوبندر مکران است از سال ۱۳۹۷ تاکنون ۴۰۰ روز دریانوردی داشته که بیشتر آن در دریای سرخ بوده است.

دریادار خانزادی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران در شش ماه ناوبندر مکران را ساخت که موجب تعجب کشور‌های غربی شد.

وی با بیان اینکه کسی که روند را تولید می‌کند در عرصه‌های مختلف دست بالا را دارد، افزود: تاکنون آمریکایی‌ها در منطقه ما حضور داشتند و ما آن‌ها را رصد می‌کردیم تا اگر شیطنت کنند، پاسخ دهیم؛ اما اکنون نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در اقیانوس اطلس روند تولید می‌کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش بیان کرد: حضور ما در اقیانوس اطلس پاسخ به ادعای امریکایی‌ها بود که می‌گفتند ایران هیچ‌گاه نمی‌تواند در این اقیانوس حضور داشته باشد.

دریادار خانزادی افزود: باتوجه به اینکه کشور‌های آفریقایی حاشیه اقیانوس اطلس نیروی دریایی ندارند و به طور طبیعی تهدیدی برای آمریکایی‌ها محسوب نمی‌شوند، کشور‌های اروپایی نیز تهدیدی برای آمریکایی‌ها نیستند؛ بنابراین حضور جمهوری اسلامی ایران که اساس آن ظلم‌ستیزی است در اقیانوس اطلس برای آمریکایی‌ها نگران‌کننده است.

وی ادامه داد: با حضور در اقیانوس اطلس در حال آزمایش توانمندی‌های مقتدرانه نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی ایران هستیم و این ناوگروه بدون پهلو گرفتن در اقیانوس اطلس در حال دریانوردی است و آمریکایی‌ها را ترسانده است.

فرمانده نداجا با بیان اینکه این ناوگروه حدود پنج هزار مایل معادل ۲۰ هزار کیلومتر از سواحل ایران فاصله دارد، گفت: از ابتدا هدفی برای رفتن به خلیج مکزیک نداشتیم و در سکوت خبری زمانی که ناوگروه در وسط اقیانوس اطلس حضور یافت آن را رسانه‌ای کردیم.

دریادار خانزادی عنوان کرد: با توجه به اینکه در این زمینه حرفی نمی‌زدیم، اما اظهارات مقامات آمریکایی را درباره ناوگروه جمهوری اسلامی ایران به ویژه ناوبندر مکران می‌شنیدیم که خنده‌دار بود و نشان می‌دهد آن‌ها هیچ شناختی از توانایی‌های ما ندارند.

وی با بیان اینکه اکنون دروازه‌های اقیانوس اطلس به روی ما باز شده است، یادآور شد: زمانی یکی از مقامات آمریکایی خطی از سواحل آمریکا تا بندرعباس کشید و گفت محال است ایران بتواند نزدیک آمریکایی‌ها شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تأکید کرد: هر قدر در دریا‌های آزاد پیش برویم، نمایش اقتدار و حضور امنیت‌آفرین ماست و اینکه توانمندی ایفای نقش ما را در راستای کار جمعی برای ایجاد امنیت نشان می‌دهد.

امیر خانزادی با بیان اینکه حضور ناوگان آمریکایی‌ها در آفریقا برای استعمار و برده‌داری بوده است، گفت: امروز ناوگروه جمهوری اسلامی ایران با پرچم کشورمان پیام صلح و دوستی را اعلام می‌کند و نشان می‌دهد ایران صلح‌طلب از کشور‌هایی که تحت ظلم و ستم قرار گرفته‌اند، حمایت خواهد کرد.

وی اضافه کرد: از روز نخست پیروزی انقلاب اسلامی تحریم‌های نظامی بر ما تحمیل شد، اما اکنون نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نخستین بار در تاریخ در اقیانوس اطلس حضور یافته است که این بسیار معنا دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش بیان کرد: بالا‌ترین سطح ولایت‌پذیری در نیرو‌های مسلح وجود دارد و تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی سرلوحه کار‌های ماست.

دریادار خانزادی با اشاره به ساخت ناوشکن «جماران» که برخی آن را امکان‌پذیر نمی‌دانستند، اما به خواست رهبر معظم انقلاب اسلامی این ناوشکن ساخته شد، افزود: به زودی اخبار حضور ناوشکن «دنا» نیز در دریای سرخ منتشر می‌شود.

وی گفت: اقدامات تروریستی نیابتی در دریای سرخ انجام می‌شود و کشور‌هایی که نمی‌توانند جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند به واسطه دیگران تلاش می‌کنند به کشتی‌های نفتکش ایران در این منطقه آسیب برسانند. در دریای سرخ و شمال اقیانوس هند نفتکش‌های ایران به وسیله ناوگان نیروی دریایی کشورمان اسکورت دو سویه می‌شود و در رفت و برگشت کشتی‌های تجاری ایران را اسکورت می‌کنیم تا به نقطه امن برسند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش عنوان کرد: جوانان مؤمن پس از پیروزی انقلاب اسلامی و اعمال تحریم‌های نظامی پای کار آمدند و همه دیدند هفت روز پس از آغاز جنگ تحمیلی نیروی دریایی عراق از بین رفت.

دریادار خانزادی ادامه داد: این جوانان در جهاد‌های خودکفایی که به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی ایجاد شد، کار ساخت قطعات بسیار پیچیده را انجام دادند.

وی افزود: اکنون ناوشکن‌های شهیدان «نقدی» و «بایندر» که ۶۰ سال از عمر آن‌ها می‌گذرد، سه چهار ماه در پنج هزار کیلومتر آن طرف‌تر از مرز‌ها نفتکش‌های ایران را اسکورت می‌کنند که این نشان‌دهنده توانمندی و دانش جوانان مؤمن نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: برای رسیدن امنیت جمعی در اقیانوس هند مرکز بین‌المللی همکاری‌های امنیتی دریایی در منطقه آزاد چابهار ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

دریادار خانزادی گفت: برقراری امنیت در این منطقه بسیار گسترده به وسیله یک کشور امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین زمان زیادی تلاش کردیم تا مرکزی برای هدایت تلاش جمعی کشور‌ها برای ایجاد امنیت در اقیانوس هند به وجود آوریم.

وی بیان کرد: قرار است در مرکز بین‌المللی همکاری‌های امنیت دریایی چابهار نماینده همه کشور‌هایی که تمایل دارند در این همکاری باشند، حضور یابند.

فرمانده نداجا افزود: هدف ایجاد این مرکز تسلط و اشراف بر اقیانوس هند و تمرکز بر مناطقی است که کانون ناامنی در آن‌ها شکل می‌گیرد.

دریادار خانزادی اظهار داشت: با تجمیع اطلاعات سفید از کشتی‌هایی که در این منطقه تردد می‌کنند، شناور‌هایی که مشخصات آن‌ها نامعلوم است و سیستم‌های ناوبری خود را خاموش کرده‌اند از ابتدا مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: در این مرکز هدایت مبارزه با قاچاق کالا، مواد مخدر و عملیات‌های تروریستی و کنترل رزمایش‌ها انجام می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اضافه کرد: به همه نهاد‌هایی که با دریا سر و کار دارند در این مرکز یک میز اختصاص داده می‌شود تا اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند.

دریادار خانزادی درباره نشست فرماندهان نیرو‌های دریایی کشور‌های پیرامون منطقه اقیانوس هند نیز گفت: ۳۶ کشور پیرامون منطقه اقیانوس هند هستند که پس از بروز دزدی‌های دریایی در این منطقه، این کشور‌ها هوشیاری بیشتری از خود نشان دادند.

وی افزود: در بخش جنوبی اقیانوس هند نیروی دریایی تمام‌عیاری برای پوشش تردد کشتی‌های تجاری نداریم، اما در منطقه شمال این اقیانوس نیرو‌های دریایی معنادار مانند جمهوری اسلامی ایران متمرکز هستند. سازمان جهانی دریانوردی ۷۰۰ مایل دریایی از اقیانوس هند را در سال ۲۰۰۷ میلادی به‌عنوان منطقه ناامن معرفی کرد که تا نزدیک سواحل هند امتداد داشت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: بر این اساس در سال ۲۰۰۸ هند نشستی برای ایجاد تلاش‌های جمعی در جلوگیری از کانون‌های ناامنی و تبادل اطلاعات برگزار شد.

دریادار خانزادی اضافه کرد: در نشست سال ۲۰۱۰ این کشور‌ها در امارات، جمهوری اسلامی ایران نیز شرکت کرد و پس از پنج دوره میزبانی دوره ششم در سال ۱۳۹۷ در ایران برگزار شد و ما ریاست این نشست را بر عهده گرفتیم.

وی با بیان اینکه هر جا یک جزیره کوچکی است، رد پای استعمار نیز در آنجا دیده می‌شود، بیان کرد: کشور‌های انگلیس و فرانسه نیز به دلیل جزایری که در منطقه دارند، ادعا می‌کنند باید جزو این اجلاس باشند.

فرمانده نداجا گفت: با توجه به اینکه قرار بود، ریاست این اجلاس امسال بر عهده فرانسه گذاشته شود، این کشور تمایل داشت اجلاس در پاریس انجام شود؛ اما تاکید کردیم که معنا ندارد اجلاس کشور‌های پیرامون اقیانوس هند در اروپا برگزار شود و اگر قرار است فرانسه میزبان این اجلاس شود، باید آن را در جزیره ریونیون در جنوب اقیانوس هند برگزار کنند که فرانسه پذیرفت.

دریادار خانزادی افزود: این نشست بسیار مؤثر بود و ما مواضع جدی جمهوری اسلامی ایران را درباره صف‌بندی‌ها و ائتلافاتی که در منطقه وجود دارد، مطرح کردیم و گفت‌وگو‌های خوبی با فرماندهان نیرو‌های دریای برخی کشور‌ها از جمله هلند و آلمان داشتیم.

وی اظهار داشت: فرماندهان آلمانی و هلندی گفتند ما پیام بسیار صریح و روشنی از جمهوری اسلامی ایران در این نشست دریافت کردیم که آن را به کشورهایمان منتقل می‌کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: به نظر می‌رسد اروپایی‌ها خود را از آمریکایی‌ها جدا می‌کنند.

دریادار خانزادی گفت: در مجمع اصلی و عمومی به‌عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران بسیار صریح و بدون پرده‌پوشی مطالب تند و شفافی را مطرح و اعلام کردیم چه کسانی چه خطا‌هایی را در منطقه مرتکب می‌شوند و ممکن است به آن‌ها و کسانی که میزبان آن‌ها هستند، آسیب برسد.

وی افزود: مکان همه ناو‌های آن‌ها را در منطقه دریای عمان، خلیج فارس و اقیانوس هند به آن‌ها نشان دادیم که حتی برای فرمانده نیروی دریایی فرانسه تعجب‌آور بود.

فرمانده نداجا ادامه داد: به فرمانده نیروی دریایی فرانسه گفتیم دریای عمان و خلیج فارس را منطقه امن می‌دانیم؛ بنابراین سه هزار کیلومتر دورتر در خلیج عدن در جهت تأمین امنیت جهانی حضور یافته‌ایم، اما شما در خلیج فارس چکار می‌کنید.

دریادار خانزادی اضافه کرد: فرمانده نیروی دریایی فرانسه گفت با شما موافق هستیم؛ البته اروپا برای اینکه در بازی‌های سیاسی قرار نگیرد، رفتاری خنثی در منطقه دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: ممکن است در خلیج فارس شناور‌های فرانسوی حضور داشته باشند، اما آنکه شیطنت می‌کند، آمریکایی‌ها هستند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar