سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۳۶۲۲۱۵
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰- ۵۸: ۱۴
دادستان قزوین؛
قاسمی گفت: بحث حرفه‌آموزی و اشتغال زندانیان از اهمیت بالایی برخوردار است و ضرورت این امر کاملاً روشن است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج قزوین، محمد قاسمی در دومین نشست هم‌اندیشی ایجاد مراکز اشتغال دائم زندانیان، که در سالن جلسات دادسرای مرکز استان برگزار شد، گفت: بحث حرفه‌آموزی و اشتغال زندانیان از اهمیت بالایی برخوردار است و ضرورت این امر کاملاً روشن است، زیرا عدم اشتغال، بیكاری و نیازهای مادی از عمده‌ترین دلایل وقوع جرم در جامعه و بازگشت مجرم به زندان است. لذا این موضوع در نشست های مختلف باید مورد بررسی قرار گیرد و همچنین از مهم‌ترین برنامه‌های اصلاحی و تربیتی در زندان‌ها باشد و در این راستا می بایست برنامه‌ریزی های لازم صورت گیرد.

وی افزود: تامین اشتغال موجب کاهش جرائم و آسیب های اجتماعی خواهد شد و در بحث مددجویان نیز اشتغال پایدار می تواند موجب کاهش نرخ بازگشت به زندان شود و باید تلاش کنیم دوران تحمل حبس برای فرد مددجو با حرفه‌آموزی و تامین اشتغال در آینده همراه باشد و آموزش مهارت در زندان‎ می تواند زمینه داشتن شغل و توانمندسازی اقتصادی فرد را پس از تحمل دوران حبس فراهم سازد.

دادستان قزوین در ادامه بیان داشت: اگر فرد زندانی را بدون هیچ آموزش و تحولی دوباره به جامعه برگردانیم، دور باطل در اصول مدیریت مددجویان خواهد بود، به همین خاطر زندان ها باید به آموزشگاه نیکی ها تبدیل شوند و اصلاح مجرم قطعاً با توانمندسازی او محقق خواهد شد.

این مقام قضایی استان همچنین تصریح کرد: عدم اشتغال یکی از زمینه های بازگشت مجرمان به زندان است و از این حیث هزینه های سنگینی از بیت المال صرف نگهداری مددجویان در زندان ها می شود و اگر بتوان با حرفه‌آموزی و توانمندسازی، بسترهای اشتغال آنها فراهم شود؛ ضمن اصلاح مجرم، در هزینه‌کرد بیت‌المال نیز صرفه‌جویی خواهد شد.

قاسمی اذعان داشت: تاکنون در این خصوص اقدامات خوبی در استان صورت گرفته، اما کافی نیست و باید از ظرفیت های موجود به صورت حداکثری بهره برد و البته موضوع حرفه‌آموزی در صدور احکام باید مورد توجه قضات محترم در تعیین مجازات های جایگزین قرار گیرد و نقش قضات در این راستا محوری است.

وی ادامه داد: استان قزوین با توجه به صنعتی و کشاورزی بودن، از بسترهای لازم برای اشتغال زندانیان برخوردار است و باید از تمامی ظرفیت های این بخش به خوبی استفاده شود و قطعاً تولیدکنندگانی که زمینه اشتغال مددجویان را در واحدهای صنعتی خود فراهم کنند و به میدان بیایند، مورد حمایت دستگاه قضایی قرار خواهند گرفت.

دادستان مرکز استان با بیان اینکه ایجاد کارگاه های ویژه اشتغال زندانیان در استان ضروری است، اظهار داشت: با ایجاد کارگاه های ویژه اشتغال مددجویان می توان به خوبی از ظرفیت نیروی انسانی زندان ها با توجه به شعار تولید؛ پشتیبانی ها و مانع‌زدایی ها، در راستای رونق و جهش تولید بهره برد و همچنین زمینه بازگشت آنها به زندان را تا حد چشمگیری کاهش داد.

محمد قاسمی تاکید کرد: یکی از سیاست های کلی قوه قضاییه که در سند تحول قضایی نیز بدان تاکیده شده، بحث اصلاح مجرمین بوده که با ایجاد اشتغال پایدار، امکان‌پذیر است و اگر بخواهیم مجرم در مسیر اصلاح قرار گیرد باید زمینه ارتکاب جرائم در جامعه کاهش یابد و قطعاً تامین معیشت مهمترین راهکار برای اصلاح مجرمین است و زندان نباید صرفاً محل نگهداری مجرم باشد، بلکه باید محل اصلاح و تربیت وی باشد و با حرفه‌آموزی، توانمند سازی صورت گیرد.

وی در ادامه افزود: با حبس یک فرد، صرفاً او مجازات نمی شود، بلکه خانواده وی نیز دچار مشکلات و آسیب های مختلف اجتماعی می شوند و گاهاً بنیان خانواده به سمت فروپاشی می رود. لذا باید شرایطی فراهم شود که فرد مجرم ضمن مجازات بتواند با آسیب های اجتماعی که خانواده او را مورد تهدید قرار می دهد، مقابله کند و با اشتغال زندانی، بخشی از هزینه زندگی خانواده وی تامین شده و این آسیب، درمان می‌شود و تامین اشتغال زندانیان نوعی اقدام پیشگیرانه محسوب می شود و اگر در این حوزه به خوبی عمل نشود، باید در آینده برخورد سلبی صورت گیرد که این شیوه آسیب های خاص خود را دارد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: آموزش زندانیان در حوزه مهارت‌های فنی بهترین راهکار برای کاهش بازگشت مجرم به زندان و مبارزه با آسیب‌های اجتماعی است و در این راستا دستگاه قضایی استان از تمامی ظرفیت‌های قانونی استفاده خواهد کرد و انتظار این است سایر دستگاه ها و نهاد ها بخصوص حوزه صنعت و تولید نیز با روحیه مسئولیت پذیری اجتماعی به میدان بیایند، زیرا آسیب های اجتماعی در اینده گریبان‌گیر همه جامعه خواهد بود.

انتهای پیام/۱۰۱۰

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar