علمای اهل سنت استان کرمانشاه بر حفظ وحدت و یکدلی در جامعه اسلامی با عنایت به بیانات امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری تأکید کردند.
کد خبر: ۹۳۸۴۵۵۶
|
۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۶

به گزارش خبرگزاری بسیج از کرمانشاه، پیامبر مکرم اسلام(ص) پایه‌گذار دینی است که سعادت و کرامت انسان‌ها را سرلوحه هدایت امت قرار داد. تأکید بر عدالت برای همگان، مهرورزی برای رشد استعدادهای خدادادی انسان‌ها در سایه توحید، اخوت و برادری انسان ها و پرهیز از خود پرستی و ظلم از آموزه‌های آخرین فرستاده خداوند است.

در آیات و روایات متعدد، حفظ وحدت میان مسلمانان از جمله اموری است که مورد توجه قرار گرفته است و همواره مورد اهتمام بزرگان و رهبران مذهبی مسلمانان بوده است. بصیرت و هوشیاری مهمترین دستاورد هفته وحدت است و باید از این ظرفیت که به برکت انقلاب اسلامی فراهم شده بهترین بهره را بگیریم.

مسلمانان امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت و همبستگی هستند و امید می‌رود همه مسلمانان به‌‌ویژه عالمان و فرهیختگان و ملت شریف ایران با تأسی به شیوه وحدت‌آفرین علمای بزرگ، به‌ویژه امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری، در این مسیر قدم بردارند و از هیچ کوششی برای حفظ اتحاد و انسجام اسلامی دریغ نورزند.

این روزها جهان نظاره‌گر سالروز تولد منادی مهر، عدالت، سعادت و کرامت انسان‌ها است. فرد برگزیده‌ای که تمام عمر خود را به رهنمون سازی بشر برای خروج از جهل و ظلمت گذراند و در این راه، لحظه‌ای از پا ننشست، به طوری که حضرت حق عزوجل، پیامبر اعظم را "رَحمَةٌ لِلعَالَمین" و اسوه حسنه برای انسان‌ها قرار دارد.

دبیر شورای روحانیت شهرستان روانسر با اشاره به اینکه روش عملی پیامبر اسلام(ص) در مواجهه با اقوام مختلف تاکید بر اصلاح، اقامه عدالت، برادری اجتماعی، صلح و در مقابل مشرکان، کفار و ظالمان مقاومت تا تحقق حق و عدالت بود گفت: روحانیون از گسترش تفرقه جلوگیری و وحدت شیعه و سنی را تقویت کنند.

ماموستا یحیی شهبازی با بیان اینکه اقدامات تروریستی در افغانستان مثال مشخصی برای تخریب وحدت شیعه و سنی از سوی دشمنان جهان اسلام بود خاطرنشان کرد: اتفاقات اخیر داعشی‌ها حرکتی ضدانسانیت بود و با هیچ قاعده و قانونی همخوانی ندارد و سران استکبار جهانی هم به ایجاد این گروه تروریستی اعتراف کرده‌اند.

دبیر شورای روحانیت شهرستان روانسر با بیان اینکه هفته وحدت بهترین فرصت برای همدلی جوامع اسلامی است بیان کرد: زندگی‌ها باید با زندگی پیامبر اسلام(ص) مطابقت داده شود، شیوه زندگی پیامبر و ایمان و اعتقاد وی به خداوند و تمام زوایای زندگی آن بزرگوار از جمله ساده زیستی، پرهیز از اسراف و محبت و کار و کوشش باید الگوی زندگی اسلامی باشد.

وی با اشاره به اینکه وحدت شیعه و اهل سنت ایران از مباحث اصلی حفظ و بیمه شدن انقلاب اسلامی در برابر فتنه استکبار جهانی است افزود انقلاب اسلامی ایران از ابتدا تاکنون مورد هجمه دشمنان بوده است و صیانت از این انقلاب که خون بسیاری از جوانان شیعه و اهل سنت به پای آن ریخته شده، وظیفه مهمی است که همه باید برای آن تلاش کنیم.

شهبازی گفت: وحدت حاکم بر جامعه ایران اسلامی برگرفته از دستورات خداوند سبحان و با تاکیدات پیامبر رحمت حضرت محمد(ص) و ائمه معصومان(ع) به دست آمده است و امیدواریم امت اسلامی با الهام از وحدت حاکم در ایران، به سدی محکم در برابر زیاده‌خواهان جهان تبدیل شوند.

وی با اشاره به بیانات امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه هر کس بین شیعه و سنی اختلاف می‌اندازد مسلمان نیست اظهار کرد: گروه‌های تکفیری و دشمنان برای مبارزه با مسلمانان جهان برنامه‌ریزی‌هایی را برای کاهش وحدت و یکپارچگی و افزایش اختلاف میان آنها دارند.

دبیر شورای روحانیت مبارز شهرستان روانسر با بیان اینکه با افزایش وحدت میان مسلمانان دین اسلام بیشتر در جهان ظاهر می‌شود افزود: اگر مسلمانان به‌ویژه روحانیون شیعه و سنی وحدت و برادری را افزایش دهند نسل جوان نیز به تبعیت از راه و روش آنها اتحاد را حفظ می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ولادت، حیات و فوت پیامبر(ص) سبب خیر و برکت برای مسلمانان بوده است عنوان کرد: پیامبر اکرم(ص) همواره سبب وحدت و انسجام میان مسلمانان بوده است و امید است به برکت ماه مولود، دین اسلام روز به روز در جهان ترویج پیدا کند.

امام جمعه روانسر با تبریک هفته وحدت به مسلمانان جهان گفت: امام خمینی(ره) با نامگذاری این هفته موجب وحدت‌افزایی در بین مسلمانان شیعه و سنی شد و افتخار ما وحدت بین مسلمانان و عمل به این فریضه واجب الهی است.

ماموستا سیدمحمد محمدی با اشاره به اینکه جامعه اسلامی در صورت تفرقه و اختلاف به شکست و انحراف کشیده می‌شود و باید به ریسمان الهی چنگ بزنیم تا تفرقه به وجود نیاید گفت: به فتوای مقام معظم رهبری توهین به شخصیتها و بزرگان اهل سنت و شیعه حرام شرعی است.

امام جمعه منطقه مرزی ازگله با اشاره به اینکه اتحاد یکی از امور واجب در اسلام و از سفارشات پیامبر خاتم محمد مصطفی(ص) است عنوان کرد: دشمنان اسلام به‌ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی از همان ابتدا به دنبال تفرقه در جهان اسلام با هدف تضعیف و سپس تسلط بر جوامع اسلامی بودند.

ماموستا محمد براتی با اشاره به اینکه هفته وحدت از دوازدهم تا هفدهم ربیع‌الاول، پیام بسیار خوبی برای تمام جهان اسلام دارد و جهان اسلام از این هفته باید استفاده بزرگی کند و بیدار شود و متوجه حرکات مرموزانه دشمنان اسلام شود عنوان کرد: امروز اولویت دشمنان تفرقه‌افکنی بین دشمنان است.

براتی افزود: امام خمینی(ره) با پیروزی انقلاب و تشکیل نظام جمهوری اسلامی در کشورمان، دفاع از مسلمانان جهان را بدون نگاه به مذهب آنان در دستور کار مسئولان قرار داد و با اعلام سالروز میلاد خجسته پیامبر رحمت(ص)، به عنوان هفته وحدت بر لزوم همدلی مسلمانان تاکید کرد و وحدت حاکم در میان مسلمانان ایران به ویژه بین علما و مردم شیعه و اهل سنت کرمانشاه مثال‌زدنی است.

امام جمعه اهل سنت منطقه مرزی ازگله با اشاره به اینکه استکبار جهانی از وحدت، همدلی و صف واحد رو به رشد امت اسلامی و از اقتدار ناشی از وحدت شیعه و اهل سنت، هراس دارد گفت: تفرقه بین شیعه و سنی باعث می‌شود دشمنان اسلام ‌‌از این تفرقه ‌سود ببرند.

وی با اشاره به اینکه ‌‌حفظ وحدت در شرایط منطقه بیش از پیش ضروری است و جمهوری اسلامی ایران الگویی برای وحدت است عنوان کرد: وحدت شیعه و سنی در کشور خاری در چشم دشمنان اسلام است.

براتی با بیان اینکه مسلمانان شیعه و سنی مشترکات زیادی دارند که باید برای پرهیز از تفرقه در مسیر این مشترکات گام بردارند بیان کرد: ما مسلمانان باید با پیروی از شیوه زندگی حضرت محمد(ص) اهداف مشترک را مدنظر قرار دهیم و تفاوت‌ها را کنار بگذاریم تا بتوانیم در مسیر وحدت و اتحاد گام برداریم.

وی با اشاره به اینکه تقویت وحدت و همبستگی امت اسلامی تنها راه مقابله با توطئه دشمنان اسلام است و تنها در این صورت می‌توان چهره حقیقی اسلام را به مردم دنیا نشان داد بیان کرد: در جمهوری اسلامی ایران میان علمای شیعه، سنی و اقوام و مذاهب اتحاد وجود دارد.

امام جمعه ازگله، قرآن‌کریم را راه نجات تمام مسلمانان دانست و گفت: توهین‌کنندگان به مذاهب، دست نشانده‌های آمریکا هستند و باید با بصیرت بیشتری راه وحدت و همبستگی را پیش بگیریم.

وی با اشاره به اینکه دشمنان از صدر اسلام تاکنون درصدد ایجاد اختلاف و نزاع بین مسلمانان بوده‌اند و عمل کردن به فرمایشات واجب مقام معظم رهبری چشم اختلاف‌افکن دشمن را کور می‌کند بیان کرد: امام خمینی(ره) در زمان حیات و اکنون رهبر معظم انقلاب همواره در کنار دشمنی با استکبار جهانی با بصیرت قلبی و بیانات شیوا برای تمام مذاهب و اقوام مسلمان راهبر هستند و ملت ایران و سایر مسلمانان در هر زمانی می‌توانند با استفاده از بیانات رهبران ایران اسلامی به‌عنوان چراغ راهنما در مقابل برنامه‌های دشمنان ایستادگی کرده تا گرفتار دسیسه‌های گروه‌های افراطی و ضداسلامی نشوند.

هفته وحدت فرصت بزرگ جامعه اسلامی برای تداوم وحدت 

امام جمعه سرپل‌ذهاب با اشاره به اینکه هفته وحدت فرصتی است که تهدیدهای دشمنان را خنثی کنیم و دشمنان شناسایی شوند عنوان کرد: از این فرصت بزرگ هفته وحدت برای اتحاد جامعه اسلامی نهایت استفاده را بابد برد زیرا دشمنان و استکبار جهانی از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال تفرقه و اختلاف‌افکنی در بین جوامع اسلامی هستند.

حجت‌الاسلام جواد فاطمی نسب با اشاره به اینکه در صورت عدم هوشیاری مسلمانان، دشمنان نظام اسلامی را دچار تفرقه و اختلاف می‌کنند عنوان کرد: در صورت هوشیاری و وحدت ملت اسلامی می‌توانند از هر تهدید و فتنه عبور کنند.

فاطمی‌نسب با بیان اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری و ایستادگی ملت اسلامی ایران و هوشیاری و بصیرت مردم، علما، بزرگان و خبرگان نظام موجب شده دشمنان هرچه سرمایه‌گذاری علیه نظام انجام داده‌اند نتوانند به اهداف خود برسند گفت: دشمنان فقط به دنبال اختلاف افکنی و تفرقه هستند اما با این تدابیر نتوانستند به اهداف شوم خود برسند و ملت باید هوشیار و آگاه باشند زیرا دشمن از هر حربه‌ای استفاده می‌کند تا دشمنی و اختلاف در کشور به وجود بیاید.

وی با اشاره به اینکه تمام دنیا تشنه عدالت است و این عدالت زمانی برقرار می‌شود که پرچم اسلام به اهتزاز در آید و دنیا شاهد دنیای بدون خشونت و جنگ باشد عنوان کرد: باید در همه شخصیت‌ها و بزرگان تراز اول اسلام این بینش و بصیرت به وجود بیاید و همه مسلمانان با وحدت کنار هم زندگی و اسلام ناب محمدی در جهان احیا شود.

امام جمعه سرپل‌ذهاب با اشاره به اتفاقات اخیر در مساجد شیعیان افغانستان عنوان کرد: آمریکا بعد از میلیاردها دلار هزینه و لشکرکشی به منطقه، با خفت و خواری از منطقه افغانستان خارج شد ولی به بهانه مقابله با طالبان خون هزاران انسان بی‌گناه را ریخت و تمام سیاستمداران دنیا می‌دانند که لشکرکشی آمریکا به منطقه خاورمیانه به دلیل منافع شوم آنها بودند.

فاطمی‌نسب با اشاره به اینکه پشت قضایای تروریستی سیاست‌های آمریکا و اسرائیل قرار دارد گفت: افغانستان به این نیاز دارد که یک دولت ملی و فراگیر با تمام سلایق مذهبی و سیاسی دور هم جمع شوند و برای ثبات و امنیت افغانستان نیاز به وحدت و همدلی همه سلایق سیاسی و گروه‌های مذهبی است تا جایی برای توطئه و سیاست‌های خصمانه آمریکا در منطقه نباشد.

وی با اشاره به اینکه این کشتارها از سوی دشمنان و تروریست‌ها در منطقه به این دلیل است که وحدت شیعه و اهل‌تسنن دچار خدشه شود و دست مسلمانان به خون همدیگر آغشته شود عنوان کرد: بصیرت ملت مسلمان و تدبیر مقام معظم رهبری تمام نقشه‌های شوم دشمنان را خنثی خواهد کرد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار