مراسم بزرگداشت هفته بسیج به همت کانون هنر بسیج اساتید دانشگاه علمی و کاربردی و با حضور رئیس سازمان بسیج اساتید کشور در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد.
کد خبر: ۹۳۹۳۱۸۶
|
۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۰

به گزارش سرویس اساتید خبرگزاری بسیج، محمدرضا مردانی در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و گرامیداشت هفته بسیج، از زحمات و تلاش‌های مسئولان کانون‌های دانشگاه علمی کاربردی و مسئولان کانون برگزار کننده در مجموعه تئاتر شهر تقدیر و تشکر کرد و اظهار امیدواری کرد این مراکز بتوانند روز به‌روز در راستای حل مسائل کشور پیش رفته و بلایای ناشی از بیکاری که از دردها و رنج‌های خانواده‌هاست به مدد دانشگاه‌های نسل سوم و دانشگاه‌هایی چون دانشگاه علمی کاربردی که مجموعه ارزشمندی است رفع گردد.

 وی در سالگرد آخرین پیام امام خمینی (ره)رهبر کبیر انقلاب اسلامی به بسیج، که در بردارنده آخرین بیان و منویات ایشان در دوم آذرماه بوده است، بیان کرد:  هیچ سخنی پرمغزتر و پرمحتوا‌تر از بیان امام خمینی در وصف بسیج نبوده و بنابراین بر بخش‌هایی از این سخنان ارزشمند تاکید خواهم کرد.

مردانی بیان کرد: به گفته رهبر کبیر انقلاب،" تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران، یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد. در حوادث گوناگون پس از پیروزی انقلاب خصوصا جنگ، نهادها و گروه‌های فراوانی بودند که با ایثار و خلوص و فداکاری و شهادت‌طلبی، کشور و انقلاب را بیمه کردند، ولی حقیقتا اگر بخواهیم مصداق کاملی از ایثار و خلوص و فداکاری و عشق به ذات مقدس حق و اسلام را ارائه دهیم، چه‌کسی سزاوارتر از بسیج و بسیجیان خواهند بود؟ " این واژگان بسیار قابل تامل است و ما می‌بینیم رزمندگان بسیجی را که روی سیم خاردار خوابیدند و رزمندگانی که کیلومترها دورتر از وطن در دفاع از حرم به میدان آمدند و در مقابل وحشی‌ترین افرادی که به نام اسلام توسط بیگانگان تربیت شدند ایستادند و مقاومت کردند و امروز شاهد این پیام امام عزیز هستیم. " بسیج، شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن، بوی بهار وصل و طراوات یقین حدیث عشق می‌دهد. بسیج، مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده‌اند" امروز ما  در این مجموعه با ارزش که ودیعه الهی است  قرار داریم و انشالله بدانیم چه امانت بزرگی به ما داده شده.

وی افزود: "بسیج، میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت‌یافتگان آن، نام و نشان در گمنامی و بی‌نشانی گرفته‌اند. بسیج، لشکر مخلص خدا است که دفتر تشکیل آن را همه مجاهدان، از اولین تا آخرین امضا نموده‌اند". همه کسانی که از ابتدای بشریت در این مسیر بوده‌اند را امام بسیجی تلقی می‌کنند. بیش از 300 هزار شهید ما واقعا بسیجی بودند و یاد آنها امروز باعث سربلندی ماست و ما قدردان این فداکاری‌ها هستیم. این را کسی می‌گوید که همه اندیشمندان عالم چه مسلمان و چه غیر مسلمان اذعان دارند بر این که رهبر کبیر انقلاب احیا گر قرن  بود و این احیاگری در حوزه فرهنگ و دین و اندیشه بود. هیچ یک از رهبران انقلاب‌های بزرگ دنیا در مقایسه با ایشان احیاگر نبوده‌اند و با این حال  امام (ره)بیان می‌کنند که من افتخارم این است که یک بسیجی باشم.

مردانی در ادامه گفت: امروز صدای غرش خمپاره‌ها به گوش نمی‌رسد اما در فضای مجازی و در جنگ شناختی و جنگ نرم دشمن همچنان در حال نبرد است. امروز شاهد انواع تحریم‌ها هستیم که در حقیقت جنگ اقتصادی دشمنان است و گناه ما آنست که می‌خواهیم پیشرفت کنیم و به یک کشور پیشرفته تبدیل شویم. جنگ نرم دشمن در حوزه فرهنگی به شدت در جریان است و هر روز ما تلفات داریم، تلفاتی که نتیجه آن ایجاد انحرافات فکری در جامعه است و متاسفانه امروز تلفات آن قداست شهادت را ندارد و امام این را هشدار داده بودند که ساده اندیشی است که گمان کنیم دشمنان از کید و مکر دست می‌کشند . باید به سلاح صبر و ایمان متوسل شد. این ملت باید همه افرادش بسیجی باشند. امام تاکید کردند استادان باید در عرصه حاضر باشند و فرزندان بسیجی امام در دانشگاه پاسدار ارزش‌های اسلام باشند.

این استاد دانشگاه، افزود: امام می‌فرمایند مسئولان تنها با پشتیبانی شماست که می‌توانند به تشنگان حقیقت اثبات کنند که بدون وابستگی به شرق و غرب می توان به آزادی رسید.

محمدرضا مردانی با تاکید بر تکلیفی که برای حفظ نظام و انقلاب بر دوش بسیج اساتید است، عنوان کرد: امروز حضور در صحنه و تلاش برای کارآمدی نظام ، موجب تقویت سرمایه اجتماعی نظام خواهد شد و حکمرانان باید آن را در دستور کار خود قرار دهند . در این برهه بی‌نظیر که ما در آن قرار داریم یک همسویی نسبتا خوبی میان قوای سه گانه و سایر دستگاه‌ها به وجود آمده و این بهترین فرصت است برای هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌های گوناگون کشور در راستای حل مسائل کشور است. در این برهه بسیار با ارزش از زمان بخش بی ‌بدیل دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و حوزه‌های نخبگی کشور از همه بخش‌های کشور موثرتر است. نخبگان و اساتید گرانقدر در دو حوزه عمومی (حضور در همه عرصه‌ها) و تخصصی (در مهارت‌های تخصصی خود) می‌توانند نقش‌افرین  و اثرگذار باشند.

وی افزود: استاد بسیجی در تربیت جوانان اثرگذار است. استاد نقش اساسی و تربیتی دارد و باید از این فرصت به خوبی استفاده کرد.در کنار تعلیم ، مساله تربیت دینی هم بسیار مهم است و استاد بسیجی میدان دار این عرصه است.

مردانی در ادامه به برخی مشکلات روز جامعه اشاره کرده و استادان بسیجی را بهترین افراد و مرجع برای کمک به نظام حکمرانی کشور عنوان کرده و از توافق‌های صورت گرفته در نهضت استادی با نهادهای مختلف برای کمک نهضت استادی به دستگاه‌های سیاستگذار در حل مسائل کشور  سخن گفت.

 

رئیس سازمان بسیج اساتید بیان کرد: از جمله مطالبات اساسی نظام افزایش سقف آموزش‌های مهارتی بوده که متاسفانه رشد خوبی نداشته و نیازمند پیگیری توسط استادان بسیجی در قالب تشکیل  کارگروه‌های تخصصی و اندیشکده‌های  تخصصی و مهارتی است که باید مورد توجه قرار گرفته و تبدیل به بسته‌های سیاستی شود و ظرفیت دستگاه‌ها ترغیب شود. بلیه بیکاری مهم‌ترین مساله کشور است و تنها از طریق آموزش‌های مهارتی و ترغیب جوان‌ها به اشتغال و ایجاد بستر خود اشتغالی میسر است.

مردانی در پایان از لزوم تلاش برای فرهنگ سازی در عرصه  آموزش‌های مهارتی سخن گفت و از مطالبات اصلی بسیج اساتید را لزوم پیگیری تحقق نظام صلاحیت‌های حرفه‌ای کشور و لزوم افزایش سطح آموزش‌های مهارتی دانست که باید با تلاش استادان دغدغه‌مند و از طریق راه اندازی اندیشکده های مهارتی و تبدیل آن به بسته های سیاستی برای ارائه به سیاست‌گذاران پیگیری شود.

انتهای پیام/

 
ارسال نظرات