خطیبی با اشاره به مشکلات اقتصادی سیستم بهداشت و درمان در زمان کرونا، گفت: امنیت شغلی حق نیروهای قراردادی نظام سلامت در استان یزد است.
کد خبر: ۹۴۰۶۴۶۵
|
۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۶

به گزارش خبرگزاری بسیج از یزد، عمیدالدین خطیبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان یزد لحظاتی پیش در نشست خبری با اشاره به اینکه در بحث بهداشت و درمان استان همدلی بسیار خوبی وجود دارد، گفت: زمانی که درگیر کرونا شدیم، مردم و همه مسئولان و مجموعه‌ها همدلی و همکاری بسیار خوبی در جهت کنترل بیماری داشتند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت کرونا در کل کشور وضعیت بهبود یافته‌ای است، اظهار داشت: مردم استان یزد در بحث واکسیناسیون در دوز اول و دوم نسبت به آمار کشوری اهتمام بسیار بهتر و بیشتری نسبت به تزریق آن داشتند و آمار‌های استان بالاتر از میانگین کشوری است.

خطیبی با بیان اینکه ۴۴ درصد افراد واجد شرایط در استان یزد دوز سوم واکسن را دریافت کرده‌اند، گفت: یکی از دلایلی که در کل کشور باعث کاهش یافت مرگ‌ومیر‌ها و مبتلایان کرونا شده، پوشش واکسیناسیون خوب است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان یزد در پاسخ به این سؤال که آیا کارت واکسن خریداری کرده‌اند یا خیر، گفت: تاکنون موردی در این خصوص در استان به ما اطلاع نداده‌اند و چنین چیزی را تاکنون مشاهده نکرده‌ایم.

وی در ادامه با اشاره به بحث کیفیت آب و اینکه پیگیری آب زیر مجموعه بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی است، اظهار داشت: کنترل کیفیت آب سال‌های سال توسط مرکز بهداشت در آزمایشگاه واقع در دانشگاه علوم پزشکی صورت می‌گیرد تا نسبت به سلامت آب اطمینان حاصل شود.

خطیبی اضافه کرد: دغدغه اصلی ما در کل کشور بحث کرونا است، چون صدمات بسیاری بر مسائل اقتصادی زده و باعث خستگی کادر بهداشت و درمان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان یزد با تاکید بر اینکه باید به سمت پیشگیری از بیماری‌ها حرکت کنیم، اظهار داشت: هر چه برای درمان بیماری‌ها شود، فایده زیادی ندارد بلکه ابتدا باید به سمت پیشگیری از بیماری‌ها برویم.

وی با بیان اینکه گردشگری سلامت یک پتانسیل بسیار خوبی است که استان یزد داراست، اذعان داشت: افراد بسیاری از استان‌های دیگر به استان یزد برای درمان مراجعه می‌کنند و گردشگری سلامت برای اشتغال‌زایی در استان می‌تواند بسیار مطلوب باشد، زیرا این ظرفیت را دارا هستیم.

خطیبی در خصوص مشکلات نیرو‌های قراردادی دانشگاه علوم پزشکی استان یزد، گفت: پرسنل قراردادی مشکلات زیادی دارند، زیرا با ۱۲ هزار پرسنل برای تامین حقوق آن‌ها بعضا چالش‌هایی داریم و برخی از موارد و مشکلات آن‌ها مربوط به داخل استان و بسیاری از آن به خارج از استان مرتبط می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان یزد با بیان اینکه سیستم بهداشت و درمان به لحاظ اقتصادی زیان‌ده است، اضافه کرد: به لحاظ اقتصادی بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها زیان‌ده هستند و با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند و طبیعتاً حق نیرو‌های قراردادی که اطمینان و امنیت شغلی داشته باشند.

ارسال نظرات
پر بیننده ها