خبرهای داغ:
با هدف ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت؛
کتاب "علی بیست بیست"، مجموعه‏ سرگذشت و خاطرات مرتبط با سردار شهید علی میوه‏چین، یکی از شهدای فرمانده و شاخص استان قزوین، از زبان بازماندگان و همرزمان شهید و به قلم حسن شکیب‌زاده منتشر شد.
کد خبر: ۹۴۰۶۸۸۰
|
۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۳

قزوین_به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج، کتاب "علی بیست بیست" که حاوی یکصد و بیست خاطره، اسناد و تصاویر مرتبط با شهید علی میوه‏چین است در 200 صفحه و با حمایت بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین و توسط انتشارات شکیب‌زاده در شمارگان یک هزار و یکصد نسخه منتشر و وارد بازار کتاب شد.

 

شهید علی میوه‏چین 15 خرداد ماه سال سال 1341در قزوین به دنیا آمد. تحصیلاتش را با پایان مقطع متوسطه در هنرستان انقلاب در قزوین گذراند. همراه با مردم در وقایع انقلاب سال 57 حضور فعال داشت و پس از پیروزی انقلاب نیز در حزب جمهوری اسلامی و جهاد سازندگی و شکل‏گیری بسیج در قزوین مشارکت داشته و به آموزش نظامی بسیجیان و رزمندگان عازم جبهه‏ها پرداخت.

 

وی با تحرکات ضدانقلاب در کردستان و آغاز جنگ تحمیلی به‏ دفعات در جبهه‏های مختلف حضور داشت. همچنین در عملیات‏های فتح‏المبین و بیت‏المقدس به‏عنوان فرمانده‏ گردان نقش‏آفرین بود و سرانجام غروب 18 بهمن ماه سال 1361 و در آستانه‏ عملیات والفجر مقدماتی در حالی‏که به فرماندهی عملیات تیپ الهادی(ع) از لشکر 17 علی بن ابیطالب(ع) منصوب شده بود به منظور تکمیل شناسایی‏ها و توجیه فرماندهان و مسئولان نظامی تیپ الهادی، به منطقه‏ فکه اعزام شد.

 

این شهید بزرگوار بر اثر اصابت ترکش خمپاره بر سر مجروح شده و پس از انتقال به بیمارستان امام‏خمینی(س) تهران، 25 بهمن ماه سال 1361 دعوت حق را لبیک گفته و در گلزار شهدای قزوین آرام گرفت.

در بخشی از این کتاب آمده است: "...... هنوز چند صدمتری بیشتر به جلو نرفته بودیم که بر اثر شناسایی شدن توسط نیروهای عراقی، چندین گلوله خمپاره کنار خودروی ما به زمین خورد و من بلافاصله سرم را به زیر بردم و متوجه هیچ چیز نشدم تا اینکه گرد و خاک‌ها نشست و می‏شد دید که چه اتفاقی افتاده است. چشمهایم را که باز کردم دیدم علی سرش روی فرمان و بی‌حرکت افتاده، شالباف مرتب فریاد میزند که سوختم، زاهدی‌نیا هم گلویش پر خون بود و گلویش را با دستش گرفته بود و سعید هم در حالی که نصف صورتش بر اثر ترکش رفته بود نقش زمین بود. سریع رفتم پایین، سر علی را از روی فرمان بلند کردم؛ اما دوباره افتاد و انگار که........"

 

علاقمندان می‏توانند برای تهیه‏ این کتاب به کتابسرای علامه، کتابسرای مینوی‏خرد و باغ کتاب قزوین مراجعه و یا با تلفن 33330085-028 تماس حاصل نمایند.

 

انتهای پیام/۱۰۱۰

ارسال نظرات
پر بیننده ها
پرطرفدارترین
آخرین اخبار