رئیس‌جمهور در دیدار پوتین گفت: اسناد همکاری راهبردی می‌تواند افق روابط را در طول ۲۰ سال مشخص کند؛ همچنین به دنبال افزایش حجم روابط تجاری با روسیه هستیم.
کد خبر: ۹۴۰۸۶۲۹
|
۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۷

به گزارش خبرگزاری بسیج، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور که به دعوت همتای روس به مسکو سفر کرده است، عصر امروز (چهارشنبه) با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه در مسکو دیدار و گفتگو کرد.

در آغاز نشست مشترک رؤسای جمهوری ایران و روسیه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی رئیس جمهوری کشورمان برای پذیرش سفر به مسکو با وجود شرایط همه‌گیری کرونا، با توجه به اهمیت مرحله فعلی در روابط بین‌الملل تشکر کرد.

پوتین در آغاز دیدار بیان کرد: از زمان تحلیف جناب‌عالی، ما در تماس دائم هستیم، اما در هر صورت ویدیوکنفرانس یا تماس تلفنی نمی‌تواند جای دیدار حضوری را بگیرد. می‌توانیم بگوییم دستورکار وسیعی را پیش رو داریم.

رئیس جمهور روسیه تصریح کرد:  از شما خواهش می‌کنم که سلام و بهترین آرزوی سلامتی را از طرف من خدمت رهبر معظم ایران آقای خامنه‌ای منتقل کنید.

پوتین گفت: حمایت‌های ایران و روسیه به عبور از تهدیدهای تروریستی در خاک سوریه کمک کرده است.

رئیس جمهور کشورمان نیز در این دیدار گفت: روابط با روسیه به صورت راهبردی خواهد بود و مقطعی و گذرا نخواهد بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی بیان کرد: بیش از چهل سال است که مقابل غرب ایستاده‌ایم و پیشرفت کشور را به تحریم گره نخواهیم زد.

وی تصریح کرد: سند همکاری‌های راهبردی بین دو کشور می‌تواند چشم انداز روابط ۲۰ سال آینده را مشخص کند.

رئیس جمهور کشورمان گفت: همکاری‌های اقتصادی و تجاری با استفاده از ظرفیت‌های بین دو کشور می‌تواند به سطح قابل قبولی برسد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی بیان کرد: ما امیدواریم که در این سفر همکاری‌ها و کار را به صورت اجرایی، عملی و دارای نتیجه دنبال کنیم.

وی اظهار کرد: من از ابتدای ورود به دولت برنامه ارتقای دیپلماسی همسایگی را دنبال کردم و مانعی بین دو کشور برای همکاری و تعامل سازنده وجود ندارد.

رئیس جمهور کشورمان گفت: همکاری در سازمان‌های منطقه‌ای مانند پیمان شانگهای، گام‌های مؤثری را می‌تواند در بخش‌های مختلف بین کشورها و همچنین ایران و روسیه بردارد.

حضور و سخنرانی در نشست عمومی مجلس دوما، دیدار با ایرانیان مقیم روسیه و نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی روس، بخشی از برنامه‌های رئیس جمهور در سفر دو روزه به مسکو خواهد بود.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار