نماز عبادی سیاسی جمعه یکم بهمن‌ماه شهرستان کرج به امامت آیت‌الله حسینی همدانی، نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز و امام‌جمعه کرج در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) کرج اقامه شد.
کد خبر: ۹۴۰۸۹۱۴
|
۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۳

به گزارش خبرگزاری بسیج از کرج، آیت‌الله حسینی همدانی ظهر امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه یکم بهمن‌ماه در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) کرج با اشاره به بیستم جمادی‌الثانی ولادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها که به‌روز زن نام‌گذاری شده است، بیان داشت: این روز را به همه بانوان، خواهران و مادران تبریک عرض می‌کنم.
وی در ادامه افزود: حضرت زهرا سلام‌الله علیها بانوی بزرگواری است که در عالم خلقت نظیر ندارد و هرچه درباره او بگوییم از خود تعریف کرده‌ایم و فهم خودمان است، نه مرتبه و جایگاه او چراکه رفعت مقامی که دارد برای ما قابل‌فهم نیست.
امام‌جمعه کرج تصریح کرد: شخصیتی که وقتی به دنیا آمد، فرشته وحى بر وجود مبارک رسول خدا صلی‌الله علیه و آله نازل شد و از طرف خدای مهربان پیام آورد که خداوند متعال بر تو و فرزند نو رسیده‏ات درود مى‏فرستد که اهمیت این شخصیت بزرگ را می‌رساند و حضرت ولی‌عصر ارواحنافداه مادر را الگوی خود می‌داند. زهرای اطهر الگوی بشر است و اینکه میگویند الگوی زن است جمله ناقصی است.
آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه یکی از نیازهای فطری بشر در جهت کمال‌گرائی، گرایش به الگو و پیروى از راهنماهاست، خاطرنشان ساخت: به این نیاز در آموزه‌های دینی توجه شده و قرآن کریم با صراحت الگوها و اسوه‌های خوب و بد را معرفی کرده است که پیامبر و اهل‌بیت علیهم‌السلام الگوی عملی هستند؛ و به چیزی دعوت می‌کنند که فطرت‌ها می‌پذیرد. البته باید از آنان شناخت دقیق و عمیق داشت که هرچه شناخت بیشتر و عمیق‌تر باشد، بدون هدر دادن سرمایه عمر، بهره بردن از کلام و رفتار آنان برای رسیدن به مقصد بیشتر خواهد شد.

وی بابیان اینکه رسول خدا الگوی بشر است، عنوان کرد: پیامبر با نوع رفتارش با صدیقه طاهره مردم را تربیت و خرافات جاهلی را از آن‌ها دور کرد و فهماند زن ابعاد ملکوتی و لطافت‌های روحی بلندی دارد و دیدِ جامعه به زن را که در آن دوران نظیر کالا و نگاه شهوانی و امثال‌ذلک بود و تا امروز هم رگه‌هایی مدرن، از آن وجود دارد، به نقش تربیتی و مدیریتی که بانوان می‌توانند داشته باشند تغییر داد.
نماینده ولی‌فقیه در استان البرز بابیان اینکه در همین دوران ما، زن را در همین جوامع پیشرفت، کالا می‌دانند و پشت ویترین باقیمت مشخص عرضه می‌کنند که یک بخش از ظلمی است که به زنان می‌شود، پرسش کرد: مدافعان از حقوق زن کجا هستند؟ این‌ها را نمی‌بینند؟ در همین کشورهای متمدن شنیدید و بعضاً شاید دیده باشید که پشت ویترین عرضه می‌کنند و قیمت هم به آن‌ها آویزان است. این غیرازاین است که کرامت زن را له کردند؟! شخصیت لطیف عالم وجود را پایین آوردند. چرا دفاع نمی‌کنند؟!
آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه اسلام هزار و چهارصد سال قبل و قبل از تمام این حرف‌های قشنگ ولی دروغی که غربی‌ها می‌زنند در میدان عمل به بانوان ارزش و بها داد، یادآور شد: زنی که اساس منزل و کالا بود و سر او قمار می‌کردند و کسی مادر و خواهر و همسرش را می‌باخت و یا می‌فروخت؛ با آمدن اسلام، شخصیت مستقل پیدا کرد.
زن در اسلام حق رأی دادن پیدا کرد
وی بابیان اینکه زن در خطابات قرآن و پیامبر به خصوصه موردتوجه قرار گرفت و از همه این‌ها مهم‌تر که کسی به آن توجه نمی‌کند حق رأی دادن پیدا کرد، اذعان داشت: رأی دادن در آن زمان بیعت بود که رسول خدا بانوان را در این مشارکت‌ها نقش می‌داد که تا قبل از پیامبر کسی به زن‌ها اهمیت نمی‌داد؛ در جریان غدیر خم همه بانوان حاضر با امیرالمؤمنین بیعت کردند. چرا از این هویت‌بخشی‌ها و تکریم‌ها کسی چیزی نمی‌گوید؟
رئیس شورای سیاست‌گذاری امور مساجد استان البرز بابیان اینکه الگو بودن حضرت زهرا سلام‌الله علیها در مسئله ازدواج بعد دیگری از ابعاد وجودی ایشان است، اظهار داشت: این امر مقدسی که بعضی امور ظاهری مثل مراسم جشن و یا مهریه و جهیزیه و امثال این‌ها باعث به وجود آمدن مشکلات خانوادگی از همان اول می‌شود درصورتی‌که زهرای اطهر وقتی به امیرالمؤمنین پاسخ داد حضرت هیچ سرمایه‌ای جز زرهی جنگی نداشت.

آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه در شرع اسلام چیزی نداریم که جهیزیه را خانواده عروس تهیه کند، گفت: در اسلام همین است که پیغمبر گفت که برای مهریه چه داری؟ و علی علیه‌السلام گفت زره که با آن حصیر، گلیم، کوزه، آسیاب دستى، مشک، پوست گوسفند، پرده و… تهیه کرد. این یعنی تهیه جهیزیه‌ای که توسط زن انجام می‌شود ربطی به اسلام ندارد و این وسایل مهریه حضرت بود چون زره را به‌عنوان مهریه پرداخت. حالا اگر دخترها بدانند که آن چیزی که مهریه اوست قرار است از آن جهیزیه تهیه شود، آیا حاضر می‌شود دو کامیون جهیزیه ببرد؟! سعی می‌کند هزینه نکند و نگه دارد.
وی در ادامه عنوان کرد: پیامبر وقتی این جهیزیه را دید به گریه افتاد و دست به دعا برداشت و عرض کرد: خدایا مبارک کن این جهیزیه را که اغلب آن از گل است. حالا ببینید الآن چه سرویس‌ها و چه جهیزیه‌هایی درست می‌کنند، بعد می‌رود و سه ماه بعد برمی‌گردد. هنوز نرفته برمی‌گردد. مراسم ازدواج فاطمه همراه دعا و اطعام فقرا و صدقه و نیز تهلیل و تکبیر بود. بعد نتیجه این ازدواج ساده چقدر نورانی و پر قدر است.
خطیب نماز جمعه کرج با تأکید بر اینکه زهرای اطهر معیار رفتار و گفتار و حرکاتش در زندگی را رضایت خدا قرار داده است و رضایت او را بر رضایت خود در قبل و بعد ازدواج مقدم می‌دارد، خاطرنشان ساخت: این زهد انتخاب خود حضرت بود نه اینکه دچار فقر بودند همان‌طور که مادرش حضرت خدیجه هم همه دارائی خود را داد و زاهدانه زندگی کرد.

آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه اسلام زن را در خانواده رمز آرامش، سکونت و مهربانی می‌داند و ملاط استحکام‌بخشی و ایجاد صمیمیت را در اختیار مادر خانواده قرار داده و برای این مهم پاداش جهاد مقرر کرده است، گفت: دستور کار دشمنان ملت این است که خانواده تشکیل نشود یا تخریب شود؛ کانون مهمی که نسل آینده در آن تربیت می‌شود تربیت نداشته باشد. چون ریشه تربیتی سردار و فیلسوف و علامه و دانشمند، خانواده است.
نگذارید به بهانه‌های پوچ و واهی خانواده‌ها ازهم‌پاشیده شود / زن لنگر خانه است و باید به آن توجه شود
وی با تأکید بر اینکه نگذارید به بهانه‌های پوچ و واهی خانواده‌ها ازهم‌پاشیده شود، توصیه کرد: ابتدای کار درست انتخاب کنید، توقعات را کم کنید، منم منم ها را کنار بگذارید. سلایق خودتان را به هم تحمیل نکنید، روی اصول و عقاید مشترک تکیه کنید. ملاط کار که محبت و مودت است را از دست ندهید. این‌ها مهم است و باعث استحکام است. زن لنگر خانه است و باید به آن توجه شود.
نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز با تأکید بر اینکه اسلام بانوان را برای رسیدن به بالاترین مدارج علمی و کمالی تشویق کرده و منع نکرده و آنان را در مقابل مسائل مطرح در جامعه خنثی نمی‌داند، گفت: اسلام از بانوان مسئولیت‌پذیری و انجام‌وظیفه و اهتمام می‌خواهد نظیر بحث امربه‌معروف و نهی از منکر. در فرهنگ اسلامی نظارت بر کارکرد مدیران و سؤال کردن از آنان وظیفه عمومی اعم از مرد و زن است؛ البته همیشه برای حفظ شئون و کرامت بانوان جهت حضور در عرصه اجتماع توصیه‌هایی داریم که موجب تکریم زنان است ولی راجع به اصل حضور منعی نیست. لذا می‌بینیم حضرت زهرا با نگاهی زیرکانه و نقادانه، وضعیت اطراف خود را بررسی می‌کند و نسبت به معضلات و مسائل جامعه بی‌تفاوت نبوده و ورود دارد که نشان می‌دهد زن بودن مانع کنشگری اجتماعی نیست.
آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه بیستم جمادی‌الثانی ولادت فرزند زهرای اطهر در دوران ما حضرت امام (ره) نیز هست، گفت: یکی از موارد «جهاد تبیین» معرفی کردن چهره درست از حضرت امام است. مکتب جامع و کامل امام به گروه و دسته خاص تعلق ندارد، اندیشه ناب او که برگرفته از قرآن و عترت است همه افراد را در همه مکان‌ها و زمان‌ها در برمی‌گیرد. خود او هم از جامعیت برخوردار بود. هم نظریه‌پردازی می‌کرد و هم رهبر سیاسی جامعه بود. این دو کار، کار از هم جداست و خیلی هم مهم است. معمولاً کسانی که اهل تفکر و نظریه‌پردازی هستند زیاد نمی‌توانند کار مدیریتی انجام دهند؛ اما او هم رهبری و هم نظریه‌پردازی می‌کرد و درعین‌حال فرمانده کل قوا بود.
وی بابیان اینکه امام شخصیتی چندبعدی بود، یادآور شد: اولاً در بندگی خدا بی‌نظیر بود، او قبل از اینکه وارد میدان مبارزه و سیاست شود سالیان طولانی در محضر اساتیدی چون مرحوم آیت‌الله شاه‌آبادی به خودسازی و تهذیب روحِ خود پرداخته بود. لذا خدامحوری و تبعیت از دستورات الهی در زندگی او موج می‌زد. اگر از نزدیک او را دیده بودید، بلندی و بزرگواری روح او از وجنات او دیده می‌شد.

رئیس ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان البرز در ادامه افزود: ثانیاً امام به خانواده به‌عنوان محل آرامش و انس ورزی و محل تربیت فرزندان و نقش محوری مادر در منزل بسیار اهمیت می‌داد. احترام امام به همسرشان از روز اول تا پایان عمر زبانزد است، مطالعه کنید. درس‌های عملی فراوانی دارد که ما با همسرمان چگونه رفتار کنیم. گاهی نکات کوچکی است اما درس‌های فراوان دارد. مثلاً خانم امام بیان مى‏کند: «تا من نمى‏آمدم سر سفره، آقا خوردن غذا را شروع نمى‏کردند. به بچه‏ها هم مى‏گفتند، صبر کنید تا خانم بیاید». کار کوچکی است ولی ببینید چه آثاری دارد. سعی امام در زندگی خانوادگی این بوده که دستورات دینی را کاملاً رعایت کند و نقش و جایگاه زن در اسلام را که جایگاه رفیعی است به‌خوبی نشان دهد. نامه‌ای را که به خانمشان نوشتند را مستحضر هستید که با چه کلماتی و لطافتی بیان‌شده است.

آیت‌الله حسینی همدانی ادامه داد: ثالثاً به جامعه اهمیت ویژه می‌دادند و نظرشان این بود که باید از اصلاح فرهنگی شروع کرد و انقلاب اسلامی هم از آغاز تا امروز دنبال احیاء معنویت و فرهنگ بوده است. از دیدگاه امام فرهنگ اساس سعادت یا شقاوت یک ملت است که اگر فرهنگ اصلاح شود جامعه رستگار می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه امام (ره) گذشته از مسائل فردیِ فرهنگی و تربیتی که باعث رشد شخص می‌شد، به بُعد اجتماعی آن‌هم توجه داشتند، تصریح کرد: ازنظر امام برای یک جامعه، فرهنگی مطلوب است که دارای یک نظام تربیتی فعال، روزآمد و بدون تحجر برای رشد و تعالی انسان باشد و سعی کند با استفاده از فرهنگ خودی و دستورات قرآن و اهل‌بیت دچار تحجر نشده استقلال فرهنگی را هم تأمین کند.

امام‌جمعه کرج بابیان اینکه قانون مداری و تبعیت از قانون در حضرت امام یک ویژگی مهم است، به چهارمین نکته اشاره کرد و گفت: امام ریشه بسیاری از مشکلات جامعه را در عدم رعایت قانون می‌دیدند و بی‌قانونی را سم مهلک نظام می‌دانستند. هم خودشان رعایت می‌کردند و هم دیگران را دعوت به آن می‌کردند. در کتاب حکومت اسلامی فرمودند: «چون حکومت اسلامی حکومت قانون است برای زمامدار علم به قوانین لازم است».
آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه تصریح کرد: اگر به علل شروع انقلاب و سخنرانی‌های امام از سال چهل‌ودو به بعد توجه کرده باشید اعتراض اصلی امام این بود که چرا به قانون عمل نمی‌کنید. بعد هم به نهادهای قانونی بسیار بها می‌دادند مثل شورای نگهبان و مجلس که تذکرات و توصیه‌های ایشان، همه موجود است. خود ایشان هم در عمل خلاف قانون نمی‌کرد حتی قوانینی که در کشورهای دیگر بود مثل همان قصه معروف ذبح گوسفند در کشتارگاه که در فرانسه قانون است و خارج از کشتارگاه غیرقانونی است، چون در خانه ذبح شد، امام از آن غذا نخوردند و گفتند چون برخلاف قانون عمل کردید. یا در بعضی خاطرات ایشان هست که برای عبور از خیابان مسافت زیادی را می‌رفتند تا از تقاطع عابر پیاده عبور کنند. موارد فراوان است حالا ما که می‌گوییم پیرو خط امامیم چگونه قانون را رعایت می‌کنیم؟

وی بابیان اینکه پنجمین نکته استکبارستیزی امام است، گفت: امام لحظه‌ای از عمر شریفشان را از وقتی وارد عرصه سیاست شدند سراغ نداریم که با استکبار سر سازش داشته باشند؛ اما متأسفانه عده‌ای که داعیه خط امام دارند را دیدیم که در دوران مدیریتشان بر جامعه، تمام سعی خود را برای ارتباط و نزدیک شدن به استکبار به کار گرفتند که اگر نبود تیزبینی و صلابت و تدبیر خلف صالح امام تا امروز چیزی از ارزش‌های الهی و انقلابی باقی نمانده بود.
نماینده ولی‌فقیه در استان البرز بابیان اینکه اخیراً وزیر خارجه آمریکا رسماً اعلام می‌کند که کشورش غیرقابل‌اعتماد است و نمی‌تواند به قول‌هایش عمل کند، گفت: آن‌وقت ما چطور می‌خواهیم به قول‌های او اعتماد کنیم؟! گفته است ایران از ما ضمانت خواسته است که زیر میز نزنیم؛ ما نمی‌توانیم ضمانت بدهیم. البته بهتر است آمریکا در این قصه عاقلانه‌تر عمل کند. فرصت محدود است؛ این فرصت‌ها را از دست ندهد. ما تربیت‌شدگان مکتب اهل‌بیت و پیروان پیر جماران و رهروان راه امام المسلمین اعتقادمان این است که آمریکا ولو خبیث و جنایتکار و شیطان بزرگ است اما هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه ازنظر حضرت امام تنها یک روز است که می‌توان با آمریکا رابطه برقرار کرد و آن روزی است که آمریکا آدم شود، گفت: البته اگر آن روز برسد و آدم شود، احتمال این هست که رئیس‌جمهور مادر کاخ سفید هم نماز بخواند. نمازی که در کاخ کرملین خوانده شد خودش پیام‌های مهمی را به همراه داشت چون می‌دانید مرکزیت کرملین و وضعیتی که دارد چگونه است.

وی با تأکید بر اینکه سفر رئیس‌جمهور به روسیه از جهات مختلف بسیار مهم است، گفت: ان‌شاءالله این سفر آثار و برکات برای ایران و منطقه داشته باشد. چون بالاخره هم کشور همسایه ماست، هم کشوری است که همسو است با ما و هم کشوری است که تعداد زیادی مسلمان در آن ساکن هستند؛ و در طراحی و بحثی که حضرت آقا دارند که می‌فرمایند با کشورهای این‌گونه ارتباط قوی‌تر باشد، چون این سه خصوصیت و ویژگی در اینجا هست، ارتباط با او اهمیت دارد. به‌علاوه با توجه به مسئله توجه به درون و اقتصاد مقاومتی و مباحث اقتصادی و مبارزه با مسائلی که وجود دارد، در بی‌اثر کردن تحریم‌ها این رابطه با روسیه هم مؤثر خواهد بود و ان‌شاءالله برکاتی را داشته باشد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز در خاتمه با اشاره به نکته استانی تصریح کرد: ان‌شاءالله بانوان حضور فاطمی و حماسی خودشان را در روز ولادت خواهند داشت و این رزمایش انجام خواهد شد. بعد از ایام کرونا هم شاید این اولین جشنی باشد که در خیابان گرفته می‌شود. ان‌شاءالله همه حاضر باشید و دوستان خودتان را هم بیاورید و فراموش نکنید. البته این مسئله بیشتر وجهه حضور بانوان را دارد و مخصوص خانم‌هاست.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار