زنجان- طاهری گفت: رابطه نزدیک و همه جانبه با دیگر کشورها از اهداف دراز مدت مبتنی بر توسعه پایدار ایران است.
کد خبر: ۹۴۰۹۰۴۹
|
۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۲

مصطفی طاهری، نماینده مردم زنجان و طارم در گفت وگو با خبرنگار بسیج زنجان، با بیان اینکه پس از فروپاشی اتحاد شوروی، فدراسیون روسیه همچنان همسایه ماست، گو این که ما مرز مشترکی با این کشور نداریم و کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز که به لحاظ فرهنگی و تاریخی با ایران نزدیکترند اکنون حائل بین روسیه و ایران هستند،اظهار کرد: اما از یاد نبریم که این تغییر استراتژیک از اهمیت روابط ایران و روسیه کم نمی کند چرا که روسیه کشوری استثنایی است و بنابراین باید به صورت ویژه آن را تحلیل نمود. 

رابطه نزدیک و همه جانبه با دیگر کشورها، از اهداف درازمدت مبتنی بر توسعه پایدار ایران

وی با اشاره به ویژگیهای کشور روسیه تصریح کرد: بزرگترین پهنه جغرافیایی جهان، با منابع طبیعی وسیع از جمله ذخایر نفت و گاز و زغال سنگ و معادن فلزات نادر، دسترسی به دریاها و اقیانوسهای متعدد و جمعیت نسبتا کم، ارتش قوی و بازیگر در فضا و تولید کننده سلاح های پیشرفته در کارنامه این کشور است. 

 

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه روسیه یک کشور اقتدار گراست، خاطرنشان کرد: رهبران این کشور تجربه تلخی از دوران پس از فروپاشی و نزدیک شدن به غرب دارند. دوره یلتسین باعث سقوط اقتصاد، رشد تورم، بیکاری زیاد، و جنگ های داخلی گردید. جنگی که به کشته شدن بیگناهان در چچن، مسکو، و داغستان انجامید. پوتین به بهانه مبارزه با تروریسم و بازگردانی اقتصاد روسیه به روزهای اتحاد شوروی به کرملین آمد. 

طاهری ادامه داد: در روزهای آخر زمامداری یلتسین وضع آنقدر بد بود که بازگشت به دوره قبل که به دلیل وخامت اوضاع رژیم شوروی از هم فروپاشید، از آرزوها و آمال مردم روسیه شده بود. منابع سرمایه ای، وزارت خانه ها، شرکتها، کارخانجات بزرگ، و بانک ها با دخالت کشورهای غربی و شرکت های بین المللی به تاراج برده شده و به اصطلاح خصوصی گردیدند. پوتین با اندیشه های ملی گرایانه به تدریج اقتصاد روسیه را بهبود بخشید. پوتین برای مقابله با نفوذ خزنده ناتو به مرزهای روسیه چاره ای جز حمله نظامی و اشغال شبه جزیره کریمه در 2014 ندید. از آن زمان روابط غرب و روسیه در کش و قوس است. 

این مسئول با بیان اینکه اینک پس از سفر حجت الاسلام رئیسی اسناد همکاری های مشترک بین دو کشور به توافق رسيده است، به زمینه های همکاری ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: مقدمات نهایی شدن سند جامع همکاری‌های مشترک، فعال سازی کوریدو شمال- جنوب بین ایران و روسیه، هدف گذاری ۱۰ میلیارد دلار برای گسترش روابط اقتصادی، انجام مبادلات با پول ملی دو کشور و توافقنامه‌های دفاعی، هوا-فضا نمونه ای از این مهم می باشد. 

وی با بیان اینکه این توافق ها برای همکاری مناسبند، بخصوص زمانی که در نظر داشته باشیم که روسیه می تواند بازاری برای کالاهای کشاورزی، باغبانی، و محصولات صنعتی با فناوری های متوسط باشد،خاطرنشان کرد: از لحاظ سیاسی نیز دو کشور در مسائل منطقه ای از جمله طرفداری از دولت سوریه، مسئله نگاه به شرق، و مخالفت با یکجانبه گرایی آمریکا متفق القول هستند. از لحاظ آموزشی نیز ما می توانیم با دانشگاه ها، فرهنگستانها، و مراکز پژوهشی روسیه کار کنیم.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه علیرغم تاریخ تلخ گذشته، می توانیم روابطی متوازن با روسیه بخصوص در دو بخش انرژی و آموزش عالی داشته باشیم، اذعان کرد: فراموش نکنیم یکی از دلایلی که قیمت نفت را از هر بشکه برنت 15 دلار در 2020 به 88 دلار در امروز رساند همکاری روسیه و اوپک در چارچوب اوپک پلاس بوده است.

طاهری با بیان اینکه نتیجه گیری آن است که ایران باید برای آینده خود اهداف درازمدت مبتنی بر توسعه پایدار داشته باشد، یادآور شد: استراتژی های مناسب برای چنین اهدافی داشتن رابطه نزدیک و همه جانبه با دیگر کشورها بخصوص همسایگان است.

این مسئول در پایان با بیان اینکه سیاست گذاری صحیح آن است که جامعه روش های ازدیاد تجارت ایران با پیرامونش را دنبال کند،گفت: برنامه ریزی مبتنی بر سیاست گذاری ها حکم می کند که با روسیه به صورت متوازن واردات و صادرات داشته باشیم و در این بخش نباید از همکاری های آموزشی نیز غافل بود.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار