تبریز- فرمانده حوزه بسیج رضوان اظهار کرد: بانوان با حفظ وظایف اختصاصی خود همچون همسرداری و تربیت فرزند، در صحنه‌های مختلف فرهنگی سیاسی و اجتماعی انقلاب نقش بسزایی داشته اند که این به برکت انقلاب اسلامی است.
کد خبر: ۹۴۲۹۴۱۵
|
۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۴

خواهر پورقلی در گفت و گو  با خبرگزار خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی گفت: نگاه دین مقدس اسلام به جایگاه زن نگاهی کاملا متعالی‌ و انقلاب اسلامی و حکومت دینی متوجه ارزش‌ها و حقوق زنان در جامعه است اما تبلیغاتی ضد زن، علیه اسلام و آموزه‌های دینی وجود دارد که بیانگر عدم توجه به آزادی‌های زن و حقوق آن‌ها در جامعه‌اند.

وی با اشاره به اینکه نفوذ فمنیستی غرب دلیل ایجاد نگاه تساوی گرایانه بین زن و مرد است، بیان کرد: در ارزش‌های دینی هیچ گاه بحث تساوی در تکالیف مرد و زن مطرح نیست؛ بلکه تکالیف اختصاصی زن و مرد به طور جداگانه وجود دارد و به دنبال جایگزینی زن و مرد نیست. دین اسلام به زن و مرد اصلا نگاه جنسیتی ندارد و ما در سیره پیامبر و اهل بیت (ع) متوجه جایگاه ویژه و الگوی معنوی زنان هستیم.

 پورقلی انقلاب اسلامی و مکتب امام راحل را عامل حضور فعال اجتماعی، فرهنگی و سیاسی زن در جامعه و انقلاب اسلامی ایران دانست و افزود: زن مسلمان به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی توانست علاوه بر حفظ سنگر خانه و خانواده، در صحنه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی از روز‌های اول پیروزی انقلاب حضور داشته باشد و نقش‌آفرینی کند.

وی با بیان اینکه وجود نگاه مرد محوری بین مردم حاکم هست و ما هنوز به طور کامل نتوانسته ایم گفتمان انقلاب اسلامی را در خصوص زن در جامعه پیاده کنیم، تاکید کرد: خیلی از بانوان ما آگاهی نسبت به الگو‌های دینی ندارند؛ مسئولین و نهاد‌های مربوطه باید الگو‌های دینی و اهمیت این جایگاه را تبیین کنند؛ چرا که به فرموده مقام معظم رهبری جهاد تبیین نقش کلیدی و قابل توجهی دارد.

فرمانده حوزه رضوان ورزقان ادامه داد: حضرت زهرا (س) در نحوه تعامل با همسر و فرزندان، در دفاع از امیرالمومنین علی(ع) و ولایت و مبارزات سیاسی، در میدان‌های جنگ، در وظایف خانه‌داری و وظایف مادری الگویی کامل هستند که باید با توجه به آن، این جایگاه تبیین شود.

وی درباره تاثیر فضای مجازی بر امور بانوان گفت: حضور زنان در شبکه‌های اجتماعی باعث تاثیرگذاری بر رفتار و تفکر همگان شده که زنان نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ اما فضای مجازی خیلی از بانوان را کمک کرده تا ارتقای تحصیلی و شغلی بخصوص کار در منزل داشته باشند. اشتراک گذاری تصاویر خصوصی توسط برخی کاربران زن در فضای مجازی، استفاده بیش از اندازه مادران از این فضا، تاثیرات مخربی بر ارزش‌های مهم زنان و تربیت فرزندان داشته است.

پورقلی همچنین سیره زندگانی حضرت معصومه(س) را به عنوان یک زن عالمه، مجاهد، مبارز و فعال اجتماعی از جمله الگو‌های تمام عیار برای دختران و زنان جوان دانست.

وی در پایان این گفت و گو پیرامون بحث افزایش جمعیت به بیان نکاتی پرداخت و خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم برای بحث جوانی جمعیت فعالیت کنیم، بیش از مشکلات اقتصادی، خلأ‌های فرهنگی وجود دارد که باید با گفتمان سازی و ترویج اهمیت فرزندآوری آن‌ها را برطرف کنیم که در اینجا نقش آموزش پرورش و صداوسیما بسیار مورد تاکید است

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار