امام جمعه یزد بر لزوم حفظ حالات معنوی ماه مبارک رمضان تاکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم میل به باطل را با کسب حالات معنوی در وجود خود از بین ببریم.
کد خبر: ۹۴۳۰۰۵۸
|
۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۶

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از یزد، آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های نماز عید سعید فطر که در امامزاده سید جعفر (ع) یزد برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن این عید سعید اظهار داشت: خدا را شاکریم که ما را موفق به روزه داری در ماه مبارک رمضان، بهره‌مندی از عنایات خود و اقامه نماز عید فطر کرد.

وی بر لزوم حفظ تقوا و آنچه که خدای متعال برای ما به منظور حرکت به سوی کمال الهی لازم دانسته، تاکید کرد و افزود: حرکت ما به سوی کمال است و خلقت ما عبث نیست و همه ما در مسیر خدا حرکت می‌کنیم.

امام جمعه یزد با بیان اینکه ماه رمضان فرصت مناسبی برای تثبیت حرکت ما در مسیر کمال همچنین جبران اشتباه و کوتاهی‌های گذشته است، گفت: باید بر اساس آیه رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْکَ رَحْمَةً ۚ إِنَّکَ أَنْتَ الْوَهَّابُ از خداوند متعال بخواهیم پس از آنکه ما را هدایت کرد و در سایه رحمت و عنایت خود نگه داشت، میل ما را به باطل قرار ندهد.

ناصری همچنین با تاکید بر مسئله مهم استغفار به ویژه استغفار جمعی عنوان کرد: همیشه باید در مقابل خداوند متعال به خاطر خطا‌های گذشته و کم کاری‌ها و حتی برای کار‌هایی که انجام نداده ایم، طلب بخشش و آمرزش کنیم.

وی تصریح کرد: خطا و اشتباه انسان فقط به خاطر فعل‌های انجام شده نیست بلکه برخی موارد به دلیل مسئولیت‌ها و کوتاهی‌ها از انجام وظایف است و باید از این موضوع نیز استغفار کنیم.

ناصری با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم که استغفار را عامل برکات مکرر و مستمر می‌داند، اظهار داشت: روزی ۷۰ مرتبه استغفار در این زمینه بسیار موثر است و استغفار باید به زمزمه روزانه و یومیه ما تبدیل شود و در این صورت خداوند عنایات خود را شامل حال ما خواهد کرد.

امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم حفظ حالات معنوی و روحانی ماه مبارک رمضان افزود: بندگان مومن خدا تلاش کنند حالات معنوی که به واسطه روزه داری در ماه مبارک رمضان کسب کرده اند را ترک نکنند تا مشمول رحمت و عنایات الهی شویم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالروز شهادت شهید مطهری بیان کرد: این شهید والامقام تمام لحظات عمر خود را در راه کمک به اسلام و شبهه زدایی از اسلام و مقابله با دشمنان صرف کرد.

ناصری ادامه داد: شهید مطهری زمانی که احساس کرد کمونیست‌ها که جامعه اسلامی ما را فاسد و جوانان را منحرف می‌کنند و مارکسیست‌ها و گروه‌های مختلف، اعتقادات جوانان ما را نشانه رفته اند، از مقام والای خود در قم گذشت و به دانشگاه آمد و به شبهه زدایی و جذب جوانان پرداخت.

وی همچنین با گرامیداشت هفته معلم افزود: معلمان در تربیت دینی فرزندان ما و تقویت اخلاق و تربیت آن‌ها بکوشند، زیرا علم بدون اخلاق و بدون اعتقاد به خدا ارزش و فایده‌ای ندارد.

امام جمعه یزد تاکید کرد: معلمان کمک کنند تا رابطه بین دانش آموزان و خدا تقویت شود و تلاش کنند تعهد را در کنار علم در آن‌ها تقویت کنند.

وی افزود: اگر دانش آموزان ما از ابتدا تدین، تفکر و تعقل داشته باشد، متصل به خدا خواهند شد و هویت خود را خواهد شناخت و مرعوب دشمنان نخواهد شد و برنامه ریزی‌های دشمن روی آن‌ها تاثیر نخواهد گذاشت.

ناصری عنوان کرد: این فرزندان باید بتوانند بین بد و خوب، دوست و دشمن و حق و باطل تشخیص قائل شوند و این از طریق تقویت تعقل امکانپذیر است که معلمان باید به تقویت آن بپردازند.

وی همچنین با تاکید بر لزوم خروج از حالت انفعال بیان کرد: باید در تمام زمینه‌های تولید، کارآفرینی و کشاورزی فعال و پویا شویم.

امام جمعه یزد تصریح کرد: اینکه امروز درگیر خوراک دام هستیم نتیجه انفعال ماست، زیرا برای کشور ما شایسته نیست که ساده‌ترین محصولات کشاورزی را از خارج از کشور وارد کنند.

ناصری از دولتمردان، نمایندگان مجلس و جهاد کشاورزی خواست تا کشاورزان را برای تولید خوراک دام بسیج کنند تا به سرعت به خودکفایی برسیم.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار