آیت الله ناصری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به نگرانی برخی مردم از طرح های اقتصادی دولت گفت: جای نگرانی در این زمینه نیست و خیالمان از نیت و کاردانی رئیس جمهور آسوده اس
کد خبر: ۹۴۳۲۲۲۷
|
۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۲

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از یزد، آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با بیان اینکه تقوا تنها پله و نردبانی است که انسان را به خدا نزدیک و سعادت دنیا و آخرت انسان را تضمین می‌کند، اظهار داشت: تنها راهی است که عنایت خداوند در همه زمینه‌ها را متوجه انسان می‌کند، تقواست از اینرو تقوا یاری محکم و قوی در پیمایش مسیر حق به شمار می‌رود.

وی با اشاره به آیات سوره عصر افزود: سوره والعصر به قول علامه طباطبایی، مجموعه‌ای از معارف اسلامی است و دستورات مهم و وظایف سنگین و راهکار‌های سعادت در این سوره نهفته است.

ناصری بیان کرد: در ابتدای سوره عصر، خداوند متعال به عصر قسم خورده و خداوند متعال هرگاه خواسته مطلب مهمی را مطرح کند، به همه ادوار زمانی قسم خورده و پس از قسم به عصر، فرموده که انسان در مسیر خسران و زیان قدم بر می‌دارد.

وی با بیان اینکه انسان بقایی ندارد، عنوان کرد: انسان هر لحظه از عمر و توانایی‌اش کاسته می‌شود بنابراین عمر انسان که سرمایه زندگی اوست، مانند یخی که تمام دارایی یخ فروش است، در حال آب شدن است.

ناصری تاکید کرد: کسانی که ایمان به خدا و قدرت و حقانیت خدا بیاورند و به دستورات خدا عمل کنند، از زیان به دور هستند.

امام جمعه یزد، کسانی که عمل صالح دارند را نیز در زمره افرادی دانست که خسران و زیان به دور هستند و عمل صالح عملی است که خداوند از آن راضی باشد.

وی یادآور شد: بر اساس آیات سوره عصر، تسلیم در برابر رضایت خدا و دعوت دیگران به این مسیر و صبوری کردن در مسیر عبادت خدا، راه نجات دیگری برای انسان برای دوری از خسران و زیان است.

ناصری عنوان کرد: امروز نظام جمهوری اسلامی می‌خواهد در مسیر حق و انجام عمل صالح و کمک به مظلومان و مستضعفان باشد و این مصداق دوری از خسران و زیان است.

وی با بیان اینکه دشمنان این موضوع را بر نمی‌تابند، افزود: دشمنان در برابر کسانی که می‌خواهند در مسیر حق قدم بردارند، سنگ اندازی و تحریم، جنگ و تهدید می‌کنند، اما همه ما باید در این زمینه صبر داشته باشیم.

امام جمعه یزد تصریح کرد: آیه شریفه «وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ» راه نجات بشر از دشمنی‌ها و زیان‌ها را به انسان نشان داده و این آیه خلاصه مسیر رستگاری انسان و دوری از خسران و زیان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حضور نیرو‌های هلال احمر در نمازجمعه بیان کرد: این نیرو‌ها در همه حوادث و بحران‌ها در صحنه هستند و به مردم خدمت رسانی می‌کنند و امیدواریم توفیق خدمتگزاری بیش از پیش به مردم برای آن‌ها فراهم شود.

ناصری همچنین با اشاره به مسائل اقتصادی کشور اظهار داشت: کشور ما هم طاغوت زده و هم جنگ زده بود و قبل از انقلاب نیز کشورمان درگیر اقتصاد بهم ریخته و آشفته بوده است.

وی افزود: از زمانی که انگلیسی‌ها به کشور ما وارد شدند، ایران را چپاول کردند و با نفت ما تجارت کردند و شاه پهلوی هم هرگز نفهمید که این چپاول در مسیر عقب نگه داشتن کشور ما بوده است.

ناصری با اشاره به اینکه بعد از انقلاب دست غارتگران از کشور ما کوتاه شد، عنوان کرد: بعد از انقلاب دولت‌ها و مسئولان به سهم خود تلاش کردند تا مشکلات اقتصادی کاهش پیدا کند، اما این اتفاق رخ نداد و گرچه شرایط بهتر شد، اما جنگ و ترور و تحریم اجازه نداد به نتیجه خوبی دست پیدا کنیم.

امام جمعه یزد تاکید کرد: اتفاقات خوبی در کشور افتاد، اما کافی نبود و لازم بود تا ساختار نظام اقتصادی و بانکی، بهبود فضای کسب و کار و ... اتفاق بیفتد، اما بسیاری از مسائل اجازه نداد تا این اتفاقات رقم بخورد.

ناصری یادآور شد: دولت سیزدهم به فکر اصلاح اقتصادی افتاده و گام‌هایی در این مسیر برداشته و تلاش دارد تا یک اقتصاد سالم عدالت محور را در کشور نهادینه کند و هدف آن نیز فقر زدایی است.

امام جمعه بیان کرد: رهبری بر همراهی با دولت برای اجرای برنامه هایش تاکید داشتند که این نقطه مثبت است ضمن اینکه رئیس جمهور فعلی نیز انسانی شناخته شده و دارای نیت خالص برای خدمت به مردم است و اکنون باید کمک کنیم تصمیم‌های او به بار بنشیند، زیرا خیالمان راحت است که او وابسته به هیچ حزب و گروهی نیست و برای خوشایند آمریکا و غرب تصمیم نمی‌گیرد و حب ریاست و مقام ندارد بلکه هدف او اصلاح ساختار اقتصادی کشور است.

وی تاکید کرد: سابقه رئیس جمهور در مسند‌های مختلف نشان دهنده این است که نیت او خدایی و برای خدمت به خلق خداست و امیدواریم مسئولانی که انتخاب کرده نیز بتوانند در این مسیر به درستی قدم بردارند و بتوانند این اقتصاد بیمار را درمان کنند.

ناصری عنوان کرد: در عین حال دو پیشنهاد به رئیس جمهور دارم که فراموش نکنید اشتغال و تولید دانش بنیان مورد تاکید رهبری است و موضوع مهم تولید و اشتغال نباید به حاشیه برود و معتقدم پولی که صرف بسیاری از امور می‌شود باید به بحث تولید وارد شود.

وی یادآور شد: زمانی روستا‌ها خودکفا بودند و تمام محصولات پروتئینی و لبنی مورد نیاز روستاییان را تامین می‌کردند و حتی شهر را نیز تغذیه می‌کردند، اما این روند اکنون برعکس شده و روستاییان ما کاملا وابسته هستند بنابراین این شرایط باید تغییر کند و روستا‌ها با حمایت دولت دوباره به بحث تولید بازگردند.

ناصری همچنین بر لزوم خودکفایی در تولید خوراک تاکید کرد و گفت: این ظرفیت در کشور وجود دارد و به هر شکلی که شده باید در این زمینه به خودکفایی برسیم تا مشکل خوراک دام به طور اساسی و برای همیشه در کشور حل شود.

امام جمعه یزد همچنین با تاکید بر اهمیت اشتغالزایی اظهار داشت: یکی از صنایعی که به سرعت مشکل اقتصاد را حل می‌کند، صنعت پوشاک است و در صورتی که این صنعت راه اندازی شود، بیش از ۱۰ میلیون نفر مشغول به کار می‌شوند.

ناصری تاکید کرد: به جای اینکه پوشاک را از خارج از کشور وارد کنیم، باید آن را در داخل کشور تولید کنیم، زیرا صنعتی است که به سرمایه گذاری زیاد نیاز ندارد ضمن اینکه صنعتی پاک، درآمدزا و مورد نیاز کشور است.

ارسال نظرات