همزمان با هفته بسیج سازندگی برنامه های رزمایش جهادگران فاطمی ویژه بسیج جامعه مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی، قرارگاه امنیت غذایی در مناطق هدف شهرستان برگزار شد.
کد خبر: ۹۴۳۲۳۴۸
|
۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۲

به گزارش خبرگزاری بسیج از کرمان، همزمان با هفته بسیج سازندگی برنامه های رزمایش جهادگران فاطمی ویژه بسیج جامعه مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی، قرارگاه امنیت غذایی سردار شهید بینا در شهرستان عنبرآباد با حضور جناب سرهنگ سنجری فرمانده جهادی ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان عنبرآباد، مهندس بندئی مدیر کانون بسیج مهندسین کشاورزی و مربیان بسیج همگام با کشاورز در مناطق هدف شهرستان برگزار شد.

مهندس بندئی مدیر کانون بسیج مهندسین کشاورزی گفت: آفت قرنطینه ای بسیار خطرناک و درجه یک نخیلات در دنیا بنام سوسک سرخرطومی حنایی در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰از طریق پاجوش های آلوده از شهرستان‌های جنوبی بالاخص منوجان به شهرستان عنبرآباد منتقل گردید.

وی افزود: آلودگی ابتدا در روستای علی آباد قدیری سپس احمدآباد کشت و صنعت ، امیرآباد کت گرگ ، کوشکمور و اخیرأ روستای دهنو الهوردی مشاهده گردید.

مهندس بندئی گفت: میزان آلودگی به شدت درحال گسترش و نابودی درختان خرمای شهرستان که عمده امید باغداران جنوب هست می باشد

مدیر کانون بسیج مهندسین کشاورزی اظهار کرد: پس از مشاهده آفت در روستاهای مذکور اکیپ هایی از نیروهای حفظ نباتات مدیریت شهرستان با همراهی مربیان جهادی بسیج مهندسین کشاورزی شروع به پایش، ردیابی، آگاهی کشاورزان از طریق برگزاری دوره های آموزشی با کمک اداره ترویج درخصوص نحوه شناخت و خسارات آفت در باغات نخیلات روستاهای آلوده و همجوار نموده که پس از شناسایی درختان آلوده سریعأ اقدام به تیمار و امحا درختان آلوده شده

مهندس بندئی گفت: با توجه به اینکه خسارت این آفت بسیار بالا و باعث نابودی کامل درختان خرما می‌شود از کشاورزان و باغداران عزیز خواهشمندیم از انتقال و کشت پاجوش خرما از روستاهای آلوده اجتناب نموده و در صورت نیاز به کشت پاجوش قبل از هر اقدام به مرکز خدمات جهادکشاورزی منطقه اعلام نموده تا اقدامات لازم را انجام دهند.

وی گفت: به کشاورزان عزیز توصیه میگردد که هرگونه عملیات بهباغی ، تکریب و کشت پاجوش را به فصل سرما که آفت فعالیت کمتری دارد موکول کنند

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار