ورزشکار رکورد دار جهان از حامیان محیط زیست و ورزشکاران برای جدال با زباله‌های ولگرد در طبیعت و ترویج ورزش همگانی «پلوگینگ» دعوت به عمل آورد.
کد خبر: ۹۴۳۲۴۶۳
|
۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۱

به گزارش خبرگزاری بسیج کهگیلویه و بویراحمد، سید مسعود زمانی اظهار کرد: این روزها از دیدن زباله در گوشه کنار خیابان، جاده، کوه ها، جنگل و پارک‌ها و هر فضای سبز و محیط عمومی استان و بخصوص شهر یاسوج کسی تعجب نمی‌کند و متأسفانه به راحتی از کنار این صحنه‌ها عبور می‌کنیم و نسبت به بلایی که سر طبیعت و محیط زیست می‌آید، بی‌تفاوت هستیم.

آغاز کمپین “نه به زباله” با ورزش/دعوت رکورد دار جهان از ورزشکاران و حامیان طبیعت

وی افزود: البته ریختن زباله و آشغال در محیط پیرامونی تنها مختص کشور ایران و استان کهگیلویه و بویراحمد نیست و در اکثر کشورهای دنیا این مسئله وجود دارد و تشکیل کمپین‌هایی برای پاکسازی طبیعت در مناسبت‌های مختلف کمک بزرگی به حفاظت از محیط زیست کرده است اما چندان کارساز نبوده و به فرهنگ عمومی تبدیل نشده است و هنوز افرادی هستند که بی‌اعتنا زباله‌ها را در طبیعت رها می‌کنند.

آغاز کمپین “نه به زباله” با ورزش/دعوت رکورد دار جهان از ورزشکاران و حامیان طبیعت

رکورد دار چندین رشته در آسیا و جهان گفت: تشکیل‌های حامی محیط زیست سعی کردند که به جامعه بفهمانند که آشغال‌هایشان اعم از ته سیگار، پلاستیک، پاکت‌های هله و هوله و هر آشغالی که در دستانشان است را به زمین نیندازند اما همچنان عده‌ای با تنبلی زباله‌هایشان را در سطل زباله نمی‌اندازند و محیط زیست را به نابودی می‌کشانند.

برای فرهنگسازی در راستای نریختن زباله و استفاده کمتر از کیسه پلاستیکی در هنگام خرید در بطن فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی نفوذ کرد همان کاری که کشور سوئد با راه‌اندازی کمپینی سعی کرده است که ورزش جدید «پلوگینگ» (Plogging) را در راستای حذف زباله بکار گیرد.

آغاز کمپین “نه به زباله” با ورزش/دعوت رکورد دار جهان از ورزشکاران و حامیان طبیعت

زمانی تصریح کرد: ورزش جدید پلوگینگ در سال ۲۰۱۶ به عنوان یک فعالیت سازمان یافته در سوئد آغاز شد و پیرو افزایش نگرانی از آلودگی پلاستیکی درسال ۲۰۱۸ به کشورهای دیگر گسترش یافت و این روزها در سراسر جهان رایج شده و هدف آن “نه به زباله” است.

 

در این ورزش ترکیبی فرد با یک دستکش و یک کیسه زباله شروع به دویدن، خم شدن، نشستن، برداشتن، دویدن، حرکات کششی، انعطاف‌پذیری و کنترل هوازی و پیاده‌روی می‌کند و هرجا که زباله‌ روی زمین بود، آن را برمی‌دارد.

سید مسعود زمانی گفت: از خوبی‌های ورزش پلوگینگ این است که ضمن اینکه فرد را به واسطه ورزشی که انجام می‌دهد سالم نگه می‌دارد زمین را هم از هر آلودگی پاک می‌کند. بنابراین پلوگینگ ورزشی که هم برای شخص و هم برای محیط زیست مفید است.

از آنجایی که ایران در زباله و آشغال‌های ناشی از بی ‍‌فرهنگی برخی از افراد غوطه‌ور شده است لازم است که این کمپین در ایران نیز با هدف ایجاد فضایی تمیز و زمینی پاک همراه با ترویج ورزش فرهنگی و فرهنگ ورزشی راه‌اندازی شود.

فضای مجازی بهترین ابزار برای ترویج این فرهنگ است و می‌توان تمام حامیان محیط زیست و ورزشکاران و تشکل‌های مردمی را برای تشکیل گروه‌های ورزشی پلوگینک فراخواند.

تنها نیاز این ورزش یک دستکش و یک کیسه زباله است تا با دویدن و پیاده‌روی گروهی و فردی هرجا زباله‌ای روی زمین بود آن را برداشت و نفس تازه‌ای به زمین هدیه کرد.

آغاز کمپین “نه به زباله” با ورزش/دعوت رکورد دار جهان از ورزشکاران و حامیان طبیعت

تمام زباله‌ها و اقلام پلاستیکی ولگرد طبیعت که نفس زمین را به شماره انداخته‌اند با یک نگاه نوع‌دوستی قابل جمع‌آوری و فرهنگسازی است پس یکصدا “نه به زباله را با ورزش” را فریاد بزنید.

زمانی در پایان از ادارات ورزش و جوانان استان، محیط زیست، منابع طبیعی، میراث فرهنگی و همچنین ngo های حامی محیط زیست و نیز باشگاه های ورزشی اعم از بدنسازی، رزمی، کوهنوردی و… برای پیوستن به این کمپین مهم و جذاب دعوت به عمل آورد.

 

 

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار