لطفی گفت: میزان بدهی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های دولتی و مردم این استان به مخابرات ۲۰۰ میلیارد ریال برآورد شده و محقق نشدن مطالبات، طرح‌های توسعه‌ای را با کندی مواجه کرده است.
کد خبر: ۹۴۳۲۴۶۵
|
۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۳

به گزارش خبرگزاری بسیج استان مرکزی؛ علیرضا لطفی مدیر مخابرات منطقه مرکزی در نشست خبری گفت:  طی یک سال گذشته حدود ۱۴ هزار پورت تلفن ثابت افزایش داشته‌ایم که در ۶۷ کافوی نوری و ۲۱ مرکز سوئیچ بوده است.

لطفی اظهار کرد: از سال گذشته باطری ۱۲۱ کافوی نوری و همچنین باطری ۴۷ مرکز شهری و روستایی و ۲۰۸ سایت bts و همراه اول نوسازی شده است‌.

وی ادامه داد: ۲ میلیون و ۱۰۶ هزار مشترک همراه اول با ضریب نفوذ ۹۷ و ۶ دهم درصدی و همچنین ۱۴۸ هزار و ۳۰۰ هزار مشترک دیتای ثابت در استان وجود دارد که ضریب نفوذ آن بر اساس خانوار ۳۲ و نیم درصد است.طول شبکه فیبری سال گذشته ۲۳۰ کیلومتر توسعه داشته که وضعیت موجود ۴۳۸۴ کیلومتر است.

مدیر مخابرات منطقه مرکزی افزود: تعرفه خدمات مخابراتی در تمام بخش‌ها اعم از صوت و دیتا از سال ۱۳۸۲ تاکنون، یعنی ۱۸ سال افزایش نیافته و این در حالی است که در این مدت علاوه بر تورم روزافزون سالانه، میزان تعرفه تمام حامل‌های انرژی چندین برابر افزایش داشته است.

لطفی گفت: میزان بدهی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های دولتی و مردم این استان به مخابرات ۲۰۰ میلیارد ریال برآورد شده و محقق نشدن مطالبات، طرح‌های توسعه‌ای را با کندی مواجه کرده است.

وی یادآور شد: توسعه بدون تأمین مالی امکان‌پذیر نیست و امروز یکی از شاخص‌های پیشرفتگی و پیشرفت در کشورهای دنیا شاخص فناوری اطلاعات است و بدون فناوری اطلاعات نمی‌توان اقدامی انجام داد.

مدیر مخابرات منطقه مرکزی گفت: خصوصی شدن این شرکت، باعث کاهش سودآوری و مخابرات ایران را بازیان های جبران‌ناپذیری مواجه ساخته است و همچنین مصوبات و قوانین ناقص و یک‌طرفه و عدم‌تغییر تعرفه‌ها و افزایش بی‌رویه قیمت تجهیزات مخابراتی را به همراه داشته است.

لطفی بیان کرد: حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از بدهکاران به مخابرات مردم هستند و بقیه مربوط به ادارات و سازمان‌ها است.جای تأسف دارد که اپراتورها و شرکت‌هایی در استان هستند که خدمات نقدی به مردم ارائه می‌دهند اما بیش از ۳۰ ماه است که بدهی خود را به مخابرات پرداخت نمی‌کنند و ما نیز اجازه قطع خدمات را نداریم.

وی یادآور شد: افزایش سرقت تجهیزات مخابراتی در کنار شرایط تحریمی، مشکلات زیادی را برای مخابرات در تأمین مجدد این تجهیزات ایجاد کرده که در این راستا همکاری و مساعدت مردم در صورت مشاهده سرقت‌ها در اطلاع‌رسانی به پلیس ۱۱۰ و سایر نیروهای امنیتی در کشف سرقت‌ها نقش‌آفرین است، سال گذشته خسارت حاصل از سرقت تجهیزات ۴ میلیارد تومان بوده است.

مدیر مخابرات منطقه مرکزی گفت: ۶۰۳ هزار تلفن ثابت در استان وجود دارد و مخابرات به ازای صدور هر صورتحساب تلفن ثابت باید مبلغی را به بانک پرداخت کند و این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد خطوط ثابت استان مرکزی هزینه صورتحسابشان حدود ۶ هزارتویمان است و شرکت مخابرات ترجیح می‌دهد صورتحسابی برای این مشترکان صادر نکند.۱۵۰ هزار خط تلفن غیرفعال در سطح استان وجود دارد‌

وی ادامه داد: در ۱۲ سالی که مخابرات خصوصی شده، بالغ‌بر ۶۰ هزار میلیارد به دولت پول پرداخت کرده و این پول به‌جای اینکه سهم توسعه شبکه مخابراتی شود در مسیر دیگری استفاده می‌شود که نیاز است دولت به این مهم توجه بیشتری داشته باشد.

لطفی افزود: درآمد امروز مخابرات حتی کفاف پرداخت حقوق کارکنان را هم نمی‌دهد و با ابن شرایط امکان توسعه در سال ۱۴۰۱ آن‌چنان‌که باید و آن‌گونه که موردنظر وزیر است،امکان‌پذیر نیست.

مدیر مخابرات منطقه مرکزی تصریح کرد: هر خط تلفن در بهترین شرایط بالای ۱۰ میلیون تومان هزینه نیاز دارد و بیش از ۳ و نیم میلیارد هزینه نگهداری سیم‌های تلفن است.

وی خاطرنشان کرد: ۲۳ کیلومتر توسعه شبکه کابل مسی در ۷ شهرستان و توسعه ۱۵۰۰ پورت شبکه نوری نیز در سال گذشته انجام‌شده است، وزیر وعده داده که در دولت سیزدهم ۲۰ میلیون پورت نوری ایجاد کند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار