رئیس دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: دانشگاه جامع امام حسین (ع) می‌تواند کمک حال خوبی برای مجموعه‌های دانش بنیان باشد به عنوان مثال می‌تواند برای اعتبار بخشی به دانش تولید شده آزمایشگاه‌های خود را در اختیار آن‌ها قرار دهد؛ در بحث حمایتی و رفع مشکلات حقوقی و نیز مشکلاتی که اقتصاد دانش بنیان و زیست بوم علم و فناوری در کشور دارد، این دانشگاه می‌تواند کم حال باشد.
کد خبر: ۹۴۳۳۰۵۳
|
۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۲

سردار محمد رضا حسنی آهنگر ریاست دانشگاه جامع امام حسین (ع) در نشست دبیران ستاد تجاری سازی سپاه استان‌ها و نمایندگان استانی شرکت پیشگامان با عنوان «نشست عهد» درباره مسئله اصلی نظام و انقلاب اسلامی، اظهار داشت: مسئله اصلی انقلاب اسلامی، تحقق بیانیه گام دوم به منظور رسیدن به آرمان بلندی که برای آن تعریف شده یعنی تمدن نوین انقلاب اسلامی، است تا بلکه بدین وسیله زمینه سازی ظهور و حاکمیت اسلام را در جهان فراهم فراهم شود.


وی افزود: حال برای رسیدن به تمدن اسلامی نیازمند ایران قوی به عنوان الگوی تمدنی تابعه هستیم تا بتوانیم این ایران قوی را تکثیر کنیم لذا برای رسیدن به این موضوع نیازمند آن هستیم که به استقلال کامل در عرصه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دفاعی امنیتی برسیم البته لازمه رسیدن به این استقلال همان گونه که همگان اطلاع دارند، علم و فناوری است یعنی با داشتن علم و فناوری می‌توانیم به اقتدار ملی برسیم و پس از آن قدرت بین المللی را هم کسب کنیم.


فرمانده دانشگاه جامع امام حسین (ع) با تاکید براینکه ما نمی‌خواهیم با کشور گشایی به قدرت بین المللی برسیم، ادامه داد: برای رسیدن به قدرت مورد اشاره باید موفق به کسب جریان‌های نخبگی و صندلی‌های نخبگی در دنیا بشویم که باز لازمه تحقق آن علم و فناوری است؛ رشد کمی خوبی درحوزه علم و فناوری که بستر اصلی آن در دانشگاه‌ها و مراکز علم و فناوری است، داریم، ولی به لحاظ کیفی همچنان فاصله زیادی داریم.


وی با بیان اینکه از ایده تا مصرف چرخه‌ای وجود دارد، اضافه کرد: ما در حوزه ایده، دانش و تولید فناوری تا حدود زیادی به توفیقاتی رسیدیم، ولی در همین حوزه هم برای تجاری سازی کاری نکردیم یعنی چرخه‌ای را تا بازار مصرف شکل دادیم، ولی نتوانستیم از تولید علم که رتبه خوبی هم در دنیا پیدا کردیم، قدرت علمی را شکل دهیم؛ بدین معنی که از علم تولید شده خودمان نتوانستیم ثروت تولید کنیم.


سردار حسنی آهنگر افزود: بر این اساس ما بازار ایده ها، دانش و فناوری تولید شده نداریم و فقط بازار را به محصول محدود کردیم به همین خاطر فقط دنبال تجاری سازی هستیم در حالی که الآن نمایه (سایت) مقالات استاندارد شده ISI از بابت فروش این مقالات درآمدی بالای ۷۰ میلیارد دلار دارد و این در حالی است که حتی افرادی که در کشورمان مقالات مورد اشاره آن‌ها در این نمایه وجود دارد برای دریافت آن باید رقمی حدود ۱۵۰ هزار دلار پرداخت کنند.


وی تصریح کرد: یعنی غرب به این نتیجه رسیده که می‌تواند در زنجیره تولید علم و از چرخه ایده تا مصرف، بازار داشته باشد در صورتی که ما این بازار را نداریم؛ پس بازار منحصر به تجاری سازی محصول نیست بلکه خود ایده دانش و فناوری‌های تولید شده هم می‌توانند بازار داشته باشند.


فرمانده دانشگاه جامع امام حسین (ع) ادامه داد: اما قسمت دومی که در کشور بیشتر جای افتاده و ادعا می‌کنند زیست بومی را شکل دادند، زیست بوم علم و فناوری است؛ در صورتی که در این بخش هم هنوز نتوانسته قدرت لازم را کسب کند، زیرا قرار بود در افق ۱۴۰۴، کشور ۲۰ درصد درآمد‌های خود را از مسیر اقتصاد دانش بنیان به دست آورد در حالی که الان این عدد ۲۴ صدم درصد است.

وی همچنین گفت:، چون اقتصاد دانش بنیان یا زیست بوم علم و فناوری در اقتصاد کشور نقش دارد این موضوع باید آسیب شناسی شود که چرا هنوز تا رسیدن به درصد مورد اشاره فاصله زیادی داریم؛ واحد‌های فناوری، مراکز نوآوری، هسته‌های فناوری، مراکز رشد تخصصی، شرکت‌های دانش بنیان یا شتاب دهنده ها، پارک‌های علم و فناوری، کارخانه‌های نوآوری و صندوق نوآوری چرخه زیست بوم را به اندازه کافی شکل دادیم، ولی هنوز این برای کاری که بوجود آمده اند کار زیادی انجام ندادند.


سردار حسنی آهنگر در توضیح این مطلب بیان داشت: قرار بود زیست بوم علم و فناوری درگیر حل مسایل اقتصادی کشور شود و اقتصاد معیوب ما را ضمن درست کردن آن را به اقتصاد دانش بنیان تبدیل کند و همچنین هزینه‌های تولید ما که بسیار زیاد و بالاست را نیز کاهش دهد، کیفیت پایین محصولات را افزایش دهد، بهره وری و کارایی را بالا ببرد و نهایت اینکه اقتصادمان را رقابت پذیر سازد.


وی با بیان اینکه ما در حوزه اقتصاد افق ترسیم شده بلندتری داریم، عنوان کرد: قرار بود به اقتصاد دوازدهم دنیا برسیم؛ قرار بود ما از اقتصاد رتبه دوازدهم جهان که اکنون در اختیار کره جنوبی است عبور کنیم حال آیا در بازار صادراتی دنیا سهمی از محصولات دانش بنیان کشورمان داریم؟ اگر باشد آن خیلی پایین است، زیرا همان ۲۴ صدم درصدی هم که عنوان شد، با ارفاق لحاظ شده است.


فرمانده دانشگاه جامع امام حسین (ع) افزود: حال در اینجا نقش دانشگاه‌ها چیست؟ دانشگاه‌ها بویژه دانشگاه جامع امام حسین (ع) چند نقش ویژه دارد از جمله اینکه باید در حوزه تفهیم و فهم این مسئله شرکت کند و برای کمک در سیاست گذاری‌های این حوزه، کمک کند همچنین زیرساخت‌ها و امکانات نرم افزاری که در دانشگاه وجود دارد و شرکت‌های دانش بنیان به آن نیاز دارند را در اختیار قرار دهد تا بتوانند از آن بهره بگیرند.


وی گفت: دانشگاه جامع امام حسین (ع) می‌تواند کمک حال خوبی برای مجموعه‌های دانش بنیان باشد به عنوان مثال می‌تواند برای اعتبار بخشی به دانش تولید شده آزمایشگاه‌های خود را در اختیار آن‌ها قرار دهد؛ در بحث حمایتی و رفع مشکلات حقوقی و نیز مشکلاتی که اقتصاد دانش بنیان و زیست بوم علم و فناوری در کشور دارد، این دانشگاه می‌تواند کم حال باشد.


سردار حسنی آهنگر افزود: ورشکستگی اکثر شرکت‌ها از جمله شرکت‌های صنعتی را هم این دانشگاه می‌تواند با مهارت افزایی و برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های تواتمندسازی بهبود بخشد؛ اقتصادی که به بدنه حوزه دفاع و امنیت و نهاد‌ها و سازمان‌هایی که به انقلاب اسلامی متصل هستند نیز می‌توانند بازار کار مناسبی براین شرکت‌ها فراهم کنند که در این صورت چرخه آن‌ها به چرخه اقتصاد کشور مانند شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج اتصال می‌یابد.

ارسال نظرات