در آستانه حضور رئیس سازمان امور عشایری کشور در استان فارس مجمع جهاد گران جهاد تبیین استان فارس با صدور بیانیه پیگیری وحل مشکلات جامعه عشایر فارس را تا حصول نتیجه خواستار شد.
کد خبر: ۹۴۳۵۱۷۵
|
۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰

به گزارش خبرگزاری بسیج از فارس، در آستانه حضور رئیس سازمان امور عشایری کشور در استان فارس،
مجمع جهادگران جهاد تبیین این استان با صدور بیانیه‌ پیگیری وحل مشکلات جامعه عشایر فارس را تا حصول نتیجه خواستار شد. متن این بیانیه بدین شرح است: 

بسم الله الرحمن الرحیم
اینک که قرار است با پیگیری ها و مطالبات صورت گرفته توسط قشر فرهیخته اصحاب رسانه استان فارس
با لاترین مقام اجرایی کشور در امور عشایر به فارس همیشه در قله سفر کند
ضمن دعوت از ایشان جهت حضور درپاتوق تبیین بر خود لازم می دانیم بر اساس تکلیف ورسالت خود در جهاد تبیین واصل سوال حق است و پاسخ تکلیف چند نکته ای را محضر ایشان،نمایندگان و مسئولان استانی درراستای حل و رفع مشکلات جامعه عشایری استان فارس عرض نمائیم
مگر نه آن است که امام روح الله در فرازی از بیانات خود در باب عشایر فرمودند از مسئولان مملکتی می خواهم که در کنار مسئولیت های سنگینی که دارند،هرچه بیشتر وسریع تر در رفع وحل مشکلات وکمبودهای عشایر بکوشند.
مگرنه آن است که مقام معظم رهبری جانشین برحق آن امام صالح بارها از عشایر غیور و همیشه در صحنه برای دفاع از انقلاب و آرمان هایش سخن به میان آوردند
ایا زمان آن نرسیده است که مسئولین نیز همچون مردم به فرامین امامین انقلاب لبیک گفته و با نگاه عمیق وحضور میدانی بدور از تشریفات اداری و دعوت های انتخاباتی در شهرستان های خالی از عشایر( با توجه به کوچ فصلی) میهمان سیاه چادر عشایر شوند وببینند حیا ونجابتی که این قشر محروم اما مقتدربه خرج می دهند تا گله مندیشان موجبات شادی دشمن را فراهم نیاورد .
آرای باید عرق شرم بنشیند بر پیشانی هر مسئولی که ببیند وبداند اما قدمی در جهت رفع مشکلات این عزیزان برندارد
دولت انقلابی
بارقه های امید را در دل عشایررنج کشیده بارویکرد جهادی و انقلابی روشن کرده است وبر مسئولین و سازمانهای عشایریست که برای کاهش آلام و رنج های عشایر شب از روز نشناسند
اما آنچه ملاک ارزیابی ست در عیار انقلابی بودن دولت, قدم هایست که برای حل مصائب برداشته می شود نه شعارها . باشد که در فرصت کوتاه خدمت شرمنده ادعا های خود وامید ایجاد شد در دل دردمند این عزیزان نباشیم
استان فارس با دارابودن بیش از 26000 خانوار کوچنده عشایری و با تولید 25 درصد از گوشت قرمز مورد نیاز کشور و در اختیارداشتن 56 درصد از مراتع وبا بیش از 3 میلیون راس دام سبک وهمچنین 46 درصد تولید صنایع دستی و سایر تولیدات دامی همچون لبنیات و روغن و پشم و پوست سهم بسزایی در تامین نیازهای پروتئینی کشور ایفا می‌کند.این استان مهد تعلیمات عشایر کشور است و با تقدیم ۲۰۰۰ شهید سهم خود را در حوزه ایثار و شهادت با افتخار در اوج عزت به منصه ظهور گذاشته اند.این جامعه ایثارگر که به مصداق فرمایش مقام معظم رهبری مظهر تجلی اقتصادمقاومتی هستند امروز در لابلای مشکلات خرد و کلان علارغم خدمات گسترده در طول عمر با برکت انقلاب نیاز به عزمی راسخ ومسئولینی دلسوز از جنس خود برای رسیدگی به امور دارند نه لژ نشینان بیگانه با این فرهنگ
باوجود بستر ایجاد شده توسط اصحاب رسانه استان فارس و فرزندان دلسوز عشایری که امروز در قالب تشکل‌های مردم نهاد و مطالبه گر عشایری فارس در تلاش هستند تا باری از دوش کسانی بردارند که در وقت جنگ وجهاد سینه هاشان سپر دفاع از مر ز وبوم کشور است جای برای کوتاهی در خدمت خالصانه وجود ندارد
در آخر ضمن بیان ارائه بخشی ازآنچه موجبات نگرانی عشایر در استان فارس را فراهم آورده از شما مقامات مسئول در این حوزه انتظار است بعد از اتمام سفر ضمن گزارش کامل به مردم از طریق رسانه های استانی و ملی از دستاوردها و مصوبات این سفر نیز سخن بگویید

1-خلاء قانونی در توسعه عشایر و نیاز به قانونگذاری و رفع موانع قانونی
2-عدم اجرای آیین نامه ساماندهی و اسکان عشایر مصوب سال 1384 هییت وزیران و برخورد سلیقه ای دستگاهها با این ایین نامه
3-عدم برنامه ریزی مناسب برای اسکان خودجوش عشایر که خودشان مایل به اسکان هستند ولی همکاری لازم از سوی دستگاههای خدمت رسان انجام نمی شود.در برخی مناطق، خدماتی همچون برق و دیگر خدمات عمومی در چند متری خانوار عشایری است ولیکن در ارائه آن به عشایر با توجیهات غیر انسانی و غیر قانونی همچون اینکه غیر اقتصادی بودن ارائه خدمات جهت خدمت رسانی به جامعه عشایری اقدام لازم صورت نمی گیرد.
4-عدم تعیین تکلیف حقوقی مراتع عشایر خصوصا در مناطق ییلاقی باعث برخوردهای روستاییان و بعضا مردم شهری با جمعیت کوچ نشین می گردد که این امر لزوم هماهنگی مسئولین استانهای اصفهان (شهرستان سمیرم) و استان فارس را می طلبد.
5-در اعطای تسهیلات به عشایر مشکل ضمانت از موانع عمده به حساب می اید.اگر پروانه چرا یا مرتع عشایر به عنوان ضمانت وام مورد قبول قرار گیرد این مشکل حل خواهد شد.
6-جمعیت عشایری برای ایجاد سرپناه در مناطق عشایری که بتواند هم انها را در برابر حوادث طبیعی محافظت کند و هم زمینه ای برای اسکان دائم آنها گردد دچار مشکل هستند و این امر نیازمند مصوبه قانونی از جانب مجلس می باشد.
7-الحمدلله برای حل پایدار مشکل آب عشایر از چهار سال قبل ردیف بودجه ای در قانون بودجه سالانه گنجانده شده و برای حل مشکلات مربوط به راه نیز در بودجه 1401 ردیفی مصوب گردیده است.لازم است همین مصوبه برای حل مشکل برق رسانی به عشایر هم در دستور کار قرار گیرد.
8-برای ساماندهی وضعیت معیشتی عشایر و حل مشکل عدم همخوانی قیمت نهاده های دامی و نازل بودن بهای دام عرضه شده توسط عشایر که باعث عدم تطابق بین دخل و خرج عشایر و ورشکستگی آنها می گردد لازم است کنترل واردات دام از خارج از کشور و همزمان توسعه صادرات دام عشایر در دستور کار قرار گیرد.خرید تضمینی دام عشایر توسط دولت نیز می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد.
9-توسعه شهرها و روستاها در میان بند باعث از بین رفتن ایل راهها شده است وشریان حیاتی عشایر در هنگام کوچ را قطع کرده است.اگرچه بازگشت به وضعیت گذشته و انجام مهندسی معکوس جهت از بین بردن موانع کوچ در ایل راهها مقدور نیست ولیکن حمایت از کوچ های مکانیزه عشایر و دادن یارانه کوچ به عشایر برای انجام بی دردسر این امر می تواند کمک خوبی در این زمینه باشد.
10-عدم شمول افراد بالای 50 سال عشایر در طرح بیمه رایگان اجتماعی عشایر به معنی خارج کردن بخشی از توان نیروی انسانی فعال جامعه عشایری می باشد که با اصول انسانی منافات دارد.لازم است دایره شمول افراد تحت پوششش فراتر رود.این امر خصوصا در مورد بانوان بیشتر ضروری است.
11-با توجه به شرایط خاص جامعه عشایری و عدم دسترسی به مراکز درمانی طرح خوب و موثر بهداشت سیار در قالب کانکس های درمان سیار باید توسعه یابد.
12-اساسنامه مدارس عشایری که با مصوبه شورایعالی آموزش و پرورش و امضای رییس جمهور وقت از اسفند سال 1393 به صورت قانون درآمده است اجرایی نشده است و دانش آموزان عشایر از حقوق قانونی خود محروم هستند.برای اجرای آن باید نظارت و پیگیری های لازم از سوی مجلس و دولت صورت گیرد.در این
13-اداره مدارس عشایری با سرانه های ناچیز فعلی مقدور نیست.مدارس عشایری را باید به شکل قیمت تمام شده یا حجم کار معین و محاسبه تمای هزینه های سالانه انجام داد.پیشنهاد این روال به وزارت آموزش وپرورش از سوی نمایندگان مجلس می تواند موثر باشد.
14-از سال 1378 سهمیه کنکور دانش آموزان عشایری حذف شده است.تنها راه پایدار و موثر برای پیشرفت دانش آموزان عشایری از مسیر دانشگاه می گذرد.حق از دست رفته فرزندان عشایر را به انها برگردانید.با وجودیکه اکثر پزشکان برتر این استان همچون دکتر ملک حسینی پدر پیوند کبد در جهان و دیگر نخبگان و دانشمندان ایران از جامعه عشایری بوده است حال چرا و با چه برنامه ای سهمیه فرزندان عشایر باید حذف شود !!!
15-توسعه فناوری های نوین و عدم دسترسی دانش آموزان عشایری به این فناوری ها فاصله بین آموزش و پرورش شهری و روستایی با عشایری را روزبه روز بیشتر می کند.برای آموزش دانش آموزان عشایر و آشنایی آنها با این فناوری ها در دوران آموزش عمومی باید اقدامات عاجل در دستور کار قرار گیرد.اختصاص تبلت های قابل حمل و مقاوم مناسب می تواند در این زمینه موثر واقع شود.
16-با گسترش آموزش های پیش دبستانی و الحاق این آموزش ها به نظام آموزش وپرورش رسمی کشور در آینده نزدیک و برای تحقق اصل عدالت آموزشی لزوم توسعه آموزش های پیش دبستانی در آموزش وپرورش عشایر بسیار محسوس است.این آموزش ها به صورت رایگان باید در جامعه عشایری اجرا گردد.
17-الزام دانشگاه فرهنگیان به تربیت معلمین خاص عشایر برای ارتقا سطح تعلیم و تربیت عشایر بسیار ضروری است.
18-سوق دادن خیرین به سوی جامعه عشایری در عرصه های مختلف از قبیل عمرانی،آموزشی و بهداشتی می تواند خلاءحضور دولت در جامعه عشایری را جبران نماید.
مجمع جهادگران جهاد تبیین بسیج رسانه استان فارس
انتهای پیام/

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار