نخستین همایش ملی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به همت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس در شیراز برگزار شد.
کد خبر: ۹۴۳۵۴۱۲
|
۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۱

به گزارش خبرگزاری بسیج از فارس، نخستین همایش ملی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به همت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز با حضور مسئولین استانی و کشوری در شیراز برگزار شد. 

دکتر علی‌اکبری مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور و رئیس دبیرخانه علمی این همایش، در این همایش با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر مقام والای شهدا اظهار داشت: در قرآن کریم هم در سوره‌ها و آیات مختلف خداوند کرات به جایگاه شهدا اشاره می‌کند و آنان را به عنوان رستگاران معرفی می‌کند.

وی راه شهادت را یک راه خاص و پیچیده دانست و ادامه داد: روحیه سلحشوری در ایرانیان همیشه وجود داشته و در زمان هشت سال دفاع مقدس هم به اوج بروز خود رسیده است.

علی‌اکبری تصریح کرد: در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیاز به مبانی نظری داریم تا بتوانیم ارزش‌ها را در مبانی نظری پیدا کنیم و در یک جامعه ولایی برای قرب الهی به سمت استخراج این مبانی نظری و فرهنگی برویم.

وی با بیان اینکه بعضی از شهدا خاص هستند و عناوین مختلف مثل شهدای هسته‌ای و شهدای مقاومت داریم، تاکید کرد: این دسته از شهادت که علمی و معنوی است، باید در دانشگاه‌ها سرمایه‌گذاری شود تا بتواند برای دانشجویان تاثیرگذار باشد.

علی‌اکبری با بیان اینکه الگو در این زمینه کم نداریم و از قیام عاشورا به بعد در طول تاریخ شاهد موارد متعدد و مختلف از این فرهنگ هستیم، ادامه داد: باید از میان این الگوهای واقعی و تاریخی الگوبرداری را به صورت مبانی نظری عملی و فرهنگی برای جوانان تدوین کنیم و دانشگاه باید آن را استخراج کند.

وی با بیان اینکه به دنبال اسلامی کردن بیشتر دانشگاه آزاد هستیم، تصریح کرد: ما باید برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در دانشگاه‌ها قدم‌های بیشتری برداریم و همزمان با آن با دستورالعمل تولید محتوا کنیم.

علی اکبری با بیان اینکه ما باید از شرکت‌های دانش‌بنیان فرهنگی که در حوزه ایثار و شهادت فعالیت می‌کنند حمایت کنیم، تصریح کرد: باید در این زمینه تولید محتوا شود تا برای دانش‌آموزان و دانشجویان تاثیرگذار باشد.

سردار سعید کوشکی جهرمی دبیر علمی همایش و مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس نیز در این همایش اظهار داشت: با توجه به تغییراتی که در دنیای رسانه و بنیان‌های انتقال ارزشی در جوامع به وجود آمده، طراحی‌های ما باید به گونه‌ای باشد که نگذاریم شکاف نسلی به وجود آید و جهاد تبیین هم بر همین اساس استوار است تا از نشاط و شادابی جامعه با استفاده از فرهنگ دفاع مقدس برای پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: با گرفتن مجوز این همایش تلاش کردیم در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هر آنچه که می‌شود بر اساس آن تولید علمی داشت را وارد محورهای اصلی همایش کنیم.

کوشکی جهرمی با بیان اینکه این اولین همایش جامعه در پیشه فرهنگ ایثار و شهادت در کشور است تصریح کرد: 250 مقاله به دبیرخانه ارسال شد که 210 مقاله مورد پذیرش قرار گرفت.

به گفته وی در محور جایگاه زنان در ترویج فرهنگ ایثار شهادت 31 مقاله، فرهنگ ایثار و شهادت از نگاه قرآن به روایات بعد دیگر محورها مقالات متعدد به دبیرخانه ارسال شد و 36 نفر در اعضای کمیته علمی همایش و 17 نفر در شورا، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، دانشگاه شیراز، پیام نور فارس، دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، استانداری، و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از حامیان این همایش هستند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس گفت: کتاب چکیده مقالات منتخب همایش هم اکنون چاپ شده و در اختیار حاضران قرار دارد.

در ادامه این همایش، دکتر قائدی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، با یادآوری این که این همایش با حماسه آزادسازی خرمشهر مصادف شده است، ادامه داد: در دانشگاه آزاد اسلامی 4500 دانشجویی ایثارگر داریم و در 10 واحد دانشگاه اسلامی استان شهید گمنام تدفین شده است.

وی با بیان اینکه برای اولین بار پایان‌نامه‌های دانشجویی در دانشگاه آزاد به سمت و سوی مسائل و مشکلات اجتماعی سوق پیدا کرده است، از آمادگی دانشگاه آزاد استان برای حمایت از پایان‌نامه‌هایی با موضوع ایثار و شهادت خبر داد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار