فرمانده قرارگاه سایبری خاتم الانبیا (ص) در نخستین همایش ملی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت که در شیراز برگزار شد، بر تهیه نقشه راه در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت تاکید کرد.
کد خبر: ۹۴۳۵۴۱۶
|
۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶

به گزارش خبرگزاری بسیج از فارس، سردار سرلشکر ایزدی پیش از ظهر امروز در نخستین همایش ملی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت که در شیراز برگزار شد، بر تهیه نقشه راه در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت تاکید کرد و اظهار داشت: انقلاب اسلامی، تداوم حرکت‌های بزرگان در عصر غیبت است.

وی با بیان اینکه فرهنگ به سه بخش تقسیم می‌شود، تصریح کرد: از جهان‌بینی و ارزش است که فرهنگ متبلور می‌شود؛ پس باید توجه شود که فرهنگ در انقلاب اسلامی چه مفهومی دارد؟ و در مکاتب این فرهنگ چه موقعیتی دارد؟

سردار سرلشکر ایزدی با اشاره به آموزه‌هایی که منطبق با فطرت انسان است به اشارات قرآنی در این مورد اشاره کرد و ادامه داد: اینکه در فرهنگ چه محوری موضوعیت دارد مورد تاکید است.

وی با بیان اینکه انسان تکامل یافته یعنی کسی که وارسته و وابسته به عقیده و ایمان است و ایثار و شهادت وابستگی به این عقیده و ایمان را ترجمه می‌کند، افزود: تکامل جامعه‌ای که این فرهنگ در آن وجود دارد مانند تکامل روح در قالب جسم دارد.

فرمانده قرارگاه سایبری خاتم الانبیا (ص) جهاد را به سه دسته تقسیم کرد و گفت: جهاد اکبر بالاترین جهاد است که اگر انسان خود را بسازد بالاترین تراز در مکتب پیامبر است و مبنای تغییر در جامعه می‌شود.

وی با بیان اینکه در نگاه اسلامی ایثار و شهادت معنا دارد، تصریح کرد: اساساً مکتبی که مبنای امانیسم باشد ایثار و شهادت در آن می‌تواند موضوعیت داشته باشد.

 ایزدی با بیان اینکه پیامبر اکرم یک بعثت درونی و یک سطح بیرونی داشته‌ و مقدمه بعثت بیرونی، بعثت درونی است، گفت: شهدای ما هم این بعثت را طی کرده‌اند و برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، نمی‌توان به موارد ظاهری پرداخت.

رئیس مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر، بعثت دائمی را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: انسان در بعثت اول آرمان و جهان‌بینی پیدا می‌کند و در بعثت دوم در راهش جهاد می‌کند و در مرحله سوم خود راهیابی می‌کند.

وی با بیان اینکه نماد شکست ارتش بعثی، فتح خرمشهر بود، ادامه داد: امام فرمودند فتح خرمشهر فتح خاک نیست بلکه فقط ارزش‌های اسلامی است.

سرلشکر ایزدی با بیان اینکه انقلاب اسلامی حرف جدیدی در دنیا عرضه داشت و سیاست و معنویت را با هم عجین کرد، افزود: انسان‌ها بر اساس فطرت می‌توانند مسیر صحیح را طی کنند.

وی با بیان اینکه رزمندگان دفاع مقدس در راهی که امام ترسیم کرد گام برداشتند، گفت: برای پیشبرد فرهنگ ایثار و شهادت باید همان مسیر را که شهدا رفته‌اند برویم و این مسیر، یک مسیر ضروری برای امروز و آینده کشور است.

علیرضا پاک فطرت نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی هم در ادامه، با بیان اینکه فتح خرمشهر فتح یک شهر نبود و آزمایش خواستن توانستن بود، اظهار داشت: اگر هنوز هم فرهنگ ایثار و شهادت باشد، همه مشکلات از جمله تحریم‌ها قابل حل است و می‌توانیم از این پیچ خطرناکم عبور کنیم.

وی با بیان اینکه برای حفظ فرهنگ ایثار و شهادت قبل از شعار باید عمل داشته باشیم، گفت: از خود گذشتگی فقط به معنی جان را کف دست گرفتن و به شهادت رسیدن نیست، امروز به این معنی است که آبرو را در کف دست گرفته و از نظام و رهبر دفاع کنیم.

پاک فطرت با اشاره به نقش مجلس شورای اسلامی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تصریح کرد: اصلاح قوانین خصوصاً قوانینی که در حل مشکلات جانبازان ایثارگران و خانواده‌های شهداست، یکی از راه‌های مجلس برای تبیین فرهنگ ایثار و شهادت است.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی، تاکید بر احترام ویژه به ایثارگران و جانبازان، تاکید کرد: برای تقویت فرهنگ ایثار و شهادت، باید قوانین محکم و شفاف در این زمینه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه جامعه باید بداند نظام و مسئولین نظام به کسانی که در راه دین و کشور جانفشانی کرده‌اند احترام خاص می‌گذارد، ادامه داد: برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید انقلابی عمل کنیم و انقلابی هم بمانیم. 

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس با یادآوری اینکه مقام معظم رهبری هم این مجلس را بارها انقلابی دانسته‌اند، تصریح کرد: این مجلس انقلابی طرح‌ها و لوایح خوبی را به خصوص در بحث پرونده‌های فساد به تصویب رسانده است.

قانون اقدام راهبردی که سبب شد مذاکره کنندگان با قدرت بیشتری پشت میز مذاکره بنشینند، قانون شفافیت، قانون تعالی و افزایش خانواده، قانون مدیریت تعارض منافع، قانون تشدید مجازات مجرمین به مفسدین از جمله قوانینی است که رئیس مجمع نمایندگان فارس از آن یاد کرد.

وی با بیان اینکه شاخصه‌های انقلابی بودن را روز گذشته مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان بیان کرده‌اند، افزود: این شاخص‌ها برای تمامی مشاغل می‌تواند وجود داشته باشد.

اسماعیل محبی‌پور معاون سیاسی و امنیتی استانداری فارس در ادامه این همایش ملی با تأکید بر اینکه با اعتقاد راسخ در این راستا هماهنگ با دیگر دستگاه‌ها عمل می‌کنیم، آهنگ ایثار و شهادت را نتیجه بالاترین ارزش‌هایی دانست که یک انسان متعهد می‌تواند به آن دست یابد.

وی با بیان اینکه ایثار و شهادت یک ارزش همگانی است، تصریح کرد: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بدون ایدئولوژی غیر ممکن است.

محبی‌پور با مطرح کردن اینکه آیا ترویج فرهنگ ایثار و شهادت موضوع مهمی است و اگر هست چه باید کرد؟ تاکید کرد: پاسخ این سوال باید در پایان این همایش داده شود و همه دستگاه‌ها در پاسداشت این فرهنگ و ترویج آن هماهنگ و هم دوش با هم اقدام کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار