دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی فارس گفت: خودتحریمی، سهل‌انگاری و عدم تخصص محوری در صنعت مانع رونق آن خواهد شد.
کد خبر: ۹۴۳۹۲۸۶
|
۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۴

به گزارش خبرگزاری بسیج از فارس، سپهر قاسمی امروز در جلسه با اعضای شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی فارس گفت: متاسفانه امروزه تعطیلی کارخانه‌های متعدد در فارس به‌عنوان معضل اصلی استان شناخته می‌شود.

وی در ادامه افزود: اخیرا تنها کارخانه تولید لوله‌های استیل استنلس منطقه با ظرفیت بالقوه ۱۴۴۰۰ تن و ظرفیت بالفعل ۹۰۰۰ تن و با دارا بودن گواهی‌های متعدد استاندارد بین‌المللی در حال تعطیلی است.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان فارس، با بیان اینکه تاکید هرساله‌ی رهبر معظم انقلاب، بر حمایت از تولید و اشتغال بوده و دولت سیزدهم نیز از ابتدای خدمت، بر رفع موانع تولید همت گماشته؛ افزود: با این تفاسیر، روا نیست کارخانه‌ای که با دور زدن انواع تحریم‌ها توانسته تاکنون به هر زحمتی، رگه‌هایی از حیات را حفظ کند اکنون با مشکلات متعدد داخلی روبه‌رو شود.

وی افزود: مجموعه فوق سالانه توان تولید ۹۰۰۰ تن لوله خالص را دارد حال آنکه مصرف داخلی این لوله‌ها در کشور سالانه ۶۰۰۰ تن است؛ اما بخش عمده‌ از نیاز کشور از خارج و با محصولات وارداتی تامین می‌شود؛ در صورتی که نمونه داخلی به اقرار متخصصان از کیفیت بالاتری برخوردار است. اما شرایط به صورتی است که تولید کننده داخلی ضمن اینکه درصدد صادرات محصول باکیفیت به خارج از کشور باشد، معضل فروش محصول خود را دارد.

قاسمی در ادامه بیان داشت: پایین بودن تعرفه واردات این لوله‌ها از یک‌سو و واردات مواد اولیه توسط دلالان ذی‌نفوذ و نه تولیدکننده، از سوی دیگر باعث افزایش قیمت ماده اولیه برای شرکت تولیدی و درنهایت، افزایش قیمت تمام شده محصول و شکست تولید کننده در بازار داخلی شده است.

وی در ادامه به یکی از معضلات اصلی کارخانه پرداخت و گفت: متاسفانه شرکت گاز، با نسخه‌ای عام، همه‌ی کارخانه‌هایی که نزدیک خطوط انتقال گاز هستند را موظف به استفاده از سوخت گاز طبیعی کرده درصورتی که از جمله فرآیندهای مهم در روند تولیدی این کارخانه، فرایند آنیلینگ است که توسط کوره‌های با دمای حدود ۱۴۰۰ درجه سانتی‌گراد صورت می‌پذیرد که رسیدن به این دما با امکانات موجود کارخانه و تاکید شرکت سازنده دستگاه‌ها، تنها با سوخت فسیلی گازوئیل امکان‌پذیر است.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی فارس ضمن اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در حمایت از کالای داخلی و اهداف دولت فعلی در رونق کالای داخلی خاطرنشان کرد: جامعه بسیج از نهادهای مسئول و مسئولین ذی ربط انتظار حمایت صد در صدی در مسئله فوق ذکر را دارد.

قاسمی در پایان افزود: بسیج دانشجویی استان فارس جهت شروع رسیدگی به مسئله فوق درخواست برگزاری جلسه با ریاست سازمان صمت استان را داده است و پس از اتمام جلسه تا حصول نتیجه پیگیری‌های لازم جهت حل مسئله را خواهد داشت.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار