فرمانده دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز علم و فناوری یکی از مراکز حیاتی کشور هستند که دشمن درصدد ضربه زدن به آن‌هاست.
کد خبر: ۹۴۳۹۹۵۰
|
۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۸

به گزارش خبرگزاری بسیج، سردار حسنی آهنگر فرمانده دانشگاه جامع امام حسین سپاه صبح امروز در پنجمین جشنواره سلمان فارسی طی سخنانی اظهار داشت: پیروزی انقلاب اسلامی سبب تغییر هندسه تمدنی قدرت جهانی شد.

وی افزود: در بیانیه گام دوم انقلاب هم به عنوان نسخه جهانی شدن انقلاب اسلامی بر ایجاد تمدن اسلامی تاکید شده است. رسیدن به این آرمان بلند نیازمند رسیدن به استقلال در عرصه های مختلف است و برای رسیدن به این استقلال باید به مرجعیت و اقتدار علمی دست پیدا کرد.

سردار آهنگر عنوان کرد: اقتدار علمی ایران قوی را به ارمغان می آورد و برای رسیدن به الگوی تمدنی نیازمند ایران قوی هستیم. علی رغم همه پیشرفتهای جهان غرب، آرامش خانواده به عنوان کانون اصلی جامعه از آن سلب شده و جهان غرب برای رسیدن به سعادت بشری برنامه ای ندارد.

وی ادامه داد: لذا ما باید به قدرت بین المللی جهت ایجاد تمدن نوین اسلامی دست پیدا کنیم و برای رسیدن به این مهم نیازمند اقتدار و استقلال علمی هستیم زیرا حکمرانی در جهان آینده مبتنی بر علم و دانش است.

فرمانده دانشگاه امام حسین تصریح کرد: امروز شرکت های دانش بنیان درحال ایجاد یک زیست بوم علم و فناوری هستند که این زیست بوم به عنوان موتور پیشران حرکت رو به جلوی هر کشوری تلقی می شود. از همین رو ایجاد این زیست بوم در کشور امری ضروری است.

وی با بیان اینکه امروز یک جنگ تمام عیار ترکیبی و هوشمند علیه ایران به راه افتاده است، گفت: در این جنگ تمام عیار عملیات روانی یکی از پایه های مهم آن است. در این بخش تلاش اصلی برای اثرگذاری روی باورهای مردم و تصمیمات مسئولان است. پایه دیگر این جنگ، نبردهای اقتصادی و یکی دیگر از ارکان آن مقابله با پیشرفت‌های علمی کشور است. به نظر ما شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز علم و فناوری یکی از مراکز حیاتی کشور هستند که دشمن درصدد ضربه زدن به آن‌ها است.

وی اظهار داشت: بازیگران اصلی اقتصاد دانش بنیان همین مراکز علم و فناوری هستند که با طیف مختلفی از تهدیدات روبرو هستند. اما در پدافند غیر عامل عموم سیاست‌ها برای مقابله با تهدیدات سخت و نیمه سخت طراحی شده است و کمتر به تهدیدات نرم توجه شده است. تهدیدات نرمی که مراکز علم و فناوری با آن روبرو هستند تهدیدات متنوعی است. نفوذ در سطح سیاستگذاری در مراکز علم و فناوری یکی از این تهدیدات است. یکی از مصادیق این نفوذ پول پاشی‌های نامتناسب است.

حسنی آهنگر ادامه داد: نکته بعد نپرداختن به مسائل راهبردی و نیازهای اساسی کشور است و نکته بعدی نفوذ یا انحراف در سطح مراکز دانش بنیان است که یکی از مصادیق آن فرار مغزها و مهاجرت نخبگان است.

فرمانده دانشگاه امام حسین تاکید کرد: در کشورهای درحال توسعه مهاجرت نخبگان وجود دارد اما این مهاجرت با برنامه ریزی است. به صورتی که این کشورها از مهاجرت نخبگان کسب در آمد می‌کنند اما در ایران این امر برعکس بوده و ما فقط برای این موضوع هزینه می دهیم. ما باید یک شبکه جهانی از نخبگان ایرانی در سطح جهان شکل دهیم تا بتوانیم علوم و فناوری‌های بروز جهانی را به کشور انتقال دهیم.

وی عنوان کرد: باید بررسی کنیم که چه مقدار از توان علمی کشور در حوزه های راهبردی و مورد نیاز صرف شده است. برای مثال ما در حوزه نفت و گاز در کشور مزیت مطلق داریم و نیاز داریم تا در کشور به صورت راهبردی در دانشگاه ها به این موضوع پرداخته شود، اما ما فقط در حوزه‌های فنی به این مهم پرداخته‌ایم.

حسنی آهنگر گفت: امروز خطوط تولید دانش‌بنیان مورد تهدید هستند و با خرابکاری های صنعتی مواجه هستیم. ما امروز در سطح آزمایشگاه های نیروهای مسلح شاهد خرابکاری صنعتی بوده ایم و تلاش شده است تا تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی ما را از بین ببرند.

وی با بیان اینکه دنیا در حال تجربه کردن یک پدیده جدید مبتنی بر علوم شناختی ‌‌و هوش مصنوعی است، گفت: عملا یک فصل جدید از جهش علم و فناوری و حکمرانی هوشمند در حال شکل‌گیری است و همه مولفه‌های تمدنی در حال تغییر است و قواعد تمدنی گذشته دیگر قابل استفاده نیست. لذا باید استانداردهای سبک نوین حکمرانی را تدوین کنیم. امروز جنگ شناختی به عنوان بعد ششم جنگ معرفی شده است و جنگ‌های آینده جنگ ذهن‌ها و باورها است و ابزار این جنگ، علوم شناختی است.

حسنی آهنگر در پایان گفت: ما امروز حدود 6000 شرکت دانش بنیان داریم که در افق 1404 باید به 40 هزار شرکت دانش بنیان برسد. از سوی دیگر باید این زیست بوم علم و فناوری باید با اقتصاد کشور گره بخورد تا بتواند اقتصاد ایران را به اقتصاد دوازدهم دنیا بدل کند.

ارسال نظرات
آخرین اخبار