حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را با عنوان سال«مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.

      

رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام : ما گفتیم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند، خودشان عجله کردند و زودتر می‌خواهند بروند.

      
فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: تجهیزاتی که اکنون در پدافند هوایی وجود دارد که گل سرسبد آن باور ۳۷۳ است به فناوری و تجهیزات به روز دنیا مجهز است و دنیا نیز از آن مطلع است.
کد خبر: ۹۴۶۶۵۳۱
|
۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۰

به گزارش خبرگزاری بسیج، امیر علیرضا صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش صبح امروز (یکشنبه ۱۵ آبان‌ماه) در مراسم رونمایی از موشک صیاد 4B که در ستاد وزارت دفاع برگزار شد، گفت: امروز ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، باور ۳۷۳ را داریم، سامانه‌ای که در جهان حرف برای گفتن دارد.

وی افزود: همه مراحل ساخت و ارتقای سامانه باور ۳۷۳ در یک کار مشترک توسط کارکنان وزارت دفاع و نیروی پدافند هوایی ارتش انجام شد.

امیر صباحی فرد با بیان اینکه ساخت چنین سامانه‌ای با این برد و قدرت در جهان به سال‌ها زمان نیاز دارد، تصریح کرد: در حالی که چند سال بیشتر از ساخت و تحقیقات ما بر روی این سامانه نمی‌گذرد. دو سال قبل، تست‌های اولیه ما در برد ۱۵۰ کیلومتر موفق شدیم تا هدف را منهدم کنیم. هدف مورد استفاده برای این سامانه، پهپاد بومی ساخت خودمان است.

وی افزود: هنگامی که در دنیا می‌خواهند هدفی را در برد زیر ۲۰۰ کیلومتر منهدم کنند از یک پهپاد یا هواپیمایی با سطح مقطع بسیار بالا استفاده می‌کنند. اما، این توانمندی در باور ۳۷۳ وجود دارد که بتواند با پهپادها و همه هواپیماهای حتی هواپیماهای نسل پنجم با سطح مقطع بسیار پایین، مقابله کند.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با بیان اینکه برای ارتقای برد سامانه باور ۳۷۳ یک کار تحقیقاتی بسیار سنگین و شبانه روزی در فاصله زمانی کمتر از دو سال انجام شد، تصریح کرد: موفق شدیم در کمتر از دو سال برد این سامانه را به بیش از ۳۰۰ کیلومتر ارتقا دهیم. یعنی توانستیم یک هدف را در بالای ۳۰۰ کیلومتری با پهپاد ارتقا یافته بومی منهدم کنیم. این پهپاد مجهز شده بود تا بتواند سقف ارتفاع بسیار بالا در بیش از ۴۰ هزار پا را انجام دهد.

وی ادامه داد: ایران جز اندک کشورهای جهان است که توانسته این سامانه پرقدرت بومی را بسازد. هر میزان که تهدیدات به پیش برود، سامانه باور و سایر سامانه‌های پدافند هوایی جلوتر از تهدیدات بروز به پیش می‌روند. تجهیزاتی که اکنون در پدافند هوایی وجود دارد که گل سرسبد آن باور ۳۷۳ است به فناوری و تجهیزات به روز دنیا مجهز است و دنیا نیز از آن مطلع است.

ارسال نظرات