در پی احیا و مرمت آثار باستانی و تاریخی شهر ساوه مسئولین شهرستانی گرد هم آمدند تا با شور و مشورت و نهایتا نتیجه گیری برای پیگیری اقدامات اثر بخشی را پیگیری نمایند
کد خبر: ۹۴۸۲۷۹۴
|
۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۶

به گزارش خبرگزاری بسیج استان مرکزی؛ جلسه هم اندیشی برای احیای بناهای تاریخی ساوه با حضور مسئولین شهرستان ساوه برگزار شد.

 مددی معاون خدمات شهری شهرداری ساوه  نیز در جلسه هم اندیشی برای احیای بناهای تاریخی ساوه، افزود: تاکنون جلسات زیادی در زمینه احیای بناهای تاریخی شهر برگزار شده اما خروجی این جلسات وارد مرحله عمل نشده است.

وی ادامه داد: در مرمت بناهای تاریخی شهر هر کجا شهرداری ورود پیدا کرده کار به نتیجه رسیده مانند بازار چهارسوق و سقف بازار آهنگران، اما جایی که شهرداری ورود پیدا نکرده کار رها شده است.


وی ادامه داد: امیدواریم این جلسه تلنگری باشد تا به فریاد قدمت، پیشینه، هویت و شناسنامه شهر برسیم و صرفا جلسات بیهوده برگزار نکنیم.


مددی اظهار داشت: یک میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار تخصیص یافته به اداره میراث فرهنگی کی قرار است به دست ساوه برسد؟ بازار تاریخی هم اینک با پایه تراشی، نوسازی و اقداماتی که در آن صورت گرفته در حال نابودی است.


وی افزود: شهرداری ساوه چندین بار برای بازسازی کانال بازار اعلام آمادگی کرده اما دیگر دستگاههای ذیربط در این زمینه همکاری لازم را نداشته اند و الان هم آماده هر گونه همکاری جهت نجات بافت تاریخی ساوه هستیم.


سعید کریمی دیگر عضو شورای اسلامی شهر ساوه نیز گفت: ثبت ملی برخی املاک به معضلی در شهر تبدیل شده چون حقوق مالکانه فرد زیر سوال می برد واین در حالی است که اداره میراث فرهنگی هیچ اقدامی در جهت حفظ، نگهداری و تملک آن انجام نمی دهند.


محسن فیاضی نیز ضمن تقدیر از حفظ و مرمت بناهای تاریخی در ساوه گفت: هم اینک دست میراث فرهنگی ساوه به لحاظ نیرو و امکانات خالی است و از مسئولان استان می خواهیم که این شهر تاریخی را در این زمینه حمایت کنید.


وی ادامه داد: ما فقط شورای شهرداری نیستیم بلکه شورای شهر هستیم و هم اینک وضعیت حمام میدان انقلاب بسیار نامناسب است و با وجود ثبت ملی به معضلی در مرکز شهر تبدیل شده و آب انبار کبری خان نیز در حال تخریب است.


کبری طاهری نیز اظهار داشت: در حال حاضر خانه های دارای ارزش تاریخی در ساوه حدود ۱۷ مورد است که در مقایسه با شهرهایی مانند کاشان رقم ناچیزی است ما کاشان با وجود داشتن چندین برابر خانه های تاریخی ساوه اقدام به بازسازی کرده و در این زمینه موفق عمل کرده است.


وی افزود: وجود مسجد جامع، بازار، حمام تاریخی و ... ویژگی های شهر ایرانی اسلامی در ساوه است و ما به شدت مخالف هرگونه تخریب این آثار به هر شکل هستیم و در مقابل آن می ایستیم.


یدالله مظهر نیز ضمن تقدیر از اداره میراث فرهنگی جهت برگزاری جشنواره انار در مسجد جامع ، خواستار انسجام و همکاری بیشتر برای رفع مشکل مرمت بناهای تاریخی ساوه شد و گفت: انداختن توپ در زمین دیگری موجب آسیب به بنای ارزشمند تاریخی شهر می شود و دودش به چشم مردم می رود.


احمد حاج امینی نیز ابراز داشت: با توجه به کمبود نیرو و امکانات، اقدامات خوبی در میراث فرهنگی ساوه صورت گرفته اما علیرغم همه پتانسیل و ظرفیت ها امروز در نقطه قرار دادیم که هیچ کاری انجام نشده است.


وی ادامه داد: در سفر به دیگر شهرهای کشور و مشاهده کارها و اقدامات در زمینه نگهداری خانه های تاریخی متوجه می شویم که چقدر در این زمینه عقب هستیم.


وی تصریح کرد: در سالهای دور گذشته بودجه هایی که می‌باید جذب می‌شد متاسفانه جذب نشده در حالی که شهری مانند کاشان در سال ۷۱ رقم یک میلیارد تومان برای یک خانه تاریخی جذب کرده است و در مقاطع مختلف قول‌هایی از سوی مسئولان استانی و کشور داده شده اما عملی نشده است و ما همواره در این زمینه باید پاسخگوی مردم باشیم.


حجت الاسلام سید حسین سامعی رئیس تبلیغات اسلامی نیز گفت: اینجا استان اراک نیست بلکه استان مرکزی است و باید به تمامی شهرهای استان بر اساس جمعیت و ظرفیت ها توجه شود و تعادل در توزیع اعتبارات و نیرو باشد.


رضا ایاز، رئیس اداره میراث فرهنگی ساوه نیز گفت: مرمت های صورت گرفته در بناهای تاریخی ساوه با توجه به بودجه و اعتبارات مقطعی است چون ما بودجه بازسازی کامل یک بنا را نداریم.

وی ادامه داد: تاکنون با کمک و مشارکت بخش خصوصی مرمت‌هایی صورت گرفته است و تسهیلاتی از محل گردشگری و صنایع دستی به متقاضیان واگذار شده و در حال واگذاری است.


وی یادآور شد: امسال ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون اعتبار شهرستانی بصورت اوراق مشارکت(غیرنقدی) به اداره میراث فرهنگی ساوه اختصاص یافته اما این اعتبار تاکنون محقق نشده است.


حجت الاسلام عطاالهی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ساوه نیز گفت: بناهای تاریخی نشانه هویت یک موقوفه است و نظر ما بر حفظ و احیای موقوفات می باشد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار