حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را با عنوان سال«مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.

      

رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام : ما گفتیم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند، خودشان عجله کردند و زودتر می‌خواهند بروند.

      
مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی آیاپیر ایذه از رونمایی نماد میدان تاریخی اشکفت‌سلمان در این شهرستان خبر داد.
کد خبر: ۹۵۰۰۲۶۷
|
۰۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۱

به گزارش خبرگزاری بسیج خوزستان ، مهدی فرجی گفت: یکی از اتفاقات مثبت سال‌های اخیر در شهرستان ایذه ورود شهرداری و شورای شهر در بحث فعالیت‌های مشترک و هماهنگ با برنامه‌ها و اهداف پایگاه میراث‌فرهنگی آیاپیر و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان است که باعث کاهش بخشی از دغدغه‌های موجود در مسیر تکمیل پرونده ثبت‌جهانی ایذه شده است.

 

 

او با اشاره به این موضوع که حذف میدان ناهمگون لک‌لک و جایگزینی میدان فعلی در ابتدای محوطه اشکفت‌سلمان با مشاوره پایگاه میراث‌فرهنگی آیاپیر و همفکری پروفسور باسلو در دانشگاه ناپل ایتالیا انجام گرفته است، ادامه داد: معادل نام‌های ایلامی "آیاپیر" و "تا ری شا" که هر دو در نگارکند شماره ۳ اشکفت‌سلمان نیز آمده‌اند، انتخاب و به خط میخی ایلام‌نو توسط پایگاه میراث‌فرهنگی آیاپیر تدوین و به شهرداری ایذه ارائه داده شد که در روز پایانی سال بر نشان‌گر سنگی نوین، نوشته و در ورودی اشکفت‌سلمان نصب شد.

 

علی‌رضا ره‌انجام شهردار ایذه نیز با اشاره به مکاتبات و همکاری‌هایی که با اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان، پایگاه میراث‌فرهنگی آیاپیر و انجمن دوستداران میراث‌فرهنگی ایذه (تا ری شا) تا‌کنون داشته‌اند، گفت: فعالیت عمرانی در شهر‌های تاریخی کار بسیار پیچیده و حساسی است و تلاش ما همواره طی این مدت در مسیر کمک به نهایی شدن پرونده ثبت‌جهانی ایذه و رضایت‌مندی مردم فرهنگ‌دوست این شهر تاریخی بوده است.

 

محوطه تاریخی اشکفت‌سلمان دارای چهار نگارکند است. وجود نقش زن در کنار مرد به شکل هم‌اندازه در نگارکند این محوطه نشان از اهمیت ویژه این آثار منحصر به‌فرد دارد.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
پرطرفدارترین
آخرین اخبار