حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را با عنوان سال«مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.

      

رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام : ما گفتیم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند، خودشان عجله کردند و زودتر می‌خواهند بروند.

      
پافشاری نتانیاهو به تحقق و تصویب این لوایح باعث می‌شود تا مجدد اعتراضات سراسری شکل بگیرد و به سمت اعتراضات خشونت آمیزتر حرکت کند و وضعیت فرسایشی در نهایت خواهیم داشت و کابینه به سمت فلج شدن سوق پیدا خواهد کرد.
کد خبر: ۹۵۰۱۸۸۷
|
۱۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۹

 

آتش
به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج، سرویس بین الملل: معادلات داخلی و وضعیت سیاسی رژیم صهیونیستی در سمت و سویی حرکت می‌کند که حتی مقامات این رژیم نیز برای نخستین‌بار از اصطلاحاتی چون «جنگ داخلی» و «فروپاشی از درون» صحبت می‌کنند. اعتراضات متوالی در مناطق مختلف فلسطین اشغالی علیه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و کابینه وی در حال وارد شدن به هفته سیزدهم است و طی هفته‌های گذشته تعداد اسرائیلی‌های شرکت‌کننده در این تظاهرات‌ها به صدها هزار تن رسیده است. عمده علت برگزاری این اعتراضات، تغییرات اساسی و قابل توجهی است که کابینه راست افراطی نتانیاهو قصد دارد در نهادهای حکومتی رژیم اسرائیل به ویژه دستگاه قضایی ایجاد کند.

آتش
بحران داخلی در اسرائیل تا جایی پیش رفته که حتی موجب دستپاچگی مقامات این نظام در تصمیمات نظامی شده تا جایی که به گفته برخی از کارشناسان حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه هم تحت تاثیر این بحران صورت گرفته اند و در واقع دکترین امنیتی و دفاعی رژیم صهیونیستی درمواجهه با بحران‌های داخلی دچار اختلال شده اند. از این رو با منصور براتی کارشناس مطالعات رژیم صهیونیستی در خصوص شرایط حاکم بر سرزمین‌های اشغالی گفتگویی داشتیم که آنچه که پیش رو دارید حاصل این گفتگو است: 

منصور براتی کارشناس مطالعات رژیم صهیونیستی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری بسیج  شرایط حاکم بر سرزمین‌های اشغالی را وضعیت پیچیده‌ای برشمرد و گفت:  اعتراضات نسبت به لایحه اصلاحات قضایی نتانیاهو وارد سیزدهمین هفته خود شده است.

این کارشناس مطالعات رژیم صهیونیستی این اعتراضات را بی سابقه دانست و افزود: این اعتراضات ۱۳ هفته است که به طول انجامیده و کل سرزمین‌های اشغالی را تحت تأثیر خود قرار داده است، از نظر تعداد شرکت کنندگان هم بی سابقه بوده و در برخی مواقع بیش از ۷۰۰ هزار نفر در این اعتراضات شرکت کردند و برای یک جمعیت ۱۰ میلیون نفری، مهم و بی سابقه است.

موج اعتراضات در سرزمین‌های اشغالی، ارتش را تحت تأثیرقرار داده است
وی ادامه داد: این اعتراضات از سطح مردمی فراتر رفته و بدنه کارشناسان دولت، بانکداران، هتل داران، سرمایه گذاران و حتی کارشناسان نهاد‌های امنیتی و نظامی (موصاد) و همینطور ارتشی‌های این رژیم جعلی را تحت تأثیر قرار داده است، بخشی از نیرو‌های ذخیره ارتشی این رژیم جنایت کار اعلام کردند که دیگر نمی‌خواهند در صورت تصویب این لایحه با ارتش همکاری داشته باشند.

براتی با اشاره به دلایل شکل گیری این اعتراضات، گفت: اعتراضات مستقیمأ متوجه کابینه نتانیاهو است، نتانیاهو با تدوین این لوایح، دنبال تعدیل قدرت دیوان عالی در این رژیم جعلی است.

وی در بیان ساختار دیوان عالی در بدنه این رژیم کودک کش، اضافه کرد: دیوان عالی در رژیم صهیونیستی به طور مثال در مقام قوه قضاییه است و در حال حاضر استقلال خوبی دارد و تحت تأثیر قوه مجریه و مقننه این رژیم کودک کش قرار ندارد.

این کارشناس مطالعات رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه یک سری اختیارات دیوان عالی هم فراتر قوای دیگر دراین رژیم جنایت کار است، تصریح کرد: دیوان عالی اگر احساس کند یک قانونی در پارلمان به تصویب رسید که با قوانین پایه این رژیم جعلی و اعلامیه استقلال رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۸ مغایرت دارد و در تضاد است، می‌تواند آن قانون را لغو کند.

براتی با بیان اینکه نتانیاهو از مدت‌ها قبل نسبت به این قدرت دیوان عالی اعتراض کرده بود، افزود: از زمانی پرونده‌های پنج گانه قضایی نتانیاهو هم جدی‌تر شده است و ممکن است در یکی از آن‌ها حکم شدید و دادرسی دقیق اعمال و صورت بگیرد، نگرانی را برای نتانیاهو بوجود آورده است که اگر این وضع ادامه داشته باشد، حکم رادیکالی نسبت به پرونده‌های نخست وزیر رژیم کودک کش صادر شود و این‌ها باعث شده است تا قدرت دیوان عالی را کم کنند.

الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری، یکی از سیاست‌های نتانیاهو در ایجاد انقلاب ساختاری در رژیم صهیونیستی است

این کارشناس مطالعات رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه برنامه کابینه جدید نتانیاهو سیاست‌هایی در قالب انقلاب ساختاری در رژیم صهیونیستی است، الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به این رژیم جعلی را یکی از محور‌های این سیاست‌ها برشمرد و گفت: لغو قوانین منع کننده نژاد پرستی، اسکان بافت یهودی نشین در مناطق عرب نشین مانند الجلیل، از دیگر سیاست‌های کابینه نتانیاهو است.

وی  با اشاره به حملات رژیم صهیونیستی علیه سوریه، رادیکال‌تر و شدیدتر شدن سیاست‌های خارجی، را دکترین امنیتی و دفاعی رژیم صهیونیستی درمواجهه با بحران‌های داخلی برشمرد و اضافه کرد: از این طریق می‌خواهند این پیام را به خارج از سرزمین‌های اشغالی مخابره کنند که علیرغم وجود این بحران‌ها در سرزمین‌های اشغالی، نمی‌شود به رژیم جعلی صهیونیستی ضربه زد و در مواجهه با بحران‌های داخلی، سیاست‌های خارجی خود را خشن‌تر کنند.

بحران در سرزمین‌های اشغالی ریشه دار است و آینده این رژیم جعلی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد

براتی با بیان اینکه بحران در سرزمین‌های اشغالی ریشه دار است، افزود: این بحران آینده این رژیم جعلی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد، چند روزی است که نتانیاهو با یک عقب نشینی اعلام کرده است که فعلاً از تصویب لوایح اصلاحی قضایی دست بر می‌دارد و مذاکره بر سر این لوایح را شروع کردند و دنبال رسیدن به یک اجماع هستند.

وی با تأکید بر اینکه این مذاکرات در اقامتگاه نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حال انجام است، گفت: این اجماع به نتیجه نخواهد رسید، چون دو طرف ساختار رادیکال نسبت به هم دارد و پیشنهادهایشان نسبت به هم شکاف دارد.

براتی اظهار داشت: پافشاری نتانیاهو به تحقق و تصویب این لوایح باعث می‌شود تا مجدد اعتراضات سراسری شکل بگیرد و به سمت اعتراضات خشونت آمیزتر حرکت کند و وضعیت فرسایشی در نهایت خواهیم داشت و کابینه به سمت فلج شدن سوق پیدا خواهد کرد و بخشی از هواداران کابینه و اعتلاف حاکم از آن جدا خواهند شد؛ با این حال، باید منتظر ماند که این مذاکرات به نتیبجه خواهد رسید یا خیر.

انتهای پیام/

ارسال نظرات