خبرهای داغ:

راه اندازی توربین ۳۱۵مگاواتی نیروگاه رامین اهواز با استفاده از پره‌های ایرانی

توربین واحد ۳۱۵ مگاواتی شماره ۶ نیروگاه رامین اهواز پس از نصب پره‌های ساخت ایران مجددا به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.
کد خبر: ۹۵۱۸۵۷۰
|
۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۹

محسن حافظی مدیرعامل نیروگاه رامین اهواز گفت: توربین واحد ۳۱۵ مگاواتی شماره ۶ این نیروگاه در اوایل اسفندماه پارسال از ناحیه پره‌های استیج ۲۷و‌۲۸و ۲۹ دچار شکستگی و آسیب‌های جدی شد و ناگزیر شدیم جهت جلوگیری از آسیب‌های بیشتر این واحد تولید برق را از مدار خارج کنیم.

 

او می‌گوید: پره‌های این نوع توربین‌ها فشار ۲۴۰ اتمسفری و حرارت ۵۴۰ درجه سانتیگرادی را می‌بایست تحمل کنند که دارای متریال، ساختار فنی و تکنولوژی خاصی هستند که تاکنون در کشور‌های بلوک شرق تولید می‌شدند.

 

مدیر عامل نیروگاه رامین اهواز گفت: اعتماد به سازندگان ایرانی و قطع کامل وابستگی به سایر کشور‌ها همواره از رویکرد‌های وزارت نیرو و بویژه صنعت برق حرارتی بوده و ما نیز بر همین اساس ساخت و تعویض این پره‌ها را به شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران واگذار نمودیم و پس از نصب و اجرای تنظیمات تخصصی توانستیم با موفقیت این واحد تولید برق را راه اندازی و مجددا به شبکه سراسری برق کشور متصل نماییم.

 

آقای حافظی ادامه داد: در این پروژه پره‌های استیج شماره ۲۷ تعویض شده و پره‌های استیج شماره ۲۸ و ۲۹ مورد ترمیم و اصلاح قرار گرفتند. حافظی همچنین از ساخت و نصب پره‌های استیج ۲۹ برای اولین بار در ایران برروی روتور IP رزرو این نیروگاه خبر داد که هم اکنون در شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران در حال انجام است.

 

او با اشاره به آغاز فصل گرما و پیک مصرف برق در جنوب کشور گفت: خرید و انتقال این نوع پره‌ها با توجه به شرایط تحریمی، قیمت هنگفت و پروسه زمانی تامین آن‌ها باعث عدم راه اندازی بموقع این واحد نیروگاهی می‌شد که احتمالا بیش از ۸ ماه بطول می‌انجامید در حالی که پروسه ساخت، نصب و راه اندازی این واحد نیروگاهی با تکیه بر دانش و تخصص ایرانی حدود ۳ ماه طول کشید.

 

مدیرعامل نیروگاه رامین اهواز جلوگیری خروج ۶۰۰ هزار یورویی ارز از کشور (حدود ۳۶ میلیارد تومان)، حمایت و تکیه بر توانمندی ایرانی، کاهش زمان تعمیرات و راه اندازی سریعتر این واحد ۳۱۵ مگاواتی را مهمترین دستاورد این روی پروژه دانست و افزود: امیدواریم شاهد تولید پایدار انرژی برق توسط این واحد تولیدی بویژه در تابستان و پیک مصرف برق امسال باشیم.

 

آقای حافظی گفت: نیروگاه‌های حرارتی بیش از ۹۵ درصد برق کشور را تولید می‌کنند که با سختی‌ها و هزینه‌های هنگفتی صورت می‌پذیرد و از مردم و صنایع می‌خواهیم که با صرفه جویی در این انرژی حیاتی صنعت برق حرارتی را همراهی کنند تا بتوانیم نیاز مردم و شبکه سراسری برق کشور را تامین کنیم.

 

 نیروگاه رامین اهواز با ۶ واحد تولیدی بزرگترین نیروگاه بخاری کشور است و نقش مهمی در تامین برق مورد نیاز مردم، صنایع و پشتیبانی از شبکه سراسری برق کشور ایفا می‌کند.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار