حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را با عنوان سال«مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.

      

رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام : ما گفتیم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند، خودشان عجله کردند و زودتر می‌خواهند بروند.

      
شاهرود_ مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، به مناسبت هفته اطلاع رسانی تیروئید، از چهارم لغایت دهم خرداد ماه گفت: بیش از ۶۴ هزار مورد غربالگری تیروئید نوزاد در شاهرود انجام شد.
کد خبر: ۹۵۱۸۷۳۹
|
۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۹

انجام بیش از ۶۴ هزار مورد غربالگری تیروئید نوزاد در شاهرودبه گزارش خبرنگار بسیج، دکتر فاتح؛ به مناسبت هفته اطلاع رسانی تیروئید، از چهارم لغایت دهم خرداد ماه، اظهار کرد: با توجه به اهمیت غده تیروئید در بدن و شیوع بالای اختلالات آن در جهان، فدراسیون جهانی تیروئید و بسیاری از انجمن‌های علمی تیروئید، از سال ۲۰۰۷ میلادی، روز ۲۵ می (۴ خرداد) را به عنوان روز جهانی تیروئید انتخاب کردند و به منظور افزایش آگاهی همگانی و کارکنان بهداشتی درمانی از بیماری‌های تیروئید، عوارض، راه‌های پیشگیری و درمان آن‌ها در سال ۲۰۰۹ میلادی " ۴ لغایت ۱۰ خرداد ماه " به عنوان «هفته اطلاع‌رسانی تیروئید» تعیین گردیده است.
فاتح تصریح کرد: غده تیروئید در افزایش سوخت و ساز بدن، تکامل سیستم مغزی عصبی و همچنین رشد و نمو نقش اساسی دارد.
ید یکی از ریزمغذی‌های مهم برای تولید هورمون توسط تیروئید است. کمبود ید در غذای مصرفی روزانه می‌تواند باعث مشکلات تیروئید شود.
مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود خاطر نشان کرد: بیماری کم کاری تیروئید نوزادان در بدو تولد هیچ علامت بالینی ندارد و در صورت تشخیص به موقع در روز‌های اولیه زندگی، بطور موثری قابل درمان است، اما در صورت عدم تشخیص زودرس و درمان به هنگام و مناسب، عارضه برگشت ناپذیر عقب ماندگی ذهنی اتفاق می‌افتد.
او افزود: برنامه کشوری غربالگری بیماری کم کاری تیروئید نوزادان با هدف شناسایی و کنترل نوزادان مبتلا به کم کاری تیروئید، از مهر ماه سال ۱۳۸۴در نظام سلامت کشور ادغام شده و اجرای بسیار موفقی داشته است. تاکنون تعداد زیادی بیمار شناسایی و درمان شده و از عقب ماندگی ذهنی نجات یافته اند.
فاتح بیان کرد: در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز برنامه غربالگری کم کاری تیروئید نوزادان از تیر ماه سال ۱۳۸۴ در حال اجرا می‌باشد و تاکنون حدود ۶۴۹۸۰ نوزاد غربالگری شده اند و ۷۴ مورد کم کاری تیروئید نوزادان تشخیص داده شده است که خوشبختانه با دریافت به موقع درمان، ضریب هوشی طبیعی در بیماران حفظ شده و افرادی مولد و سالم هستند.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
پرطرفدارترین