خبرهای داغ:

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را با عنوان سال«مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.

      

رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام : ما گفتیم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند، خودشان عجله کردند و زودتر می‌خواهند بروند.

      
همزمان با دومین روز از هفته محیط زیست (۱۶ الی ۲۳ خرداد ماه) کتابخانه های عمومی شهدا و امام خمینی (ره) شهر قزوین و کتابخانه عمومی علامه دهخدا شهر الوند، دارای خانه محیط زیست شدند
کد خبر: ۹۵۱۸۷۹۳
|
۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۹

 

قزوین_ به گزارش بسیج، طی همکاری های مشترک اداره کل کتابخانه های عمومی و اداره کل محیط زیست قزوین، برنامه ریزی های مدونی برای افزایش فعالیت های مشترک انجام شد که در این راستا سه باب از کتابخانه های استان قزوین با حضور فاطمه محمدبیگی مدیرکل کتابخانه های عمومی، سعیده خضیر مدیرکل محیط زیست، ندا امیرلو معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان و جمعی از کارشناسان دو دستگاه و مسئولان کتابخانه های شهدا، امام خمینی(ره) و علامه دهخدا شهر الوند، دارای خانه محیط زیست شدند.

فاطمه محمدبیگی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین در مراسم افتتاح این خانه های محیط زیست ضمن اشاره به اهمیت حفظ و حراست از طبیعت، اظهار داشت: خانه‌های محیط‌زیست بستر اصلی برای مطالبه‌گری، گفت‌وگو و حل مشکلات محیط‌زیستی خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از رویکردهای دولت، مردمی‌سازی مقوله محیط‌ زیست است و با توجه به اینکه باید در فعالیت‌های محیط‌ زیستی مردم رکن اصلی باشند کتابخانه های عمومی به عنوان دانشگاه های مردمی در این زمینه می توانند نقشی تعیین کننده و اثرگذار داشته باشند.

محمدبیگی با بیان اینکه خانه محیط ‌زیست محلی برای کنشگری فعالان زیست‌محیطی و زمینه‌ای برای آموزش، پژوهش و رفع چالش‌های زیست محیطی خواهد بود، اضافه کرد: این خانه‌ها فرصت را برای افراد فراهم می‌کنند تا دغدغه‌های محیط ‌زیست، سلامت و حفظ محیط‌ زیست مبتنی بر معیارها و استانداردهای متعالی را مطرح کنند که راه اندازی خانه های محیط زیست در کتابخانه های عمومی ترکیبی زیبا وموثر در راستای افزایش فرهنگ مطالعه و دانش افزایی در رابطه با طبیعت و زیست بوم را ایجاد می کند.

وی با اشاره به اهمیت محیط زیست، نقش مردم و مدیران استانی و اصل ۵۰ قانون اساسی در این حوزه، اظهار داشت: مردم و به ویژه جوانان دغدغه صیانت و حفاظت از محیط ‌زیست را دارند از این‌ رو تاسیس این خانه‌ها در کتابخانه های عمومی موجب می شود به راهکارهایی برای حل معضلات و مشکلات محیط‌ زیست برسیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین با بیان عدم محدودیت تعداد در ایجاد خانه‌های محیط‌ زیست، عنوان کرد: امیدواریم تا پایان سال جاری تمامی کتابخانه های عمومی استان قزوین را مجهز به خانه محیط زیست کنیم.

سعیده خضیر مدیرکل محیط زیست استان قزوین نیز دراین جلسه ضمن تقدیر از نگاه ارزشمند و حمایتگرانه ی اداره کل کتابخانه های عمومی استان نسبت به مقوله محیط زیست اظهار داشت: دولت‌ها به تنهایی نمی‌توانند در حفظ محیط زیست کشور موفق باشند و مردم بهترین کسانی هستند که می‌توانند از محیط زیست خود حفاظت کنند.

وی یادآور شد: ارتباط معناداری بین کتابخانه‌های عمومی و تشکل‌های محیط زیست وجود دارد و ایجاد خانه‌های محیط‌ زیست در کتابخانه‌ها موجب ارتقای دانش زیست محیطی مردم می شود و این امر می‌تواند میزان مشارکت مردم در مسائل مربوط به این حوزه را افزایش داده و محیط زیستی سالم به ارمغان آورد.

لازم به ذکر است؛ هفته «محیط زیست» سال 1402 با شعار «نهضت ملی کاهش آلودگی‌های پلاستیکی» نام گذاری شده است و در این راستا اولین روز از هفته محیط زیست (۱۶ خرداد) به نام دیپلماسی جهانی- منطقه ای، مدیریت تغییر اقلیم و آب، اجرایی نمودن راهکارهای کاهش گردوغبار، ۱۷ خرداد روز تنوع زیستی و حفاظت از گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض انقراض با مشارکت جوامع محلی، ۱۸ خرداد روز محیط زیست، محیط بان، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، ۱۹ خرداد روز محیط زیست، رسانه، آموزه های دینی، مسئولیت اجتماعی همگانی و خانواده، ۲۰ خرداد روز محیط زیست، صنعت سبز، پسماند و پیشرفت پایدار دانش بنیان، ۲۱ خرداد روز محیط زیست، اقتصاد دریا محور، گردشگری تالاب ها، اشتغال، تسهیل فرآیندها و رشد تولید و ۲۲ خرداد روز محیط زیست، فناوری‌های نوین، سمن‌ها و مشارکت‌های داوطلبانه مردمی نامگذاری شده اند.

 

انتهای پیام/۱۰۱۰

 

 

 

ارسال نظرات
پر بیننده ها
پرطرفدارترین