حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را با عنوان سال«مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.

      

رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام : ما گفتیم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند، خودشان عجله کردند و زودتر می‌خواهند بروند.

      
کد خبر: ۹۵۲۷۴۴۸
|
۲۶ تير ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۷

نوآوری در تفسیر جغرافیایی قرآن کریم

دکتر سیده سمیه خاتمی استادیار دانشگاه حکیم سبزواری، دکترای منابع اسلامی قرآن و نهج البلاغه و دارنده مدرک تخصصی مطالعات زنان و خانواده، فعال در زمینه نوآوری در گفتگو با خبرنگار بسیج گفت:پنجمین اجلاس ملی کرسی‌های نقد و‌ نظریه‌پردازی، مناظره در ۱۱تیر برگزار شد که بنده به عنوان یکی از نواوران موفق معرفی شدم.

شما در بین چند نفر از نو اوران تجلیل شدید؟
در زمینه نوآوری در پنجمین اجلاس ملی کرسی‌های نقد، نظریه‌پردازی و مناظره که در ۱۱ تیر ۱۴۰۲ در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، در آیین اعطای گواهی کامیابی، به نظریه پردازان موفق که با حضور محمد علی زلفی گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری، عبدالحسین خسروپناه دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت الله رشاد رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره در دانشگاه شهید بهشتی برگزار گردید، ۱۴ سرآمد کرسی‌های نظریه‌پردازی و نقد و مناظره معرفی شدند که اینجانب نیز به عنوان یکی از نوآوران موفق در این مراسم مورد تجلیل قرار گرفتم

این نو اوری چگونه تصویب شد؟
این نوآوری پس از برگزاری چند جلسه داوری با حضور اساتید مطرح کشوری از طرف مرکز کرسی‌های نقد و نظریه‌پردازی با رتبه عالی امتیاز بالای نود به تصویب رسید.

این طرح چیست؟ چه هدفی را دنبال می‌کند؟
این طرح به دنبال تاسیس گرایش تفسیر جغرافیایی اماکن قـرآن کریم است. وجود بیش از صد مکان در قرآن موجب شکل‌گیری ایده گرایش «تفسیر جغرافیایی قرآن» کریم گردیده؛ چرا که در پس پرده هر کدام از این مکان‌ها اسراری نهفته که امروزه با پیشرفت علم جغرافیا و ارتباط با علم باستان شناسی بهتر می‌توان به آن‌ها دست یافت.

نحوه تحقیق به چه صورت است؟
توجه به اماکن و کتاب مقدس سال‌هاست انگیزه تحقیق بسیاری از مسیحیان و یهودیان گردیده این در حالی است که کاملترین سخن در این مکان‌ها در «قرآن» یافت می‌شود؛ و کاوش در هر کدام از این مکان‌هاو انطباق اطلاعات بدست آمده با قرآن کریم، تبیین بسیار بهتری از حقانیت قرآن کریم را در جهان ایجاد می‌نماید؛ همچنین بررسی جغرافیایی این مکان‌ها، موجب باز شدن ابهام بسیاری از آیات قرآن کریم در میان مفسران که در طول تاریخ و هم اکنون وجود دارد، می‌گردد و خود به نوعی موجبات اعجاز علمی قرآن را روشن‌تر می‌نماید.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
پرطرفدارترین