خبرهای داغ:
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس:

آگاهی‌بخشی بدون حب و بغض در قالب صداقت و امانت‌داری، رسالت اصلی خبرنگاران است

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس، خبرنگاران را شجاع، کنش‌گر و ماجراجو تعریف کرد که همه توان خود را برای کسب خبر در راستای رسالت آگاهی‌بخشی بدون حب و بغض در قالب صداقت و امانت‌داری به کار می‌گیرند.
کد خبر: ۹۵۳۲۵۳۴
|
۱۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۸

به گزارش خبرنگار بسیج از شیراز، وحید اباذر فرد در جمع خبرنگاران ضمن تبریک هفته بزرگداشت مقام خبرنگار اظهار داشت: هرگاه بحث خبر پیش می‌آید، مقاربت با آگاهی و دانایی به ذهن متبادر می‌شود.

وی خبرنگاران را شجاع، کنش‌گر و ماجراجو تعریف کرد که همه توان خود را برای کسب خبر در راستای رسالت آگاهی‌بخشی بدون حب و بغض در قالب صداقت و امانت‌داری به کار می‌گیرد.

اباذر فرد تصریح کرد: کانون سردفتران و دفتریاران به عنوان یکی از اعضای جامعه حقوقی کشور، سپاسگذار و قدردان تمام سختی‌ها، رنج‌ها، تهدید‌ها و مرارت‌های که خبرنگاران در جهت آگاهی‌بخشی به جامعه متحمل می‌شوند، هستند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس در ادامه با یادآوری اینکه تاکنون در فارس 505 دفتر اسناد رسمی در فارس مجوز تاسیس دریافت کرده‌اند، گفت: 449 دفتر در حال حاضر فعال و 56 دفتر هم تحت کفالت قرار دارند، همچنین تنظیم‌ و ثبت اسناد رسمی، از عمده فعالیت‌های دفاتر اسناد رسمی که تنظیم‌ و ثبت معاملات حقوقی اشخاص از وظایف ذاتی این دفاتر است که روابط حقوقی اشخاص را در قالب یک سند حقوقی رسمی به ثبت می‌رسانند.

وی با تاکید بر اینکه هر‌عمل حقوقی غیر از ازدواج و طلاق، در حیطه فعالیت دفاتر اسناد رسمی است، گفت: این دفاتر نسبت به اسناد ثبتی، خود اجراییه صادر می‌کند.

به گفته اباذر فرد، مشاوره ثبتی به افراد مختلف، از دیگر فعالیت‌های دفاتر اسناد رسمی است؛ چرا که علاوه بر دانش علمی، تجربه و دانش عملی لازم را برای ارائه مشاوره تخصصی ثبتی به صورت رایگان را دارند.

وی تصریح کرد: سردفتران هرروزه با مشاوره، اختلافات میان اشخاص را حل و فصل می‌کنند و این اتفاقات هرروزه در این دفاتر یه صورت رایگان انجام می‌شود که باعث کاهش مراجعه به دادسرا و دادگاه می‌شود.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس با اشاره به اینکه  ثبت اسناد تا سال 1392 به صورت سنتی انجام می‌شد، ادامه داد: از آن سال تاکنون با سامانه ثبت الکترونیک، کاملا به‌روز شده است، اگرچه این سامانه در ابتدا مشکلاتی داشت، اما مرتب نرم‌افزار‌های مربوط به این سامانه در حال به‌روز‌رسانی هستند.

اباذر فرد با اشاره به وضعیت رکودی که این روز‌ها بر بازار حاکم است و اینکه ثبت اسناد خودرو هم از این دفاتر گرفته شده، تصریح کرد: در دفاتر اسناد این روز‌ها هزینه‌ها با درآمد هم اندازه است که بعضاً درآمد دفتریاران کمتر از حقوق اداره کار است.

وی، تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار را یکی از اشتباهات بزرگ عنوان کرد و افزود: دولت به جای ایجاد اشتغال با تکیه بر تولید، بر خدمات حقوقی تاکید کرد، در حالیکه کار سردفتری یک کار حاکمیتی است، و در مورد وکلا هم وضعیت به همین منوال است. 

رییس کانون سردفتران و دفتریاران فارس با تاکید بر اینکه این قانون، تیشه به ریشه مشاغل حقوقی است، گفت: حداقل نیمی از دفاتر اسناد رسمی در تامین هزینه‌های خود مانده‌اند.

وی با بیان اینکه این قانون دردی از جامعه دوا نکرده و اشتغالی کاذب به وجود می‌آورد، ادامه داد: امیدوارم جوانانی که آزمون سردفتری می‌دهند، بدون تحقیق و بررسی وارد این حوزه نشوند تا در سراب فریبنده این قانون گرفتار نشوند. 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس با ابراز امیدواری از اینکه مجلس هرچه زودتر فکری به حال این قانون بکنند، افزود: امروزه تثبیت و ارتقای اسناد رسمی در مقابل اسناد عادی، یک ضرورت انکارناپذیر است؛ چرا که سند رسمی قابل انکار و تردید نیست و تنظیم‌کننده روابط حقوقی و پیشگیری کننده از مشکلات حقوقی است که شفافیت در معاملات و مشخص شدن میزان دارایی و اموال اشخاص به دنبال دارد. 

اباذر فرد با اشاره به معایب سند عادی، پرونده‌سازی با اسناد عادی و زمین‌خواری را از عمده‌ترین مشکلات دستگاه قضا دانست و ادامه داد: در قانون ثبت مصوب 1310 موادی داریم که ثبت معاملات مربوط به اموال غیرمنقول را الزامی دانسته است، اما این قانون متأسفانه اجرا نشد تا اینکه در سال‌های اخیر زمزمه تصویب قانونی به نام الزام به ثبت اینگونه موارد بوجود آمد که در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح بود تا اینکه مقام معظم رهبری فرمان سال اعتبار از اسناد عادی را صادر کردند. 

وی، خیلی از فساد‌ها را از همین دریچه دانست و تاکید کرد: فرمان مقام معظم رهبری نشان از تیزبین و درک ایشان از اسناد رسمی دارد.

اباذر فرد با اشاره به اینکه هر سندی که توسط یک مرجع صلاحیت دار صادر شود، سند رسمی است، افزود: عده‌ای به دنبال تحریف این مصوبه مجلس هستند و این امر با وارد کردن تبصره‌هایی که به مشاورین املاک در سامانه ثبت اختیار داده می‌شود، واضح است. 

به گفته وی، اموال غیرمنقول، چون عمده دارایی اشخاص است باید از راه قانونی ثبت شوند.

به گفته اباذر فرد سامانه‌های ثبت اسناد و املاک هم‌اکنون در کنار نیرو‌های مختصص، تنها مرجعی هستند که می‌توانند به صورت ایمن کار ثبت اسناد غیرمنقول را انجام دهند. 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس یکی از لوازم کامل قانون ضرورت ثبت اسناد رسمی، قانون حدنگاری دانست و ابراز امیدواری کرد به زودی شاهد اتمام حدنگاری در املاک کشاورزی هم باشیم. 

انتهای پیام/

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار