خبرهای داغ:
امیرعبداللهیان در نشست کشورهای عضو مجمع تمدن‌های کهن مطرح کرد؛
وزیر امور خارجه در نشست کشورهای عضو مجمع تمدن‌های کهن اقدامات رژیم اسرائیل در محو آثار فرهنگی و تمدنی اسلامی در قدس شریف و غزه را محکوم و تاکید کرد: انتظار می‌رود کشور‌های دارای تمدن کهن ضمن محکوم کردن این جنایات، از تمام ظرفیت‌های خود برای توقف این وضعیت و محاکمه جنایتکاران جنگی در یک دادگاه بین المللی استفاده کنند.
کد خبر: ۹۵۶۴۷۸۵
|
۳۰ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۵

به گزارش خبرگزاری بسیچ، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان روز پنجشنبه (۳۰ آذر) در هفتمین نشست کشور‌های عضو مجمع تمدن‌های کهن با تاکید بر اینکه ابتکار ایجاد مجمع تمدن‌های کهن اقدامی برای ایجاد جهانی فرهنگی‌تر و صلح آمیزتر بوده، همکاری بین تمدنی را یک عنصر قدرت نرم کشور‌های عضو برشمرد که می‌توان از آن برای معرفی گفتمانی جدید در عرصه جهانی و کمک به حل معضلات مشترک بشری استفاده کرد.

وزیر امور خارجه یکی از ماموریت‌های تمدن‌های کهن را مقابله با گفتمان برتری جویی، استیلا، انحصارگرایی و نژادپرستی برشمرد و تاکید کرد که جهان امروز همچنان از آثار گفتمان سلطه طلبی و خشونت، استفاده ابزاری از اصول و هنجار‌های بین‌المللی و استاندارد‌های دوگانه رنج می‌برد.

امیرعبداللهیان در ادامه، وضعیت غزه را غم انگیز توصیف کرد و با اشاره به تاریخ بیش از ۷ دهه اشغالگری که یک تاریخ زنده و همچنان در جریان است و جنایات رژیم جعلی اسراییل، سکوت تاییدآمیز برخی مدعیان جهان قاعده محور و مدعی حقوق بشر را شدیدا مورد انتقاد قرار داد.

وی اقدامات رژیم صهیونیستی در کشتار بیش از ۲۰ هزار نفر از مردم غزه و آواره کردن آن‌ها و اقدامات رژیم اسرائیل در محو آثار فرهنگی و تمدنی اسلامی در قدس شریف و غزه را محکوم و تاکید کرد: انتظار می‌رود کشور‌های دارای تمدن کهن ضمن محکوم کردن این جنایات، از تمام ظرفیت‌های خود برای توقف این وضعیت و محاکمه جنایتکاران جنگی در یک دادگاه بین المللی استفاده کنند.

وزیر امور خارجه در ادامه، با محکوم کردن توهین به کتب آسمانی و قرآن کریم، تاکید کرد انتظار می‌رود دولت‌های مسئول با جرم انگاری و پیگرد عاملان این اقدامات، نقش خود را در حفظ تعامل و تفاهم تمدنی، فرهنگی و دینی میان ملت‌ها ایفا کند.

مجمع تمدن‌های کهن مرکب از ۱۰ کشور جمهوری اسلامی ایران، ارمنستان، ایتالیا، بولیوی، پرو، چین، عراق، مصر، مکزیک و یونان، از سال ۲۰۱۷ تشکیل شده و جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۳ ریاست دوره‌ای و میزبانی این مجمع را بر عهده داشت.

هفتمین نشست کشور‌های عضو مجمع تمدن‌های کهن، روز پنج شنبه ۳۰ آذر با حضور امیرعبداللهیان و به ریاست کشورمان در تهران برگزار شد.

گفتنی است در این نشست، مقامات و نمایندگان ۱۰ کشور عضو مجمع تمدن‌های کهن حضور داشتند.

ارسال نظرات
پر بیننده ها