مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان خبر داد؛

صدور ۲۰۳ هزار هکتار سند کشاورزی در استان کرمان

فرمانده قرارگاه جهادی حدنگاری شهید سلیمانی ابراز کرد: پس از تعیین تکلیف صدور اسناد مالکیت اراضی ملی، حدنگاری اراضی کشاورزی در دستور کار قرار گرفته است و تحقق ۲۷ درصدی حدنگاری در این حوزه را شاهد هستیم.
کد خبر: ۹۵۷۰۷۷۵
|
۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۴

به گزارش خبرگزاری بسیج از کرمان، جلسه حفظ حقوق بیت‌المال شهرستان بافت با حضور مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان، رئیس حوزه قضایی، دادستان و روسای ادارات متولی حوزه زمین و مسکن این شهرستان برگزار و وضعیت حدنگاری این شهرستان در حوزه‌های مختلف مورد پایش قرار گرفت.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان با اشاره به اینکه بی‌هویتی اراضی و املاک به ابرچالش دستگاه قضایی تبدیل شده، اظهار داشت: رهبر انقلاب بر اتمام حدنگاری و صدور اسناد مالکیت متر به متر پهنه‌های سرزمینی تاکید نموده و معاملات اموال غیرمنقول بوسیله قولنامه‌های عادی را منشأ فسادهای عظیم عنوان کرده اند.

او اضافه کرد: با وجود اینکه تبصره ماده ۳ و ماده ۹ قانون جامع حدنگار مصوب ۱۳۹۳، دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرده ظرف مدت دو سال اطلاعات توصیفی و مستندات مالکیت خود را جهت دریافت سند به سازمان ثبت اسناد و املاک اعلام کنند، اقدام قابل قبولی در این زمینه صورت نگرفته است.

عضو شورای قضایی استان کرمان خاطرنشان کرد: عمده‌ترین مالک عرصه‌های کشور، دولت است که با تعیین تکلیف مالکیت و صدور اسناد حدنگار دولت، مشکلات مردم بسیار کاهش می‌یابد که البته ۹۹/۶ درصد اراضی منابع طبیعی سنددار شده ولی در زمینه املاک سایر دستگاه‌های دولتی، نیاز به همکاری بیشتر از سوی نهادهای ذی‌ربط است.

او اضافه کرد: پس از املاک و اراضی ملی و دولتی، اراضی کشاورزی و باغ‌ها بیشترین سطح اراضی کشور را دربر می‌گیرد که در سال جاری اقدامات ویژه‌ای در زمینه شناسنامه‌دار کردن این اراضی صورت گرفته و تا کنون در استان کرمان ۲۰۳ هزار هکتار سند زراعی صادر شده است.

هاشمی تصریح کرد: صدور اسناد مالکیت حدنگار بستر ارائه خدمات الکترونیک را فراهم می‌کند و در حال حاضر کلیه استعلامات مربوط به املاک دارای سند حدنگار (تک‌برگ) به صورت آنی و بوسیله هوش مصنوعی پاسخ داده می‌شود.

ارسال نظرات
آخرین اخبار