وزیر کشور:

روابط ایران و پاکستان بسیار خوب و نزدیک است/بندر چابهار یک نقطه مهم و راهبردی در کشور است

روابط ایران و پاکستان بسیار خوب و نزدیک است/بندر چابهار یک نقطه مهم و راهبردی در کشور است
وزیر کشور گفت: مرزهای ایران و پاکستان صلح و دوستی بوده و خواهد بود و روابط بین ۲ کشور بسیار خوب و نزدیک است.
کد خبر: ۹۵۷۱۰۹۲
|
۲۷ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۵

به گزارش خبرنگار بسیج از چابهار، احمد وحیدی در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه بین‌المللی صادرات به پاکستان در شهر بندری چابهار بیان کرد: برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صادرات به پاکستان و همایش‌ها و اقداماتی این‌گونه می‌تواند پایه‌های خوبی برای توسعه روابط بین کشورها باشد که این نمایشگاه نیز بستر توسعه روابط را فراهم می‌کند.

 

 وی با دعوت از هم‌وطنان، شرکت‌ها، بازرگانان و تجار برای شناخت ظرفیت‌های کشورهای همسایه تأکید و بیان کرد: از کشورهای همسایه نیز می‌خواهم که ظرفیت‌های ایران به‌ویژه مناطق آزاد تجاری و ویژه را به‌خوبی بشناسند؛ در آن صورت شاهد ساخت منطقه با نگاه اقتصادی خواهیم بود.

 

 وزیر کشور با بیان اینکه کسانی که منافع ملت‌های منطقه را نمی‌خواهند به دنبال آن هستند تا ارتباطات نباشد و تعاملات اقتصادی بین کشورهای همسایه شکل نگیرد، تصریح کرد: اگر منطقه خودمان را دوست داریم و منطقه را سزاوار این می‌دانیم که نقش بزرگ‌تری در این منطقه و مناطق دیگر ایفا کند؛ شرط تحقق این هدف آن است که کشورهای منطقه با هم متحد و یکی باشند و روابط اقتصادی خود را گسترش دهند.

 

 روابط خوبی بین ایران، پاکستان، افغانستان و عمان وجود دارد

 

 وی با تأکید بر اینکه اینجا آمده‌ایم تا در خصوص تعاملات اقتصادی و تجاری ایران و پاکستان حرف بزنیم، خاطرنشان کرد: روابط اقتصادی بین کشورها در یک بُعد جنبه اقتصادی دارد، اما از جنبه‌های دیگر پیوندهای راهبُردی، فرهنگی و تاریخی کشورها را شامل می‌شود و دوستی عمیق بین کشورها ایجاد می‌کند.

 

 وحیدی با بیان اینکه روابط خوب و تاریخی و تمدنی بین ایران، افغانستان، پاکستان و عمان وجود داشته و آن را تقویت می‌کنیم، افزود: لازمه سیاست همسایگی ایران که سیاست محکمی است و رئیس‌جمهور نیز به آن تأکید دارد؛ نگهداری و تقویت روابط بین کشورهاست که این روابط می‌تواند به نفع همه ملت‌های منطقه باشد.

 

 وی با بیان اینکه برای توسعه روابط اولین گام شناخت ظرفیت‌های متقابل کشورهاست، عنوان کرد: باید اعتراف کنم که احتمالاً ما ظرفیت‌های یکدیگر را به‌خوبی نمی‌شناسیم؛ درحالی‌که ترجیح ما ایست که اگر قرار است وارداتی به ایران صورت گیرد، هر چه شدنی‌تر باشد از سمت کشورهای همسایه باشد و گمان می‌کنم که این تقاضا در کشورهای همسایه هم وجود داشته باشد که واردات را از ایران به راه‌های دور ترجیح می‌دهند.

 

 وزیر کشور با بیان اینکه روابط ما با پاکستان یک روابط تاریخی و بسیار حسنه است و از یک قرابت فرهنگی خوبی برخوردار هست، گفت: بنابراین هر آن چیزی که در پاکستان موردنیاز ما باشد؛ در اولویت ماست که از این کشور اقدام به واردات کنیم. امیدواریم که قدم‌های خوبی در توسعه روابط دوجانبه و حتی چندجانبه بین دو کشور برداشته شود.

 

 بندر چابهار یک نقطه مهم و راهبردی در کشور است

وحیدی همچنین در حاشیه سفر به شهرستان چابهار و حضور در بندر شهید بهشتی با اشاره به اینکه بندر چابهار یک بندر اقیانوسی و یک نقطه مهم و راهبردی در کشور است و طرح‌های مهمی برای توسعه این بندر وجود دارد، افزود: برای استفاده از ظرفیت این بندر با تلاش کشتیرانی و پایانه‌های حمل‌ونقل رشد خوبی در بخش تخلیه، بارگیری و واردات و ترانزیت در این بندر صورت‌گرفته است.

 

 وی ادامه داد: این بندر می‌تواند با سه بندر دیگر در امارات، هند و چین تبادل کالا داشته باشد و کالاها به این بندر وارد شود و سپس به بنادر داخلی ارسال شود.

 

 وزیر کشور تصریح کرد: اقدامات خوبی برای توسعه بندر چابهار انجام شده و در حال حاضر این بندر ظرفیت خوبی دارد؛ اما باز هم باید اقداماتی برای رسیدن به ظرفیت واقعی صورت گیرد.

 

وحیدی گفت: همچنین اقدامات زیادی در پس‌کرانه باید صورت گیرد تا بتوانیم از ظرفیت واقعی این بندر استفاده کنیم.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار