مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات ایلام با بیان اینکه ضریب نفوذ اینترنت در این استان ۹۹ درصد کل جمعیت ایلام است، گفت: در حال حاضر ۳۳۴ روستای استان ایلام به اینترنت پرسرعت متصل است.
کد خبر: ۹۵۷۱۵۲۴
|
۲۹ دی ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۶

به گزارش خبرگزاری بسیج، علی کریمی شامگاه پنجشنبه در نشست خبری کارگروه مجازی کار، کرامت و پاسخگویی، اظهار کرد: در دولت قبل برای روستاهای استان ایلام در فاز اول ۱۸۵ کیلومتر فیبر نوری آغاز شده بود که از این میزان ۱۰۰ کیلومتر در دولت سیزدهم به بهره‌برداری رسیده و در فاز دوم نیز ایجاد ۴۱۷ کیلومتر فیبر نوری پیش‌بینی‌شده است.

 

 مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات ایلام با تأکید بر اینکه توسعه شبکه فیبر نوری نقش مهمی در راستای افزایش سطح کیفی خدمات ارتباطی و اینترنتی در سطح روستاهای استان ایلام دارد، افزود: در حال حاضر ۸۸ درصد روستاهای استان دارای اینترنت پرسرعت متصل است، همچنین ۹۷ درصد روستاهای استان دارای اینترنت هستند که با اتصال ۳۰ روستای دیگر تا پایان سال جاری این میزان به ۱۰۰ درصد افزایش خواهد یافت.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ایلام با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۳۴ روستای استان به اینترنت پرسرعت متصل هستند، ابراز کرد: از ۲۲۰ روستای زیر ۲۰ خانوار جمعیت استان در حال حاضر ۱۸۹ روستا دارای اینترنت بوده و امید است در سال آینده بخش عمده‌ای از روستاهای استان به اینترنت متصل شوند.

 

 کریمی با اشاره به اینکه ضریب نفوذ شبکه اینترنت تلفن همراه در استان ۹۹ درصد جمعیت کل استان است، یادآور شد: تا قبل از دولت سیزدهم ۷۱ روستا در استان به شبکه ارتباطی اینترنت پرسرعت متصل شده بود که در همین ۲ سال، ۹۲ روستای دیگر با اجرای ۵۵ پروژه در استان به شبکه ارتباطی اینترنت متصل شده و امید است همین روند کار شده و آخرین روستاهای استان نیز به اینترنت متصل شوند.

 

 مدیرکل فناوری و اطلاعات استان ایلام با اشاره به اینکه فیبر نوری به افزایش سطح کیفی ارتباطی کمک خواهد کرد، ادامه داد: میزان ۵۰۰ کیلومتر فیبر نوری در مناطق شهری شامل ۱۷۰ کیلومتر فیبر نوری زمینی و ۳۳۰ کیلومتر فیبر نوری هوایی انجام شده است.

 وی با اشاره به اینکه سهم شهر ایلام در حوزه فیبر نوری ۱۷۰ کیلومتر و سهم شهر مهران ۴۴ کیلومتر است، خاطرنشان کرد: برای ارتباط تعداد ۲۵ شهر دیگر استان لینک انتقال بین‌شهری به طول ۷۰۰ کیلومتر نیز در دستور کار قرار دارد.

 

 کریمی با بیان اینکه برای اتصال شهر مهران به پروژه فیبر نوری در حوزه کسب‌وکارها و منازل ۲۴ کیلومتر فیبر نوری زمینی و ۲۰ کیلومتر فیبر نوری هوایی اجرا شده است، افزود: مطابق هدف‌گذاری وزارت ارتباطات مقرر شده تا پایان سال جاری تمامی منازل و کسب‌وکارهای شهری استان به بستر فیبر نوری دسترسی داشته باشند.

 

 وی تصریح کرد: در راستای تسهیل در ارتباط زائران اربعین حسینی در همایش بزرگ اربعین تعداد ۱۵ سایت جدید متشکل از هشت سایت همراه اول و هفت سایت ایرانسل به مجموعه شبکه‌ای تلفن همراه اضافه شده است.

 

 وی با اشاره به اینکه در استان ایلام برای ایجاد شهر هوشمند وجود دارد، گفت: در یک شهر هوشمند از طریق انواع سنسورها و روش‌های الکترونیکی برای مدیریت کارآمد منابع استفاده می‌شود که این ظرفیت در استان وجود دارد.

 

 مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ایلام یادآور شد: در حال حاضر شرکت ارتباطات زیرساخت ۱۹۰۰ کیلومتر فیبر نوری، شرکت مخابرات ۱۰۴۰ کیلومتر و شرکت‌های وب ۵۰۰ کیلومتر فیبر نوری در استان ایجاد کرده است.

 

 کریمی با اشاره به اینکه پروژه‌های ارتباطی روستایی در بحث زیرساخت‌های اینترنت با همکاری شرکت مخابرات انجام می‌شود، افزود: بر اساس قانون ششم توسعه باید ۸۰ درصد روستاهای استان به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند که امید می‌رود تا پایان سال این میزان در استان به ۹۹ درصد برسد.

 

 وی با بیان اینکه در سال گذشته ۱۹ طرح در حوزه کسب‌وکارهای مرتبط با ارتباطات و فناوری اطلاعات ۱۴۷ میلیارد ریال و در سال جاری تا کنون ۱۷ طرح با اعتباری بالغ بر ۱۳۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات تبصره ۱۸ مورد حمایت قرار گرفته که منجر به ایجاد ۱۰۰ اشتغال واقعی در این حوزه برای فارغ‌التحصیلان حوزه آی. تی شده است.

ارسال نظرات