خبرهای داغ:
متخصصان صنعت آب و فاضلاب یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، موفق به طراحی و ساخت «دستگاه احیاکننده چاه‌های فرسوده» با فناوری شوک‌ نیتروژنی شدند.
کد خبر: ۹۵۷۹۳۲۷
|
۲۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۳

به گزارش خبرگزاری بسیج، مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت آب مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، درخصوص مشخصات و کارکرد دستگاه «احیاکننده چاه‌های آب» گفت: دستگاه احیاکننده چاه‌های قدیمی، راهی برای افزایش ظرفیت بازدهی چاه و حفظ منابع آب است. به این ترتیب که اکثر زمین‌داران و کشاورزان عموماً، بعد از فرسوده‌شدن یک چاه به جای تعمیر و احیای آن تصمیم به احداث یک چاه جدید می‌گیرند.

وی در همین راستا ادامه داد: درصورتی که با استفاده از دستگاه احیای چاه، دیگری نیازی به احداث چاه جدید نیست؛ چراکه حفاری یک چاه جدید چیزی حدود ۱۰ برابر قیمت خرید همین دستگاه هزینه‌بردار است.

دستگاه احیاکننده چاه‌های فرسوده ساخته شد

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان درخصوص نحوه عملکرد این دستگاه در چاه و فناوری به‌کار رفته در آن، توضیح داد: این دستگاه شوک‌های نیتروژن بسیار پُرقدرت را در فواصل زمانی معین و مهندسی‌شده در چاه، ایجاد می‌کند.

این شوک‌های نیتروژنی توانایی از بین‌بردن رسوبات دیواره‌ها، جدار‌ها و مشبک‌های چاه را دارد. بعد از رفع رسوبات دیواره‌های چاه، جریان آب به‌راحتی داخل چاه حرکت می‌کند.

در کشور‌های آمریکا و اتریش نمونه‌های مشابه با این دستگاه تولید می‌شود. درواقع متخصصان کشور ما با دانش فنی داخلی این دستگاه را بومی‌سازی کرده‌اند.


یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این دستگاه کاربرد آن برای صنعت پتروشیمی و چاه‌های نفت است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
پر بیننده ها