معرفی مناطق گردشگری تنگستان:

آبگرم اهرم را بیشتر بشناسیم

چشمه آب گرم اهرم در شهر اهرم در ۶۰ کیلومتری شهر بوشهر قرار دارد. مظهر چشمه از شکاف سنگ‌های رسوبی مارنی و گچی از زمین خارج می‌شود و آب آن در ردیف‌ آب‌هایی با بارهای منفی و مثبت مختلف و گرم است.
کد خبر: ۹۵۷۹۸۷۸
|
۲۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۶

به گزارش خبرگزاری بسیج از تنگستان ،چشمه آب گرم اهرم در شهر اهرم در ۶۰ کیلومتری شهر بوشهر قرار دارد. مظهر چشمه از شکاف سنگ‌های رسوبی مارنی و گچی از زمین خارج می‌شود و آب آن در ردیف‌ آب‌هایی با بارهای منفی و مثبت مختلف و گرم است.

این چشمه دو استخر زنانه و مردانه دارد و آب گرم توسط یک کانال از سرچشمه به استخرها هدایت می‌شود.

چشمه آب گرم اهرم به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر هست و همه ساله مسافران بسیاری از اقسا نقاط کشور به دیدن این جاذبه تفریحی میان. گفتنی است که در سال ۱۳۸۶، چشمه آبگرم اهرم تنگستان به عنوان دهکده نمونه آب درمانی در ایران انتخاب شد.

آشنایی با چشمه آب گرم اهرم

استان بوشهر علاوه بر ساحل نهصد کیلومتری خلیج فارس، از ظرفیت‌ های بالایی در حوزه‌ های گوناگون گردشگری از جمله آثار تاریخی، بازار تجاری و ملوانی و طبیعت سرسبز و زیبا برخوردار است که این امر سبب شده تا مسافران خاطرات خوشی از این استان با خود به همراه ببرند.

در میان دیدنی ‌های استان بوشهر چشمه‌ های آبگرم از شهرت دیرینه ‌ای برخوردار است و این موضوع باعث حضور هر چه بیشتر گردشگران در استان بوشهر است.

این استان به علت هم جوار بودن با کوههای زاگرس و خلیج فارس از طبیعتی منحصر بفرد و ارزشمند برخوردار است که همین امر باعث شده چشمه های جوشان آن نیز از انواع املاح معدنی غنی باشند.

بطور کل آب ‌های معدنی این استان شامل آب ‌های کلردار، گوگردی و کلر و سولفاته است که هر کدام دارای خواص درمانی متفاوت و متنوعی هستند.

استان بوشهر دارای هفت منطقه چشمه آبگرم معدنی است که در این میان چشمه آبگرم اهرم بعنوان پنجمین چشمه برتر ایران اهمیت ویژه ای دارد.

چشمه آب گرم اهرم که ساختمان جدید آن در سال ۱۳۸۰ توسط شهرداری در محل کنونی آن احداث شد، در سال ۱۳۸۶ از بین ۴۰۰ چشمه معدنی کشور، در جمع پنج چشمه برتر ایران قرار گرفت و عنوان دهکده نمونه آب درمانی را از آن خود کرد.

طبیعت بکر این چشمه منحصر ‌به ‌فرد، بسیار آرامش بخش است و زیبایی آن را مضاعف کرده است. مسیر منتهی به آبگرم به دلیل اینکه دارای زیبایی خاصی است، به عنوان مسیر پیاده‌ روی نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد و شب‌ ها نیز برای تفریح و گردش شور و نشاط خاصی دارد.

در ضمن یک بیمارستان نیز در این مسیر وجود دارد.

چشمه آب گرم اهرم که میانگین دمای آب آن بین ۳۵ تا ۴۰ درجه سانتیگراد است، خاصیت درمانی فوق ‌العاده زیادی دارد و هر سال در ایام نوروز تعداد زیادی گردشگر از اقصی نقاط کشور به این منطقه سفر می کنند تا از آب این چشمه بهره مند شوند.

این چشمه که از دل رشته ‌کوه های زاگرس و از میان سنگ ‌های رسوبی مارنی و گچی، به سطح زمین راه یافته است، دارای دو استخر و ۱۰ حمام است.

آب استخرها هر ۲۴ ساعت یک بار به طور کامل تخلیه می گردد و با کانال به سمت نخلستان ‌ها هدایت می ‌شود. این چشمه دو استخر زنانه و مردانه دارد.

در سال‌ های اخیر به این چشمه آب گرم و فضای اطراف آن توجه ویژه ‌ای شده که باعث افزایش تعداد بازدید کنندگان شده است. بازار هفتگی این چشمه آب گرم که هر پنجشنبه برگزار می‌ شود، نیز می ‌تواند برای برخی از گردشگران جذاب باشد.

به‌طور کلی آب سرشار از املاح معدنی چشمه‌های آب‌گرم، برای درمان بیماری‌های پوستی (مانند جوش و دمل و بیماری پیسی) و تنفسی، تسکین اعصاب و درد مفاصل، بیماری‌هایی مفصلی مانند دیسک کمر، نقرس، سیاتیک و آرتروز و سایر مشکلات جسمی مانند کوفتگی ماهیچه، خشکی و سفتی عضلات، تورم موضعی و همچنین درد کلیه مناسب است.

در ضمن آب این چشمه می‌تواند به درمان بیماری‌های عفونی، انواع خاصی از زخم‌ها و حتی بیماری‌های خطرناکی نظیر جزام، نیز کمک زیادی کند.

چشمه آب‌گرم اهرم در استان بوشهر، اهرم، خیابان آب گرم قرار دارد. البته برای رسیدن به سرچشمه اصلی باید یک مسیر خاکی دو کیلومتری را طی کنید.

فاصله چشمه آب‌گرم اهرم تا بوشهر : ۶۰ کیلومتر

فاصله چشمه آب‌گرم اهرم تا خورموج: ۳۸ کیلومتر

فاصله چشمه آب‌گرم اهرم تا برازجان: ۴۸ کیلومتر

انتهای پیام/

ارسال نظرات