خبرهای داغ:
تبریز-عملیات رمضان از بامداد 22 تیر ماه 1361 با رمز مبارک یا مهدی(عج) ادرکنی در منطقه غرب خرمشهر و شرق بصره به اجرا در آمد.
کد خبر: ۹۵۸۷۲۷۲
|
۰۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۱

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، عملیلت رمضان نخستین تلاش در تعقیب متجاوز بود که با اعزام گردان های مختلف از جمله نیروی پیاده زرهی سپاه و ارتش، گردان شهید مدنی و .. در قالب چهار قرارگاه سازماندهی شد.

عملیات رمضان با اندیشه ای طراحی شد که با حضور قوای نظامی ایران در پشت رود های دجله و اروند  در ادامه عملیلت های فتح المبین و بیت المقدس، عملا از نظر سیاسی و نظامی موقعیت مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران فراهم آید و دشمن بعثی به ناچار شرایط ایران را برای صلح بپذیرد.

در این راستا عبور از مرز و ورود به خاک دشمن نیاز به تبیین استراتژی جدیدی داشت، استراژی جدید نیز منابع و روش های تازه ای را می خواست، عملیات رمضان با مقدرات و و روش های گذشته طراحی شده بود؛ هدف از عملیات رمضان آزاد شدن منطقه بود.

منطقه عملیاتی رمضان، زمین مثلث شکلی بود که از شمال به کوشک و طلائیه و از غرب به رود خانه اروند و از شرق به خط مرزی شمالی جنوبی از کوشک تا جبهه جنوب محدود می شد و برای ایران و دشمن بعثی اهمیت استراتژیک داشت، یکی از قرارگاها برای اجرای مرحله دوم عملیات رمضان تغییراتی در مانور منطقه عملیاتی و سازمان رزم نیروها به وجود آورد.

در مرحله نخست عبور از پل اول کانال ماهی و نفوذ به عمق خاک عراق، هدف بود اما در مرحله دم گسترش سر پل بدست آمده از مرحله نخست تا کانال ماهی به منزله هدف اصلی در نظر گرفته شد.

مرحله  سوم عملیات روز 30 تیرماه 1361 در حالی آغاز شد که نسبت به چند روز پیش تغییراتی چون انتقال نیروهای زبده دشمن از غرب به منطقه عملیاتی  و ... رخ داده بود، در این مرحله طبق طرح قرارگاهی به عنوان تلاش اصلی و قرارگاه دیگر به عنوان پشتیبانی اجرای عملیات را برعهده گرفتند.

در عملیلت رمضان با ادامه دادن مراحل 4 و 5 رزمندگان توانستند لشکرهای بعثی عراق را کاملا منهدم کنند و با عنایت خداوند پیروز شوند.

ارسال نظرات
پر بیننده ها