آیت الله کیوانی:

سیره شهدا چیزی جز عصمت از گناه نیست

منتخب مردم استان چهارمحال و بختیاری در مجلس خبرگان رهبری گفت: مقام ولایت جایی است که تجلی اسماء و صفات الهی اتفاق می افتد و انسان به فتح مبین رسیده ، یعنی تنها خدا را می بیند.
کد خبر: ۹۵۹۰۷۸۳
|
۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۲

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از استان چهارمحال و بختیاری؛ آیین وداع و اختتامیه برنامه های قرآنی ویژه ماه مبارک رمضان در سپاه حضرت قمربنی هاشم علیه السلام برگزار شد.

در این مراسم که تلاوت کلام الله مجید، قرائت دعای وداع همراه بود، آیت الله کیوانی منتخب مردم استان چهارمحال و بختیاری در مجلس خبرگان رهبری به ایراد سخن پرداخت.

آیت الله کیوانی با تبریک فرارسیدن عید سعید فطر، به تبیین تفسیر عرفانی امام خمینی«ره» از آیه دوم سوره فتح «لِیَغْفِرَ لَکَ اللَّهُ ما تَقَدَّمَ مِنْ  ذَنْبِکَ وَ ما تَأَخَّرَ » پرداخت.

وی افزود: اینکه خداوند متعال فرموده اند:« ای پیامبر قرآن را نازل کردیم تا خداوند از گناه گذشته و آینده تو درگذرد». حضرت امام خمینی (ره) در کتاب شرح چهل حدیث (اربعین حدیث) ذیل حدیث21 تأویل های گوناگون این آیه را مطرح کرده اند.

آیت الله کیوانی در تشریح این مطلب که قائل به عصمت انبیاء وائمه هستیم، ادامه داد: گناهان سه مرحله دارند که گناه شرعی فقط در مرحله اول گناه محسوب می شود و منظور از گناه در وادی بالاتر چیز دیگری است.

منتخب مردم استان چهارمحال و بختیاری در مجلس خبرگان رهبری افزود: انسان باید از سرمرحله بگذرد تا به توحید برسد و قرب الهی دست یابد و موحد شود.

وی ادامه داد: انسان های مؤمن وقتی به قرب الهی می رسند که از مرحله (دیدن خود و عمل صالح) عبور کرده  و تنها خدا را ببینند.

استاد حوزه، خاطرنشان کرد: در سیر به  توحید سه فتح برای انسان حاصل می شود که فتح قریب، فتح مبین و فتح مطلق می باشند.

وی تصریح کرد: تا زمانی که انسان تعلقات نفسانی خود را دارد، هیچ فتحی برای او حاصل نمی شود؛ کسی که با ملکوت سفلی ارتباط برقرار کند، در جهل قرار دارد و موقعی که گناهی را ترک می کند و تعلقات نفسانی را کنار می گذارد، اینجا یک فتح و گشایشی برایش اتفاق می افتد.

آیت الله کیوانی گفت: در فتح قریب که فتح نزدیک گفته می شود، انسان می گوید عمل صالح من برای خدا ؛ یعنی هم عمل صالحش را می بیند و هم خدا را؛ ولو خالصانه باشد، که در این مقام فتح هم خدا گناه را نمی بخشد.

وی تأکید کرد: مقام ولایت جایی است که تجلی اسماء و صفات الهی اتفاق می افتد و انسان به فتح مبین رسیده، یعنی تنها خدا را می بیند و یک مرتبه بالاتر از آن فتح مطلق است که گشایش به تمام معناست.

آیت الله کیوانی، گفت: در فتح مطلق انسان مؤمن حتی از خودش هم عبور کرده و فقط خدا را می بیند و آنکه خداوند در سوره فتح می فرماید گناهان گذشته و آینده شما را می بخشم، منظور این مرحله از فتح است.

وی، افزود: خود را دیدن گناهی است که هیچ گناهی به آن قابل مقایسه نیست، و به آن ذنب وجودی می گویند.

آیت الله کیوانی در پایان کتاب عبد صالح با موضوع برش هایی از زندگی و سیره مبارزاتی امام خمینی(ره) در بیانات مقام معظم رهبری را معرفی کرد و افزود: امام خمینی(ره) شخصیتی است که تا مرز عصمت اکتسابی پیش رفتند.

وی، در بخشی از سخنان خود با اشاره به سیره زندگی شهدایی همچون شهیدان؛ حاج احمد کاظمی، حاج علی(محمدرضا) زاهدی، حسینعلی ترکی، ایرج آقابزرگی، غلامرضا کاووسی،رضا رحمانی و ... اظهار کرد:طی دهه 60 و جبهه که با این عزیزان ارتباط داشتم، چیزی جز عصمت از گناه را در آنها ندیدم و بنده قائل به بزرگی و منش والا در پاسداران هستم و امیدوارم خداوند توفیق دهد در سیر مراحل قرب الهی، ادامه دهنده راه شهدا باشیم.

ارسال نظرات
آخرین اخبار