۴۲ درصد حجم مخازن سدهای لرستان پُر است

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان گفت: ۴۲ درصد حجم مخازن سدهای استان پُر است.
کد خبر: ۹۵۹۱۲۵۲
|
۲۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۸

به گزارش خبرگزاری بسیج از لرستان، داریوش حسن‌نژاد امروز  در جلسه ستاد مدیریت بحران لرستان که در محل استانداری برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس ایستگاه‌های اندازه‌گیری بر روی رودخانه‌های دز و کرخه حدوداً ۱۲ و نیم میلیارد مترمکعب خروجی آب استان بوده که ۱۲ درصد رواناب‌ها کشور را به خود اختصاص داده است.

 

وی خاطرنشان کرد: از این ۱۲ و نیم میلیارد تولید استان ۸ میلیارد در دو حوزه کرخه و کارون است و ۴ و نیم میلیارد از استان‌های هم‌جوار وارد استان می‌شود.

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای اضافه کرد: ذخیره آب تجدید پذیر آبرفت‌های لرستان در دشت‌های استان حدود ۳۲۰۰ کیلومترمربع و ذخیره آب تجدید پذیر سازنده‌های سخت زاگرس در گستره استان حدود ۸۵۰ میلیون مترمکعب بوده که از این میزان معادل ۵۹ درصد مربوط به حوزه کرخه و ۳۴۹ میلیون مترمکعب معادل ۴۱ درصد مربوط به حوزه کارون است.

 

حسن‌نژاد بیان کرد: متوسط افت کسری مخازن این استان در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۱ شش متر و ۴۰ سانتی‌متر بوده که معادل افت سالانه ۲۳ سانتی‌متر است.

 

وی ادامه داد: بیشترین افت سطح آب زیرزمینی لرستان در بلندمدت مربوط به کوهدشت، ازنا و الیگودرز بوده که این میزان معادل به‌ترتیب معادل ۲۱ متر، ۵۰ سانتی‌متر، ۹ متر و ۴۰ سانتی‌متر است.

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان تصریح کرد: ۸۸ میلیون مترمکعب حجم آب مخزن شش سد در حال ساخت لرستان بوده که این میزان نسبت به سال گذشته از افزایش شش‌ درصدی برخوردار است.

 

حسن‌نژاد خاطرنشان کرد: ۴۲ درصد از حجم مخازن سدهای این استان در حال حاضر پر است و سدهای لرستان به‌جز دو سد مروک و ایوشان ذخیرۀ آب لازم را ندارند.

 

وی با اشاره به آبگیری سد کمندان و تاج امیر در سال گذشته، افزود: ۱۲ میلیون مترمکعب هم‌اکنون در پشت سد کمندان ذخیره است.

 

انتهای پیام

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار