خبرهای داغ:
شاهرود_رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود از ثبت سینه‌زنی کمر به کمر روستای قلعه‌نو خرقان شهرستان شاهرود در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور خبر داد.
کد خبر: ۹۵۹۱۳۷۹
|
۲۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۷

ثبت ملی سینه‌زنی کمر به کمر روستای قلعه‌نو خرقان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشوربه گزارش خبرگزاری بسیج، مرتضی نظری گفت: در اجرای مواد ۱۱ و ۱۲ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون حراست از میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورا اسلامی و آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور مصوب ۱۳۸۷ هیئت محترم وزیران و همچنین در راستای اجرای وظایف وزارت به‌موجب ماده ۳ قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی و آئین‌نامه مشارکت در پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شهر‌ها و روستا‌ها مصوب سال ۱۴۰۰ هیئت‌وزیران، سینه‌زنی کمر به کمر روستای قلعه‌نو خرقان شهرستان شاهرود در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ایران به ثبت رسید.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود افزود: سینه‌زنی کمر به کمر روستای قلعه‌نو خرقان شهرستان شاهرود به شماره ۳۰۵۲ در تاریخ ۱۲ اسفندماه ۱۴۰۲ در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ایران ثبت‌شده است.
نظری بابیان اینکه یکی از آئین‌های عزاداری و سوگواری در دهه اول محرم در روستای قلعه‌نو خرقان سینه‌زنی کمر به کمر بوده که یکی از رسوم دیرینه مردم این روستا در دهه اول ماه محرم است، گفت: هرساله با آغاز ماه محرم این مراسم با قدمتی دیرینه بین اهالی روستا انجام می‌شود و اهالی شب‌های اول ماه محرم در صحن حسینیه‌ها و تکایا جمع شده و به سینه‌زنی می‌پردازند.
او با اشاره به اینکه شور و هیجان این مراسم از هفتم ماه محرم بوده و در روز عاشورا به اوج خود می‌رسد، افزود: در این مراسم عزاداران اباعبدالله الحسین (ع) دوشادوش یکدیگر به نشانه همدلی و اتحاد کنار هم ایستاده و کمر یکدیگر را گرفته دایره‌ای متحدالشکلی تشکیل داده و بانوای نوحه‌خوان بر سینه می‌زنند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود گفت: با توجه به ازدیاد جمعیت، تعداد حلقه‌ها به ۱۰ الی ۱۵ حلقه نیز می‌رسد.
نظری افزود: با احتساب این ثبت، تعداد کل آثار ثبت‌شده شهرستان شاهرود در فهرست آثار ملی کشور به ۱۶۵ مورد افزایش یافت.

ارسال نظرات
پر بیننده ها