فرماندار:

بانه ظرفیتی برای توسعه گردشگری کردستان است

فرماندار شهرستان بانه گفت: شهر توریستی و تجاری بانه ظرفیتی برای توسعه گردشگری طبیعی و اقتصادی استان کردستان است.
کد خبر: ۹۵۹۱۵۱۴
|
۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۶

به گزارش خبرگزاری بسیج از کردستان، احسان درویشی فرماندار شهرستان بانه اظهار داشت:آمار رسمی مسافران نوروزی ثبت شده به این شهرستان از ۲۵ اسفند سال گذشته تا ۲۳ فروردین ماه سال جاری را ۵۶۲ هزار و۸۴۵ نفر خواند و اظهار کرد: از این تعداد ۱۶۶هزار و۶۰۴ نفر در اقامتگاه‌های رسمی، غیررسمی و اضطراری بانه اسکان یافتند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر اسکان، ۱۲۸هزار و۵۲۳ نفر معادل ۳۳۷ درصد افزایش داشته است.

وی با اعلام اینکه ۸۲ درصد از مسافران نوروزی افزون‌بر خرید کالا ازبازار، از جاذبه‌های گردشگری بانه بازدید کرده‌اند؛ گفت: بانه شهر توریستی و تجاری کردستان است و این ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری طبیعی و اقتصادی استان است.

فرماندار شهرستان بانه با اشاره به نگاه جامع استاندار کردستان در توسعه گردشگری به عنوان مولفه مهم توسعه اقتصاد پایدار در شهر‌های استان، افزود: در نخستین سفر شهرستانی استاندار در سال جاری به شهرستان بانه، مزیت و پتانسیل‌های توسعه گردشگری تحلیل و بررسی شد.

درویشی با این تحلیل که مقوله توریسم در شهربانه ریشه عمیق و طولانی در قالب روابط تاریخی سیاسی، دیدار سیاحان و انجام مبادلات تجاری دارد؛ اضافه کرد: امروز مبحث اکوتوریسم به عنوان یک سیاست اقتصادی درآمدزا و قابل سرمایه گذاری به واسطه ظرفیت‌های منابع طبیعی، فضا‌های گردشگری و آثار فرهنگی، تاریخی راهبرد مهم توسعه در جهان است.

وی با استناد به آمار مسافران نوروزی و غیر نوروزی، این شهرستان را مستعد توسعه گردشگری طبیعی و تجاری دانست و اعلام کرد: شهر بانه با داشتن استعداد در بخش گردشگری و قدرت فراوان جذب مهمان از سراسر ایران، یکی از محور‌های اصلی صنعت گردشگری استان است و بی شک با جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، سیمای این شهر متحول می‌شود.

فرماندار شهرستان بانه یادآور شد: در طول سال به ویژه در ایام تعطیل، صد‌ها هزار مسافر از اقصی نقاط ایران از چشم انداز‌های طبیعی و متنوع و کالا‌های لوکس ایرانی و خارجی مراکز تجاری این شهر دیدن و خرید می‌کنند و شمار زیادی از مسافران به دلیل دوری مسافت مقصد از مبدا، ناگزیر در مراکز اقامتی و پذیرایی این شهر ساکن می‌شوند که این نماد خوبی برای اقتصاد درآمدزای تجاری و توسعه مراکز اقامتی است.

درویشی با اشاره به نهادینه شدن فرهنگ تجارت سنتی در شهر بانه، بر آموزش مبانی اقتصاد نوین و راهکار‌های تجارت مدرن از طریق اتاق اصناف کردستان و شهرستان تاکید کرد و افزود: این شهرستان افزون بر مراکز خرید تجاری به لحاظ صنایع دستی از جمله شالبافی، پستک بافی، گلیم بافی، کلاش بافی، دوخت و تزیین لباس‌های محلی زبانزد مردم منطقه است.

وی مجاورت با اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی سیرانبند را از دیگر مولفه‌های مهم این شهرستان برای توسعه گردشگری خواند و اظهار کرد: وجود کوه‌های سربه فلک کشیده و استوار از جمله آربابا، دوزین، بابوس، جنیره، پیرمراد و گردنه خان، آب و هوای معتدل، جنگل‌های متنوع و زیبا، چشمه سار‌های خود جوش و گوارا، سد مخزنی، مناظر و جلوه‌های زیبای طبیعی و بازارکالا‌های ارزان قیمت، شهر بانه را به مکانی زیبا و دیدنی برای گردشگران و مسافران تبدیل کرده است.

انتهای خبر/

ارسال نظرات
آخرین اخبار