معاون صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی کشور:

ارغوان‌بافی «دیوزناو» قابلیت تبدیل به روستای جهانی را دارد

معاون صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: ارغوان بافی روستای ملی دیوزناو سروآباد کردستان قابلیت تبدیل‌شدن به روستای جهانی را دارد.
کد خبر: ۹۵۹۸۱۹۴
|
۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۳

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از کردستان، مریم جلالی معاون صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، روز جمعه ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ در دومین روز از سفر خود به استان کردستان و بازدید از کارگاه‌های ارغوان بافی روستای دیوزناو سروآباد اظهار کرد: روستای ملی ارغوان بافی دیوزناو، مثال اصلی اقتصاد مقاومتی و بهره‌مندی از طبیعت برای ایجاد یک محصول باارزش افزوده است.

معاون صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی کشور افزود: هنرمندان این دیار در سال‌های مختلف این کار را انجام داده‌اند و هم‌اکنون به یک طرح جامع برای تجاری‌سازی این محصول بومی و اقتصاد هویت بنیان نیاز داریم.

وی عنوان کرد: امیدواریم با ایجاد زیرساخت‌های لازم زمینه معرفی روستای ارغوان بافی دیوزناو از ملی به جهانی‌شدن آن فراهم شود.

جلالی با بیان اینکه این اقدام نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح است یادآور شد: سعی می‌کنیم زمینه فروش محصولات دست آفریده‌های اهالی این روستا را در مکان‌های دیگر فراهم کنیم.

ارغوان، درختی از گونه خودرو در مسیر رودخانه سیروان استان کردستان است که به‌راحتی با ناملایمات آب‌وهوایی سازگار می‌شود و گرما و خشکی را تحمل می‌کند؛ محصولات و از جمله سبد‌هایی که به‌وسیله ترکه‌های این درخت بافته و تولید می‌شود تا ۷۰ سال عمر می‌کند و از بین نمی‌رود.

در سال ۱۳۹۹ روستای دیوزناو سروآباد به‌عنوان روستای ملی ارغوان بافی ثبت ملی شد.

انتهای خبر/

ارسال نظرات
آخرین اخبار