ساخت ۵ مخزن بزرگ آب با حجم نگهداری ۵ هزار متر مکعب در روستاهای شهرستان کهک

عباس روحی خدمات اُمید‌آفرین بسیج سازندگی را تشریح کرد و گفت: با واگذاری پروژه‌های آب‌رسانی آبفا به بسیج سازندگی ظرف مدت کوتاه دوساله پروژه‌های آبرسانی در شهرستان کهک به بهره‌برداری رسید.
کد خبر: ۹۶۱۰۰۴۸
|
۰۸ تير ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۴

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از قم، عباس روحی در اولین رویداد رسانه‌ای جام امید که به همت سازمان بسیج رسانه استان قم و با محوریت جهاد امید‌آفرینی، جهاد تبیین و جهاد خدمت برگزار شد، ضمن تشریح اقدامات یک‌ساله بسیج سازندگی عنوان کرد: بسیج سازندگی در ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۷۹ به فرمان امام خامنه‌ای تأسیس شد که از زمان تشکیل تاکنون خدمات شایسته‌ای در راستای محرومیت‌زدایی و خدمت‌رسانی انجام داده است. 

وی عنوان کرد: قرارگاه‌های جهادی بسیج سازندگی متولی مردمی‌سازی با عنوان خدمت از مردم برای خود مردم هستند که در دولت سیزدهم پروژه‌های خدمت‌رسانی پیشرفت قابل‌توجهی داشته است و در طول یک سال بسیج سازندگی به سه طریق کمک‌کار دولت در خدمت‌رسانی بوده است و به‌عنوان معین قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) پروژه‌های عمرانی را اجرا و مدیریت کرده است و متولی پروژه‌های آب‌رسانی، راه روستایی، بهسازی و ساخت مسکن بوده است. 

روحی نقش‌آفرینی گروه‌های جهادی در پروژه‌های عمرانی را از شاخصه‌های اصلی بسیج سازندگی در محرومیت‌زدایی دانست و عنوان کرد: ۲۰۰ گروه جهادی فعال در عرصه‌های مختلف و بر اساس تخصص و مهارت خدماتی را در راستای محرومیت‌زدایی ارائه می‌دهند که استان قم از این ظرفیت نیروهای اجرایی خوب استفاده کرده است و الگویی برای دیگر استان‌ها می‌باشد.

وی افزود: با واگذاری پروژه‌های آب‌رسانی آبفا به بسیج سازندگی ظرف مدت کوتاه دوساله این پروژه‌ها در شهرستان کهک به بهره‌برداری رسید از این پروژه‌ها می‌توان به ساخت ۵ مخزن آب با حجم نگهداری ۵ هزار مترمکعب آب در روستاهای خاوه، بیدهند، کرمنجگان، ورجان و تیره بهره‌برداری رسید. 

جانشین سازمان بسیج سازندگی مشکلات اساسی در روستاها از جمله بحث نگهداری آب را اساسی برشمرد و عنوان کرد: یکی دیگر از پروژه‌های سال پیش خط انتقال لوله آب از طریق مسیرها و محورهای مواصلاتی در روستاها بود که در بخش کهک با ساخت ۱۳ هزار متر طول این خط انتقال بسیج سازندگی کارنامه درخشانی از خود ارائه داد. 

وی‌ گفت: شبکه توزیع آب شرب در سطح روستاها و خط انتقال آب در داخل روستاها، ساخت ۴ هزار ایستگاه پمپاژ آب به مخازن اصلی از دیگر اقدامات بسیج سازندگی بوده است. 

وی در بخش اشتغال با استفاده از تسهیلات تبصره ۱۶ و ۱۸ اشاره کرد و اظهار داشت: در سه سال گذشته بالغ بر ۲۵۰ میلیارد هزار تومان تسهیلات قرض‌الحسنه اعطا شده‌ است که منجر به ایجاد یک هزار شغل مستقیم و ۳ هزار شغل غیرمستقیم شده است.

وی یکی دیگر از موضوعات حائز اهمیت در بحث اشتغال را جهاد روشنایی با راه‌اندازی پنل‌های خورشیدی ۵ کیلووات انرژی خانگی دانست و افزود: با این طرح هم بخشی از برق استان تأمین شد هم با ۱۵۰ نیروگاه خورشیدی که تأسیس شد به معیشت خانواده‌هایی که تولید انرژی برق داشتند کمک شد.

جانشین سازمان بسیج سازندگی ساخت ایستگاه علوفه و خوراک دام را که در پروژه‌های امنیت غذایی بسیج سازندگی تعریف شده است را از جمله اقدامات بسیج دانست و افزود: تأمین نهاده برای گوشت قرمز که دامداران داشتند این ایستگاه افتتاح و با ظرفیت تولید بالغ بر ۱۲ هزار تن در استان و ظرفیت اسمی ۲۵ هزار تن افتتاح شد. 

روحی کمک‌های مؤمنانه در طول سال از جمله اهدایی ۱۱۰۰ سری جهیزیه را از سرفصل‌های خدمت‌رسانی دانست و عنوان کرد: از این تعداد ۳۱۳ سری جهیزیه در دهه کرامت به نوعروسان کم‌برخوردار اهدا شد و هزینه ۶۰۰ سری توسط خیرین مردمی تهیه و جمع‌آوری شده بود.ویزیت رایگان بالغ بر ۲۵۰ هزار مورد توسط بسیج جامعه پزشکی و طرح شهید رهنمون، تعمیر لوازم‌خانگی، آزادسازی زندانیان، مشاوره‌های حقوقی و اهدای بسته معیشتی از جمله سرفصل‌های کمک مؤمنانه بسیج سازندگی استان قم در یک سال گذشته است.

در آخر روحی ضمن اشاره به پروژه‌های جدید و در دست اقدام از جمله پروژه اتصال آب با عنوان خط قیام در روستاها خبر داد و افزود: تأمین قیر برای جاده‌سازی تا مرز ۳ هزار تن، پروژه برق‌رسانی شهر پرنیان قم، اصلاح برق فشار متوسط روستاها بدون قطعی برق از جمله پروژه‌های در دست اقدام است.

انتهای پیام/ تقی نژاد

ارسال نظرات