رئیس اورژانس علوم پزشکی کردستان خبر داد:

نجات جان ۱۲ فرد غرق شده در کردستان

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: طی سه ماه نخست سال جاری، ۱۸ نفر در استان دچار غرق‌شدگی شده‌اند که با تلاش به‌موقع نیرو‌های فوریت پزشکی جان ۱۲ نفر از آنها نجات‌یافته است.
کد خبر: ۹۶۱۰۸۷۳
|
۱۲ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۹

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج، نقل از روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، حسین جعفری اظهار کرد: طبق گزارش‌های اعلام شده ۱۸ نفر در استان در سه ماه اول سال جاری، دچار غرق‌شدگی شده‌اند که ۱۲ نفر از آنها با تلاش همکاران فوریت‌های پزشکی احیا و به جهت ادامه درمان به مراکز درمانی اعزام شده‌اند، اما مابقی قبل از رسیدن نیرو‌های اورژانس فوت شده بودند.

وی بیشترین آمار غرق‌شدگی را مربوط به شهر‌های سنندج، کامیاران و سقز اعلام کرد و افزود: در این مدت پسر‌های ۶ تا ۱۸ سال بیشترین آمار غرق‌شدگی را در استان داشتند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان از فوت دو کودک زیر پنج سال در سه‌ماهه اول سال جاری به دلیل حادثه غرق‌شدگی خبر داد و خاطرنشان کرد: این سانحه بر اثر سهل‌انگاری در مراقبت از کودک به علت شنا در استخر‌های باغات کشاورزی رخ‌داده است.

جعفری ادامه داد: در سال گذشته نیز ۳۳ مورد غرق‌شدگی اعلام شده است که ۱۸ مورد احیای موفق توسط تیم دانشگاه انجام و خوشبختانه به زندگی بازگشته‌اند.

وی مهم‌ترین عامل مرتبط با غرق‌شدگی را سن و جنسیت فرد دانست و تصریح کرد: معمولاً در گروه مرد‌ها به‌خصوص دوره نوجوانی به علت هیجانات این برهه و همچنین کودکان خردسال به دلیل سهل‌انگاری، مراقبت و عدم توانایی شنا، بیشترین آمار گزارش شده را در بین غرق‌شدگان در استان به خود اختصاص داده‌اند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان تصریح کرد: دسترسی افرادی به سدها، دریاچه‌ها و استخر باغات کشاورزی بیشترین آمار گزارش شده است، چراکه به دلیل نبودن غریق نجات و امکان ضربه‌مغزی و عدم آگاهی فرد به عمق آب فرد را به کام مرگ می‌کشاند.

جعفری افزود: همچنین ترس و وحشت فرد از غرق‌شدگی حتی در آب‌های کم‌عمق، تشنج، حمله قلبی و اقدام به خودکشی از دیگر عواملی است که موجب غرق‌شدن فرد در آب شده است.

وی بر مراقبت از کودکان خردسال در هنگام بازی کنار استخر باغات کشاورزی یا حمام در وان تأکید کرد و گفت: توصیه مهم این است که به‌هیچ‌عنوان کودکان را تنها در کنار استخر باغات، مکان‌های پر خطر یا وان حمام رها نکنید؛ چراکه این سهل‌انگاری موجب به بارآمدن یک فاجعه جبران‌ناپذیر خواهد شد.

انتهای خبر/

ارسال نظرات