مدیر پیشگیری دانشگاه علوم پزشکی کردستان:

۸۴ درصد موارد حیوان گزیدگی توسط سگ‌ها است

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: حیوان گزیدگی طی سه سال اخیر در استان کردستان روبه‌افزایش بوده است که عامل ۸۴ درصد آن، سگ‌ها است.
کد خبر: ۹۶۱۱۷۸۵
|
۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۳

به گزارش خبرگزاری بسیج از کردستان، جهان‌بخش یوسفی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه حیوان گزیدگی در شهر‌ها نسبت به روستا‌ها روبه‌افزایش است گفت: سال ۱۴۰۲، در استان کردستان ۳ هزار ۴۴۲ مورد حیوان گزیدگی داشتیم که بیش از نیمی از آن در جمعیت شهری ما رخ‌داده است.

وی با اشاره به اینکه سگ‌ها عامل قطعی انتقال بیماری کشنده هاری هستند، افزود: سگ‌ها علاوه بر انتقال بیماری هاری که بسیار کشنده است مخزن انتقال بیماری کیست هیداتیک، لپتو سپیروز، سالک، لشمانیوز، سالمو نلوز، تب مالت هستند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها از روش‌های پیشگیری از این بیماری خبر داد و گفت: آموزش و فرهنگ‌سازی جمعیت برای عدم غذادادن به سگ‌های آزاد، اجرای کامل دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌ها، ساماندهی سایت‌های دفع زباله و مراجعه فوری به واحد پیشگیری و مراقبت هاری در هر ساعت از شبانه‌روز بسیار مهم و باعث کاهش صدمات ناشی از حیوان گزیدگی خواهد داشت.

یوسفی بر تصور غلط مردم به اینکه گربه باعث انتقال هاری نمی‌شود تأکید کرد و گفت: گربه از طریق چنگ‌زدن باعث انتقال این بیماری کشنده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه واکسینه کردن این حیوانات محافظت قطعی در برابر انتقال بیماری منتقله به انسان نمی‌دهد، گفت: باور غلط برخی از مردم این است که واکسینه کردن و نظارت دامپزشک موجب انتقال بیماری این حیوانات به انسان نمی‌شود؛ اما باید دانست که برخی عوامل بیماری‌زا در ظاهر حیوان مشخص نیست؛ اما قابلیت انتقال بیماری را دارد.

یوسفی خاطرنشان کرد: بیماری هاری یک بیماری ویروسی است که در دستگاه اعصاب مرکزی به‌واسطه گازگرفتگی و انتقال ترشحات آلوده از حیوان هار به انسان منتقل می‌شود و اگر در زمان مناسب واکسن و سرم ضد هاری برای فرد گاز گرفته شده استفاده نشود متأسفانه ابتلای انسان به هاری ۱۰۰ درصد کشنده است که سال گذشته متأسفانه ۱۸ مورد مرگ ناشی از هاری در کشور رخ‌داده است.

انتهای خبر/

ارسال نظرات
آخرین اخبار