مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان:

توسعه دفاتر اسناد رسمی زمینه‌ساز اجرای بهتر قانون الزام به ثبت رسمی معاملات است

هاشمی گفت: با تصویب قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول، باید کلیه اعمال حقوقی که نتیجه آن انتقال مالکیت عین یا منفعت بیش از دو سال باشد باید در سامانه ثبت الکترونیک اسناد به ثبت برسد..
کد خبر: ۹۶۱۲۱۱۸
|
۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۴ 

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان، صبح امروز آیین افتتاحیه نخستین دوره کارآموزی پذیرفته شدگان سردفتری اسناد رسمی با حضور رئیس کل و معاونین دادگستری کل استان کرمان، مدیرکل ثبت اسناد و املاک، رئیس هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران استان کرمان در سالن شهید نوروزپور برگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اهمیت جایگاه دفاتر اسناد رسمی گفت: دفاتر اسناد رسمی در کشور ما بیش از صد سال قدمت دارند و مردم با وظایف و مسئولیت‌های این نهاد آشنایی دارند.

وی افزود: انتظام‌بخشی به معاملات و مراودات اشخاص حقیقی و حقوقی، در سایه فعالیت دفاتر اسناد رسمی محقق می‌شود.

سیدمهدی هاشمی مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان نیز با بیان اینکه سردفتری اسناد رسمی خاستگاه قرآنی دارد، اظهار داشت: آیه ۲۸۲ سوره بقره که ۱۸ دستورالعمل تجاری مقرر کرده، بر لزوم ثبت معاملات توسط کاتب عادل تاکید دارد و امروزه می‌بینیم بیشتر اختلافات ملکی و حقوقی افراد در اثر معاملات غیررسمی پدید می‌آید، ضرورت و اهمیت این حکم قرآن کریم بیش از پیش عیان می‌شود.

او اضافه کرد: دفاتر اسناد رسمی سنگر دفاع از حقوق مدنی اشخاص است و جایگاه ویژه‌ای در نظام حقوقی و ایجاد بهداشت حقوقی و امنیت معاملاتی در جامعه دارد.

عضو شورای قضایی استان کرمان گفت: فراگیر نشدن فرهنگ ثبت رسمی به مشکلات زیادی در نظام حقوقی و قضایی  و ورود حجم عظیمی از پرونده‌ها به محاکم دادگستری منجر شده و باید از آن به ابرچالش دستگاه قضایی تعبیر کرد.

هاشمی افزود: چاره حل این معضل، در گام نخست اتمام حدنگاری است که با تصویب قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول این هدف در آینده نزدیک محقق خواهد شد و در وهله بعد باید فرهنگ ثبت رسمی در جامعه نهادینه و زیرساخت لازم از جمله توسعه دفاتر اسناد رسمی محقق شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان با اشاره به نقش دفاتر اسناد رسمی در تحقق شعار سال گفت: سازمان ثبت با حدنگاری اراضی کشاورزی به ارتقاء امنیت غذایی و با ثبت شرکت‌های تجاری و اجرای مفاد اسناد رسمی، در تداوم جریان تولید و اشتغال اثر مستقیم دارد و در این امر دفاتر اسناد رسمی به عنوان بازوهای سازمان ثبت می‌توانند بسیار موثر باشند.

عضو دادگاه انتظامی سردفتران و دفتریاران استان کرمان تصریح کرد: اسناد تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی باید منطبق با قوانین و شرع باشد و تلاطمات اقتصادی زندگی، نباید خدای ناکرده سلامت کار سردفتران را تحت الشعاع قرار دهد و مراقبت کنید افراد فرصت‌طلب و سودجو به شما نزدیک نشوند.

وی در پایان ابراز کرد: نظارت مستمر و بعضا نامحسوس بر نهادهای تابعه در دستور کار جدی ماست و مواردی از قبیل تکریم ارباب رجوع، حُسن اجرای قوانین، سلامت اداری و رعایت تعرفه‌های مصوب در دفاتر اسناد رسمی و ازدواج استان به دقت رصد می‌شود.

ارسال نظرات
پر بیننده ها