رئیس گروه سلامت باروری بهداشت کردستان عنوان کرد:

اهمیت رعایت رژیم غذایی در دوران بارداری

رئیس گروه سلامت باروری مرکز بهداشت استان کردستان گفت:مصرف بیش از حد کنگر به خصوص در فصل بهار، مصرف زیاد زعفران، خوردن زیاد قهوه و کافئین و یا سبزیجاتی مثل کرفس و جعفری درصورتی که به صورت افراطی استفاده شود موجب سقط خودبه خودی خواهد شد
کد خبر: ۹۶۱۲۱۳۴
|
۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۳

فروزان لهونی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری بسیج از کردستان به جدی گرفتن رعایت رژیم غذایی در دوران بارداری و پیش از بارداری تاکید کرد و گفت: تغذیه در این دوران بسیار مهم است چراکه یکی از علل‌های سقط BMI خیلی بالا یا خیلی پایین مادر است.

وی با اشاره به اثربخشی و اجرای مؤثر برنامه‌های مداخله‌ای دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: سال گذشته هزار و ۶۶۸ مورد سقط خود به خودی جنین در سامانه سیب ثبت شده است که با تلاش‌های همکاران دانشگاه علوم پزشکی در بحث مراقبت‌های منظم بارداری نسبت به دوسال گذشته نزدیک به ۲۰۰ مورد کمتر شده است.

وی از روش‌های جدید در بحث مراقبت‌های بارداری و جلوگیری از سقط جنین خبر داد و افزود: با توجه به اجرای ماده ۵۵ قانون جوانی جمعیت که از دی ماه سال گذشته در حال اجرا می‌باشد، تمامی مادران به هنگام اقدام به بارداری و قبل از حاملگی با مراجعه به پزشک، کارشناسان مامایی و بهورزان شرح حال کاملی از سوابق سقط، بیماری زمینه‌ای از جمله دیابت و تیروئید ارائه می‌دهند تا در صورت مشکل جدی با دقت بیشتری مراقبت‌ها انجام شود.

رئیس گروه سلامت باروری مرکز بهداشت استان علت بیشتر سقط‌های خود به خودی را ناشناخته دانست و گفت: دلایل عمده‌ای برای سقط وجود دارد از جمله عوامل ژنتیکی، مول، عوامل تغذیه ای، محیطی، شغلی، سبک زندگی سالم و اجتماعی می‌باشند که به طور قطع بیشترین علت اصلی سقط را نمی‌توان شناخت.

لهونی با اشاره به اینکه سابقه سقط دو الی سه بار نیاز به بررسی بیشتر دارد گفت: خانم‌هایی که سابقه سقط دو الی سه بار دارند، می‌بایست توسط متخصص پریناتولوژی معاینه شوند که در حال حاضر در سنندج و سقز متخصص پریناتولوژی درحال خدمت رسانی به مادران عزیز است.

وی بهترین سن بارداری را ۱۸ تا ۲۵ اعلام کرد و افزود: این سن برای آقایان هم صدق می‌کند و هر پنج سال افزایش سن آقایان، درصد سقط جنین نیز بالاتر می‌رود.

فروزان لهونی به عوامل مؤثر شغلی در سقط جنین سخن گفت و افزود: مشاغلی که در معرض سموم کشاورزی یا مواد شیمایی هستند، خانم‌هایی که در اتاق عمل زیاد سرپا کار می‌کنند و یا گاز دارو‌های شیمایی را استشمام می‌کنند بیشتر در معرض سقط جنین خودبه خودی هستند.

رئیس گروه سلامت باروری مرکز بهداشت استان یادآورشد: حتما مادران باردار و خانم‌هایی که قصد بارداری دارند جهت ارائه خدمات بارداری با توجه به سن و شرایط خود به مراکز بهداشتی مراجعه کنند تا درصورت عوامل خطر تحت نظارت دقیق پزشک و کارشناسان قرار بگیرند.

به ختم بارداری زیر ۲۲ هفته سقط جنین گفته می‌شود.

انتهای خبر/

ارسال نظرات