حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را با عنوان سال«مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.

      

رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام : ما گفتیم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند، خودشان عجله کردند و زودتر می‌خواهند بروند.

      
مسؤول سازمان بسیج اساتید گفت: با پیدا شدن قشر نوکیسه‌های اقتصادی در دوران سازندگی، مسئله نفوذ دشمن در کشور ایجاد شد.
کد خبر: ۸۵۹۳۲۰۲
|
۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۲

به گزارش خبرگزاری بسیج، سهراب صلاحی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس به بررسی علل توقف رشد علمی کشور پرداخت و گفت: رهبر معظم انقلاب به‌ درستی علم را اساس اقتدار کشور عنوان کرده‌اند و همه متخصصان از جمله مسئولان وزارت علوم می‌دانند که اصلی‌ترین سیاست‌گذار حرکت و شتاب علمی کشور رهبر انقلاب بوده‌اند.

رئیس سازمان بسیج اساتید با اشاره به آمارهای جهانی در زمینهٔ رشد علمی کشور اظهار داشت: در حدود 12 سال پیش کشور خیز و جهش علمی را آغاز کرد که در سال 1392 منابع رسمی جهانی اعلام کردند اگر ایران این شتاب علمی را ادامه دهد در سال 1396 به رتبه علمی چهارم یا پنجم جهان خواهد رسید و بر اساس این گزارش‌ها بایستی امسال به رتبه دهم می‌رسیدیم درحالی‌که نه‌تنها به این رتبه نرسیده‌ایم بلکه دو پله هم سقوط کرده‌ایم و روسیه و تایوان از نظر تولید علم از ایران پیش افتاده‌اند.

وی ضمن تأکید بر جایگاه علم در کنار اقتصاد مقاومتی و نفوذ دشمن به‌عنوان مهم‌ترین دغدغه‌های مقام معظم رهبری، به نامه 12 هزار نفر از اساتید بسیجی کشور به ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: در اولین بند این نامه مسئله کاهش رشد علمی کشور مورد اشاره قرارگرفته و اساتید دانشگاه پیشنهاد کرده‌اند برای حل این مشکل بایستی از نخبگان جامعه استمداد شود و در این زمینه کمیته‌ای متشکل از مسئولان وزارت علوم، برخی کمیسیون های مجلس و تعدادی از اساتید نخبه کشور علل توقف رشد علمی کشور را بررسی کنند.

صلاحی مذاکرات هسته‌ای و ترساندن و مأیوس کردن نخبگان علمی کشور و تحقیقات آمریکا درباره دانشمندان در پرتو این مذاکرات را یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش رشد علمی کشور برشمرد و بیان داشت: زمانی که ایران اجازه مصاحبه و تحقیقات درباره دانشمندان کشورمان را به غربی‌ها نمی‌داد، چهار نفر از دانشمندان کشور ترور شدند و اگر اجازه تحقیقات درباره دانشمندان و در نتیجه شناسایی آن‌ها فراهم شود بسیاری از نخبگان جامعه مورد تهدید قرار می‌گیرند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) با تأکید بر اینکه مذاکرات تأثیر خود را بر روند علمی کشور گذاشته است افزود: با اینکه در هر مذاکره‌ای امتیازهایی داده و گرفته می‌شود اما اگر با اتخاذ تدابیر بهتر، امتیازات کمتری به دشمن داده می‌شد و از مواردی مانند غنی‌سازی بیست درصد که شهید شهریاری جان خود را برای آن فدا کرد عقب‌نشینی نشده و فشارهایی بر تیم مذاکره‌کننده وارد نمی‌شد، وضعیت بهتر از حالت فعلی می‌بود.

وی تلاش برخی از جریان‌های سیاسی برای تبدیل کردن دانشگاه به باشگاه سیاسی را از دیگر عوامل کاهش رشد علمی کشور طی دو سال گذشته دانست و گفت: یکی دیگر از عوامل مؤثر بر کاهش این رشد، جابه‌جایی برخی از روسا و مدیران دانشگاه‌ها همراه با بی‌احترامی به آن‌ها بوده است چراکه همین افراد عاملان و برنامه‌ریزان اصلی برای رشد و شتاب اقتصاد کشور بوده‌اند.

صلاحی با تأکید بر اینکه بسیاری از افرادی که در دولت جدید مدیریت دانشگاه‌ها را به دست گرفته‌اند انسان‌های سالم و اهل فعالیت هستند ادامه داد: اما برخی از مدیران دانشگاه‌های ما به دلیل اینکه درگیری‌های شغلی دیگری در بیرون از دانشگاه دارند فرصت کافی را برای بررسی مشکلات دانشگاهی و برقراری ارتباط با دانشجویان و اساتید ندارند و ما مشابه این انتقاد را به برخی وزرا ازجمله وزیر صنعت، معدن و تجارت داریم.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور افزود: ما سپاس‌گزار وزیر صنعت به خاطر فعالیت در بخش صنعت و تولید هستیم اما ایشان به خاطر فعالیت در شرکت‌های خصوصی متعدد فرصت کافی برای رسیدگی به مسائل بزرگ‌ترین وزارت خانه کشور را ندارد و درنتیجه وضعیت صنعت دچار چنین مشکلاتی می‌شود در حالی‌که در بحث مدیریت نیازمند افراد جهادی هستیم که تمام‌وقت خود را وقف پیشبرد کشور کند.

وی با تأکید بر نقش مدیریت در کاهش شتاب رشد علمی تصریح کرد: اگر در بحث علم سقوط کنیم گرفتاری‌های بسیار زیاد دیگری هم برای کشور به وجود می‌آید اما با هوشیاری نخبگان و رهبر انقلاب این بحث مدیریت خواهد شد هر چند که دشمن دنبال ایجاد تفرقه، دودستگی و فتنه دیگری است و البته برخی هم به‌ حسب شهوت قدرت در این زمینه به خطا می‌افتند.

صلاحی در ادامه ضمن تأکید بر تلاش دشمن برای نفوذ از طریق دانشگاه‌ها، به ریشه نفوذ دشمن در انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: بعد از انقلاب اسلامی دو نظر برای اداره کشور وجود داشت، یکی اینکه ما پس از ساقط کردن رژیم پهلوی باید با جامعه بین‌الملل بسازیم و با آن‌ها درگیر نشویم و نظر دوم که نظر امام (ره) و قاطبه مردم بود اینکه کلید جامعه بین‌المللی در دست آمریکاست و این کشور قصد نفوذ به داخل ایران را دارد و به همین دلیل باید هرروز شعار مرگ بر آمریکا را بلندتر و باصلابت‌تر بگوییم تا دشمن نتوانند نفوذ پیدا کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام حسین (ع) ادامه داد: اما متأسفانه در دوران پس از جنگ و دوران سازندگی با اینکه فعالیت صنایع و بازسازی کشور تسریع یافت اما به دلیل اینکه جهت‌گیری‌ها مبتنی بر ارزش‌های انقلابی نبود، قشر نوکیسه جدیدی به وجود آمد که باعث شکل‌گیری برخی مسئولان سرمایه‌دار شد و این افراد برای اینکه ثروتشان محفوظ مانده و افزوده شود، نیاز به این داشتند که ریشه‌های قدرت سیاسی در کشور را به عهده گیرند و از نظر آنان به این منظور باید مبانی اصلی نظام هم‌تغییر پیدا می‌کرد.

وی افزود: این جریان پس از فروپاشی شوروی در اساسنامه‌شان نوشتند که لیبرال دموکراسی موفق‌ترین نظام در دنیا است و باید به آن سمت برویم و بنابراین با پیدا شدن این قشر نوکیسه‌های اقتصادی در کشور در دوران سازندگی، مسئله نفوذ دشمن در کشور ایجاد شد.

صلاحی بابیان اینکه خط نفوذ در کشور دارای رسانه‌های بسیاری است گفت: وجود ثروت کلان در دست برخی جریان‌ها باعث شده که بتوانند رسانه‌های بسیاری ایجاد کرده و هر روز حرف هماهنگی را بیان کنند و از این طریق جامعه و به‌ویژه جوانان را دچار اشتباه در تحلیل کنند و این جریان‌ها از طریق شبکه‌های رسانه‌ای خود قدرت سیاسی را در دست می‌گیرند.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور با بیان اینکه خط نفوذ در داخل کشور نیازمند برقراری ارتباط با آمریکا بوده و هست اظهار داشت: حتی افرادی که می‌گفتند از ترس حمله آمریکا به ایران و خارج کردن کشور از زیر سایه جنگ زیر بار مذاکره رفته‌ایم، می‌دانستند که آمریکا توان حمله به ایران را ندارد چراکه اگر آمریکا توان این کار را داشت در سوریه انجام می‌داد، بلکه این افراد در پس این صحبت‌ها می‌خواهند آمریکا تکیه‌گاه آنان برای ادامه حیات سیاسی و اقتصادی‌شان باشد.

وی در ادامه ضمن تأکید بر اینکه اقشار مختلف مردم و حتی منتقدان به‌نظام به دلیل مشاهده نحوه مواجهه آمریکائیان با ملت عراق، نگاه مثبتی برای ورود آمریکا به ایران نداشته و به این امر راضی نیستند بیان داشت: اما برخی افراد و جریان‌ها در داخل کشور سعی می‌کنند حق و باطل را ممزوج کرده و باعث فریب مردم شوند و برای فهم صحیح مردم دراین‌باره نیاز به گذشت دوره‌ای از زمان است همان‌طور که مقام معظم رهبری در رابطهٔ مذاکره با آمریکا فرمودند که خوش‌بین نیستند ولی این موضوع تجربه‌ای برای مردم خواهد شد.

صلاحی در پایان تصریح کرد: به دلیل اینکه انقلاب اسلامی و قدرت آن بر پایه‌های مردمی استوار است، آگاهی مردم از همه‌چیز حتی برخی امتیازات هسته‌ای برای نظام مهم‌تر است چراکه اگر مقام اول دنیا را از هر نظری داشته باشیم ولی اعتماد و آگاهی مردم وجود نداشته باشد هیچ‌چیز نخواهیم داشت و بنابراین برای اینکه مردم آگاه شوند باید برخی هزینه‌ها را نیز پرداخت کنیم.

ارسال نظرات
پر بیننده ها
پرطرفدارترین