وکیل بابک زنجانی در خصوص اموال موکل خود در خارج از کشور و راهکارهای زنجانی برای پرداخت بدهی شرکت نفت و HK توضیحاتی را ارائه کرد.
کد خبر: ۸۶۱۵۸۱۵
|
۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸

به گزارش خبرگزاری بسیج، اوایل سال ۱۳۹۲ بود که نام بابک زنجانی بر سر زبان‌ها افتاد و به یک باره این میلیاردر جوان سوژه اکثر رسانه‌ها و روزنامه‌های اقتصادی شد.

این شهرت برای بابک زنجانی آنچنان هم که فکر می‌کرد خوش یمن نبود چرا که در تاریخ 29 دی‌ماه با دستور دادستان تهران و به اتهام فساد نفتی دستگیر و پس از گذشت 2 سال و انجام تحقیقات فراوان و صدور کیفرخواست پا به دادگاه گذاشت.

جلسات اول تا سوم دادگاه رسیدگی به پرونده فساد نفتی به قرائت کیفرخواست گذشت و پس از آن شکات، وکلا و متهمان ردیف اول تا سوم این پرونده طی 21 جلسه دفاعیات خود را تقدیم دادگاه کردند.

بیست و چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی روز یکشنبه 29 آذرماه در حالی به پایان رسید که قاضی صلواتی از موافقت خود با درخواست مهلت یک ماهه بابک زنجانی خبر داد و گفت: با توجه به تقاضای وکیل‌مدافع بابک زنجانی مبنی بر ارائه مهلت برای پرداخت بدهی و ارائه یک فقره برات از سوی متهم در یک کشور و بانک خارجی در جهت پرداخت یا تضمین پرداخت آن و اینکه متهم اموالی را در خارج و داخل معرفی کند، دادگاه با استفاده از اختیارات قانونی خود یک ماه مهلت برای وصول مطالبات شرکت نفت به متهم ارائه می‌کند که امیدواریم ظرف این مدت بدهی‌های متهم با شرکت HK و شرکت نفت تسویه شود.

پس از اعلام قاضی از تاریخ 30 آذرماه مهلت یک ماهه زنجانی برای پرداخت بدهی آغاز شد و اکنون که 15 روز از این مهلت گذشته، به اذعان سخنگوی قوه قضائیه و وکیل مدافع متهم، تلاش زنجانی برای پرداخت بدهی‌های خود همچنان ادامه دارد.

این در حالی است شمارش معکوس برای برگزاری بیست و پنجمین جلسه دادگاه آغاز شده و زنجانی تنها 15 روز دیگر برای عمل به وعده خود فرصت دارد، وعده‌ای که اگر محقق شود بنا بر گفته معاون اول قوه قضائیه می‌تواند در صدور حکم‌اش مؤثر باشد.

به همین بهانه با رسول کوهپایه‌زاده، وکیل بابک زنجانی به گفت‌وگو نشستیم و وی در خصوص آخرین روند پرداخت بدهی و راهکارهای بابک زنجانی در این راستا توضیحاتی را ارائه کرد.

مشروح این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید:

اظهارات سخنگوی قوه قضائیه از ابتدای تشکیل این پرونده همواره بر مدار قانون و انصاف بوده است

رسول کوهپایه زاده درخصوص اظهارات سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری مبنی بر اینکه «بابک زنجانی تلاش خود را برای پرداخت بدهی می‌کند و تأمین قرار مناسب به معنی آزادی وی نیست»، گفت: اظهارات سخنگوی قوه قضائیه از ابتدای تشکیل این پرونده همواره بر مدار قانون و انصاف بوده است.

وی افزود: آن زمان که موکل من در معرض توهین برخی از افراد حتی صاحب قدرت بود آقای اژه‌ای به اصل 39 قانون اساسی اشاره کرد و در جایی دیگر به موکل من هشدار داد که حق توهین ندارد که این امر نشان دهنده انصاف ایشان است.

کوهپایه‌زاده تصریح کرد: همچنین بیان این نکته از سوی معاون اول قوه قضائیه مبنی بر این که «نمی‌توانیم بگوییم صفر تا صد اقدامات زنجانی خلاف بوده و قطعاً یک سری از کارهایش در راستای دور زدن تحریم‌ها بوده» نشان دهنده انصاف و حرکت ایشان بر مدار قانون بوده و بیانگر سلامت، صلابت و اقتدار توأم با صحت و عدالت مواضع دستگاه قضایی است.

وکیل متهم نفتی گفت: خوشبختانه همانطور که معاون اول قوه قضاییه اعلام کرد دستگاه امنیتی و اطلاعاتی تائید کرده‌اند که موکل من علیرغم اینکه در حبس است و محدودیت‌های خاص خود را به دلیل مباحث بین‌المللی و تحریم‌ها در جهت انتقال وجوه دارد اما با حسن نیت کامل در تلاش است تا بدهی خود را پرداخت کند.

کوهپایه زاده با بیان اینکه موکلم در تلاش است همه راه‌های ممکن را برای پرداخت بدهی طی کند، گفت: از آنجایی که بخش عمده‌ای از مسائل در جهت پرداخت بدهی محرمانه است نمی‌توانم تمام جزئیات را بیان کنم اما اگر روزی بشود تمام تلاش‌های موکل را تشریح کنم متوجه می‌شویم که با همه مشکلات خاص و محدودیت‌ها چه اقداماتی صورت گرفته است.

وکیل بابک زنجانی با تاکید بر اینکه امیدوارم در مهلت باقی‌مانده بتوانیم نتیجه خوبی بگیریم، گفت: صحبت آقای اژه‌ای مبنی بر اینکه تامین قرار مناسب به معنای آزادی موکل نیست کاملاً حرف درستی است و ایشان به ماده 242 قانون آئین دادرسی کیفری اشاره کردند.

درخواست ما آزادی موکل با تدابیر امنیتی است/برخی دوست دارند موکلم تا ابد در زندان بماند

وی گفت: اما این خواهش را داریم قراری که صادر می‌شود متناسب با نوع اتهام باشد و به گونه‌ای باشد که آزادی موکل فراهم شود چرا که هم بابک زنجانی، هم شرکت نفت، هم قوه قضائیه و هم مردم به دنبال استیفای حقوق بیت‌المال هستند.

کوهپایه زاده تصریح کرد: با توجه به شناختی که از بابک زنجانی دارم و با توجه به اموالی که وی در خارج از کشور دارد اگر با تدابیر امنیتی آزاد شود قطعاً چند حسن دارد.

وی گفت: من در حال حاضر به عنوان وکیل زنجانی در جریان هستم که برخی افراد در خارج از کشور که از شرکا و دوستان زنجانی بودند و موکل مجبور بوده به دلیل جلوگیری از بلوکه شدن اموال خود در ایام تحریم، برخی از اموالش را به نام آنها کند دوست ندارند موکلم هیچوقت از زندان آزاد شود چرا که در این صورت می‌توانند از اموال وی سوء استفاده کنند.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه اگر زنجانی آزاد شود امکان دسترسی وی به اموالش در خارج از کشور فراهم می‌شود، گفت: زمانی که مدیر ده‌ها شرکت در زندان باشد قطعاً شیرازه کار بهم می‌ریزد اما اگر با قرار مناسب آزاد شود هم اموال خارج از کشورش از تعرض مصون می‌ماند و هم توانایی تولید ثروت را پیدا می‌کند.

کوهپایه‌زاده با بیان اینکه اگر موکلم 4 ماه و 6 روز زودتر از سررسید چک بازداشت نمی‌شد و با ممنوع‌الخروجی و تحت حفاظت به فعالیتش ادامه می‌داد الان اصل پول و خسارت دیرکردها را پرداخت کرده بود، گفت: کسانی که دغدغه حفظ حقوق بیت‌المال را دارند اگر امکان آزادی زنجانی را فراهم کنند قطعاً اتفاقات بهتری خواهد افتاد.

وی گفت: البته این بدان معنا نیست که دستگاه قضایی رأی مقتضی را صادر نکند بلکه ما فقط می‌خواهیم موکل دین خود را ادا کند.

اموالی که زنجانی به نام دوستان و شرکای خود کرده‌ هم جزء اموال خارج از کشورش محسوب می‌شود

وکیل متهم نفتی در ادامه با بیان اینکه تمام تلاش‌های موکل نشان می‌دهد که اموالی که در خارج از کشور دارد، گفت: حتی برخی از نمایندگان مجلس به تاجیکستان رفتند و پس از بازگشت در خصوص اموال وی صحبت‌هایی را مطرح کردند اما مسئله این است که در حال حاضر این اموال از مدیریت موکل من خارج شده و قطعاً آن بخش از اموالی که به نام دوستان و شرکای خود کرده‌اند هم جزء اموال خارج از کشورش محسوب می‌شود.

کوهپایه‌زاده ادامه داد: هرچیزی که سخنگوی قوه قضائیه مطرح کرده‌اند کاملاً درست است و زنجانی هم در راستای پرداخت بدهی‌ها چند راهکار مهم را مطرح کرده که قابلیت عملیاتی شدن دارد منتهی بخشی از راهکارها تنها در حیطه اراده موکل نیست و برخی از اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر هم باید مساعدت کنند.

وی گفت: وقتی سخنگوی قوه قضاییه می‌گوید زنجانی برای پرداخت بدهی‌اش در تلاش است یعنی ایشان اشراف کامل دارد و می‌داند که موکل من دارد چه کار می‌کند.

کوهپایه‌زاده با بیان اینکه اقدامات موکل من در نیمه اول مهلت قانونی دادگاه مورد تائید سخنگوی قوه قضاییه بوده است، گفت: این در حالی است که زنجانی فقط در چارچوب یک زندان انفرادی این اقدامات را انجام داده البته نباید کمک‌های دادگاه را در چارچوب قوانین نادیده گرفت.

راهکارهای زنجانی برای پرداخت بدهی شرکت نفت

وی به برخی راهکارهای زنجانی برای پرداخت بدهی‌اش اشاره کرد و گفت: یکی از این راهکارها این است که از طریق دریافت مواد اولیه مورد نیاز و یکسری کالاهای ضروری از کشوری دیگر بدون پرداخت پول بدهی خود را بپردازد.

وکیل متهم نفتی به راهکار دوم اشاره کرد و گفت: راهکار دیگر این است که افرادی معتبر و موثق ضمانت بازپرداخت زنجانی را انجام دهند که وی بتواند پروژه‌های نیمه‌تمام را تمام کرده، به فروش برساند و اصل پول و خسارت را پرداخت کند.

وی در پایان ارائه برات را راهکار سوم زنجانی عنوان کرد و گفت: اقدام مهم دیگر هم ارائه برات بود که راستی آزمایی شد و اعلام شد که جعلی نیست اما چون یک نهاد خارجی این برات را داده بود گفتند که چون مدت‌دار است نمی‌دانیم که می‌تواند آن را پرداخت کند یا خیر، در هر صورت موکل من برای پرداخت بدهی‌های خود چیزی کم نگذاشته و امیدواریم نتیجه نهایی نتیجه‌ای مورد رضایت همه باشد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار