سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۸۷۴۸۹۰۱
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۵- ۳۲: ۱۸
نشست خبری هفتمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس با حضور سردار احمد ذوالقدر جانشین سپاه تهران بزرگ، همایون امیرزاده مشاور معاون فرهنگی وزیر ارشاد و سردار علی ناظری مدیر نشر فاتحان پیش از ظهر امروز در مرکز تبادل کتاب برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج از سپاه تهران بزرگ ؛سردار احمد ذوالقدر جانشین فرمانده سپاه حضرت محمدرسول الله (ص) با اشاره به جایگاه کتاب در میان بشر گفت: قدیمی‌ترین، ماندگارترین و مستندترین ابزاری که به حفظ میراث بشر کمک کرده کتاب است. تورات، انجیل و قرآن کریم همه مکتوباتی است که خداوند به واسطه آنها با بندگان خود صحبت کرده است و از این رو می‌توانیم کتاب را بهترین یار و همدم انسان برشمرد. هرچیزی مکتوب نشود لاجرم از بین خواهد رفت هرچند مغز انسان می‌تواند محفوظاتی داشته باشد اما به مرور از بین می‌رود اما با کتابت آنها محفوظ خواهد ماند.

وی در ادامه با اشاره به خبرنگاران حاضر در نشست گفت: رسالت خود را برای بازدید اقشار مختلف از این نمایشگاه انجام دهید، همچنین از کلیه نخبگان و اهالی قلم دعوت می‌کنیم تا از این نمایشگاه بازدید کنند. هزاران عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس در این نمایشگاه کنار یکدیگر جمع شده اند که تمام سلایق می‌تواند از آنها استفاده کند.

سردار ذوالقدر گفت: مصلی امام خمینی (ره) نیز برای محل این نمایشگاه در نظر گرفته شده که از سوم تا نهم مهرماه از ساعت 14 الی 21 علاقمندان می‌توانند از آن بازدید کنند. همچنین افتتاحیه این نمایشگاه سوم مهر از ساعت 16 با حضور چهره‌های گوناگون برگزار می‌شود.

*نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس از پیشتازان نمایشگاه‌های تخصصی است

همایون امیرزاده در این نشست با اشاره به حضور سپاه تهران در این نمایشگاه گفت: معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور حمایت از فعالیت‌های نمایشگاهی تخصصی سیاست‌هایی را اتخاذ کردیم که این نمایشگاه یکی از آنهاست که البته باید اشاره کنیم نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس از پیشتازان عرصه نمایشگاهی در کشور است.فعالیت این نمایشگاه به نسبت سایر نمایشگاه‌های تخصصی قابل توجه است و به همین منظور ارشاد از آن حمایت می‌کند.

وی افزود: نتیجه رصدهای ما موجب امیدواری شده که بتوانیم فرهنگ ایثار و شهادت را ترویج کنیم. این جمع تخصصی ایجاد شده و اکنون پس از 6 دوره از برگزاری آن شاهد رشد و افزایش کیفیت آن هستیم. همچنین این نمایشگاه به همکاری ما با بسیج و سازمان حفظ سرفصل‌های دیگری را برای ما باز کرده که گام‌های خوبی برای نشر ارزش‌های دفاع مقدس به واسطه آن برداشته شده است.

امیرزاده گفت: با همکاری سردار ناظری 1000 نمایشگاه در سراسر کشور و یا نمایشگاه راهیان نور 2 عنوان کاری است که صورت گرفته و می‌توان به آنها اشاره کرد همچنین تفاهم‌نامه‌هایی برای تالیف و جذب نویسندگان جوان از جمله فعالیت‌های مشترک ما به شمار می‌رود. ترویج کتاب در کتابخوانی در حوزه ایثار و شهادت در سطح ادارات کل استانها از جمله فعالیت‌های مشترک است.

مشاور معاون فرهنگی وزیر ارشاد در این نشست گفت: ایثار و شهادت در مقابل کسالت، ذلت و سرخوردگی است که اگر جایی در صدد ترویج ایثار و شهادت باشد در واقع در برابر ذلت ایستاده است. معاونت فرهنگی اجرای این نمایشگاه را بر عهده دارد که 130 غرفه را در نیم طبقه دوم مصلی تهران برگزار کرده که سازه‌هایی اصولی از نظر فنی و ایمنی در آنجا احداث شده است.

*400 میلیون ریال یارانه برای خرید از نمایشگاه کتاب دفاع مقدس

او اضافه کرد: همچنین بانک عامل به زودی در نمایشگاه مستقر می‌شود و تا این مرحله 40 میلیون تومان به عنوان یارانه خرید کتاب در نظر گرفته شده است. علاوه بر این 30 میلیون تومان نیز برای اجرای سازه‌ها هزینه‌ شده که از جمله مشارکت‌های معاونت فرهنگی در برگزاری این نمایشگاه به شمار می‌رود.

امیرزاده در پاسخ به سوال فارس با اشاره به تخفیف‌های نمایشگاه، گفت: 20 درصد تخفیف براساس سقف فروش از سوی معاونت فرهنگی به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود که باید حداقل 20 درصد تخفیف که از سوی ناشران ارائه می‌شود را به آن اضافه کرد. نمایشگاه ملی دفاع مقدس روز به روز به استانداردها نزدیک می‌شود و این سبب افزایش حمایت‌های ارشاد از این نمایشگاه شده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر بدهی ارشاد به ناشران گفت: ارشاد بدهی 14 میلیارد تومانی به ناشران ندارد چه رسد به اینکه این میزان فقط برای ناشران استان فارس باشد. بدهی ارشاد به ناشران استان فارس حدود 100 میلیون تومان است که آن هم به زودی پرداخت خواهد شد.

*نمایشگاه کتاب دفاع مقدس یک حرکت ملی است

سردار علی ناظری در بخش دیگری از این نشست گفت: 6 سال پیش که این کار آغاز شد حس کردیم که تولیدات دفاع مقدس به حدی رسیده که بتوانیم محلی برای عرضه آنها داشته باشیم و در طول این 6 سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت‌هایی انجام داده که موجب ارتقای سطح نمایشگاه شده است. این نمایشگاه یک حرکت ملی است که مخاطب آن تمام ملت ایران است و در استان‌های مختلف اجرا خواهد شد.

وی افزود: در این نمایشگاه همه داشته‌های دفاع مقدس عرضه خواهد شد که این حرکت اول است که به صورت متمرکز در نمایشگاه ملی دفاع مقدس دیده می‌شود. کرمان، ساری و اهواز کاندیداهای میزبانی هفتمین دوره بودند اما به دلیل عدم آمادگی این دوره در تهران برگزار می‌شود.

*5هزار کتاب دفاع مقدس در 6هزار متر مربع

ناظری گفت: نیم‌طبقه دوم مصلی با 6 هزار متر مربع میزبان ناشران و بازدیدکنندگان خواهد بود که حدود 100 ناشر تاکنون ثبت‌نام کردند و از سوم تا نهم پذیرای بازدیدکنندگان خواهند بود. در طول این نمایشگاه 5 هزار عنوان کتاب در قالب‌های مختلف برای گروه‌های سنی گوناگون در دسترس مراجعه‌کنندگان قرار خواهد گرفت.

او اضافه کرد: در این نمایشگاه نشست‌های تخصصی توسط کمیته علمی که رحیم مخدومی دبیر آن است برگزار می‌شود. 15 برنامه رونمایی در 3 زمان با موضوعات متنوع یکی از آن برنامه‌ها است همچنین معرفی پرفروش‌ترین کتاب نمایشگاه، انتخاب غرفه نمونه ناشر دولتی و خصوصی، معرفی مروج نمونه کتاب دفاع مقدس در طول سال، انتخاب خبرنگار نمونه حوزه دفاع مقدس و انتخاب نشریه نمونه از جمله تقدیرهایی است که در روز اختتامیه برگزار خواهد شد.

*مدافعان حرم یکی از شعارهای فعالیتی نمایشگاه کتاب دفاع مقدس

ناظری با اشاره به محورهای فعالیتی هفتمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس گفت: موضوع مدافعان حرم یکی از شعارهای این نمایشگاه است که بیشتر به آن پرداخته خواهد شد و حمایت‌های آمریکا و غرب از مخالفین جمهوری اسلامی و کارشکنی‌ آنها علیه این نظام اسلامی دیگر موضوعی است که در این نمایشگاه به آن پرداخته خواهد شد.

وی با اشاره به بخش‌های جنبی نمایشگاه گفت: نمایشگاهی از تقریظ‌ های رهبر انقلاب در حاشیه این نمایشگاه برگزار خواهد شد تا مراجعه کنندگان با آن کتب آشنا شوند همچنین برنامه‌هایی با همکاری سپاه تهران برای کودکان و نوجوانان ترتیب داده‌ایم. برگزاری نشست‌های تخصصی با محوریت نشریه‌های دفاع مقدس یکی دیگر از این فعالیت ها است. ما در سالهای گذشته نشریه‌های زیادی در این زمینه داشتیم اما امروز تنها 2 نشریه باقی مانده که در این نشست‌ها به مسئله نشریه‌های دفاع مقدس اشاره خواهیم کرد. همچنین تاکنون بیش از 170 عنوان کتاب دفاع مقدس ترجمه شده که تلاش می‌کنیم غرفه‌ای به آنها اختصاص داده شود تا بازدید کنندگان با آنها آشنا شوند. غرفه کارنامه نشر دفاع مقدس تا سال 95 یکی دیگر از بخش‌هایی است که در نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

*15هزار عنوان کتاب در برابر 280هزار شهید دفاع مقدس

ناظری در پاسخ به سوالی مبنی بر تعداد شرکت کنندگان در دفاع مقدس و نسبت کتاب‌هایی که در این موضوع منتشر شده گفت: آنچه که ثبت شده بیش از 2 میلیون نوبت اعزام به دفاع مقدس صورت گرفته که 280 هزار شهید داشته‌ایم که 180 هزار نفر از آنها در عملیات‌های مستقیم به شهادت رسیدند و 100 هزار نفر در سایر مواقع مانند بمباران‌های شهری و یا شیمیایی به شهادت رسیدند که 15 هزار عنوان کتاب تاکنون با موضوع دفاع مقدس منتشر شده است.

منبع؛ فارس
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar